Menu

LICZY SIĘ profesjonalizm i wizja

Instytut Obróbki Plastycznej w Poznaniu to miejsce, w którym nauka tworzy rozwiązania dla współczesnego przemysłu, gdzie korzystając z doświadczeń i osiągnięć minionych lat, z optymizmem spogląda się w przyszłość. O tym, jak skutecznie, a równocześnie z wizją rozwoju na wiele lat kierować nowoczesną placówką naukowo-badawczą, opowiada dr inż. Hanna Wiśniewska-Weinert, dyrektor INOP.

Rozmawia BARTOSZ TRZEBIATOWSKI

Dr inż. Hanna Wiśniewska-Weinert

Instytut Obróbki Plastycznej w Poznaniu to znana marka na naukowo badawczej mapie Polski. Czym się Państwo zajmujecie?

– Jesteśmy wiodącym instytutem badawczym w dziedzinie poza hutniczej obróbki plastycznej, stanowiącym zaplecze przemysłu metalowego, w szczególności maszynowego, motoryzacyjnego i lotniczego. Prowadzimy badania, prace rozwojowe i wdrożeniowe w zakresie technologii maszyn i urządzeń do obróbki plastycznej, metalurgii proszków, obróbki cieplnej i cieplno-chemicznej, technologii materiałowych, mikro i nanotechnologii, a także bioinżynierii i tribologii. Te ostanie kierunki są intensywnie rozwijane w ostatnich siedmiu latach, zgodnie z zapotrzebowaniem nowoczesnej gospodarki. Swoją dalszą strategię Instytut opiera na rozwoju i wdrażaniu innowacyjnych opracowań oraz wzmocnieniu powiązań z gospodarką.

Co jest największym powodem do świętowania z okazji trwających obchodów jubileuszu 65-lecia Instytutu?

– Na 65 lat działalności składa się wiele osiągnięć. To między innymi licencje, wdrożenia, zrealizowane projekty, publikacje, patenty, nagrody i wyróżnienia. Podstawą sukcesu INOP jest kadra, umożliwiająca wykonywanie interdyscyplinarnych badań i podejmowanie kolejnych trudnych wyzwań, zwłaszcza w zakresie badań międzynarodowych, wspólnie z partnerami zagranicznymi. Szczególnie dotyczy to projektów realizowanych w programach ramowych Unii Europejskiej, gdzie aplikująca o te środki jednostka musi posiadać na odpowiednim poziomie: bazę badawczą, kadrę oraz publikacje i wdrożenia. Nasze nowoczesne zaplecze naukowo-badawcze i laboratoryjne oraz zaawansowane systemy informatyczne dają gwarancję najwyższej jakości realizowanych prac.

Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała w latach 1979-1984, zatrudniona jako konstruktor w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski w Poznaniu. W INOP pracuje od 1984 r., od 2008 r. pełniąc funkcje dyrektora. Specjalizuje się w takiej problematyce jak: technologie kształtowania wyrobów metodami metalurgii proszków, obróbki plastycznej, obróbki cieplno-chemicznej i inżynierii powierzchni, tribologia, nanotribologia i biotribologia, bioinżynieria, nanotechnologia. Jest współtwórcą chronionej patentem i nagrodzonej, innowacyjnej technologii kształtowania dokładnego części z materiałów proszkowych. Posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji i zarządzaniu projektami badawczymi krajowymi i międzynarodowymi oraz we współpracy z przemysłem. Jest inicjatorką i kierownikiem Centrum Doskonałości Instytutu obróbki Plastycznej nr 372, inicjatorką i prezesem ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Polski Klaster Innowacyjnych Technologii Kuźniczych HEFAJSTOS”.

Jej dorobek publikacyjny to: 2 monografii, ok 50 artykułów w czasopismach i ok. 60 artykułów w materiałach konferencyjnych krajowych i zagranicznych. Jest członkiem m.in.: Zespołu ds. Działalności Wspomagającej Współpracę Naukową z Zagranicą, Zespołu Ekspertów Zewnętrznych Narodowego Programu Foresight 2020, Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego oraz komitetu Nauki o Materiałach PAN – Sekcji Materiałów Metalicznych. W 2013 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług w działalności naukowo-badawczej i rozwoju gospodarki kraju.

Odnosicie Państwo sukcesy nie tylko w kraju.

– Współpraca zagraniczna polega m.in. na realizacji wspólnych projektów i przedsięwzięć, pozwala na cenną wymianę doświadczeń. Sukcesem wdrożeniowym w Meksyku zakończyła się realizacja wspólnego projektu, którego Instytut był koordynatorem. Była to wspólna inicjatywa UE i Meksyku. INOP obecnie realizuje trzy projekty z 7PR oraz uczestniczy w działalności wielu sieci i towarzystw. Jest inicjatorem i koordynatorem Stowarzyszenia Polski Klaster Innowacyjnych Technologii Kuźniczych „HEFAJSTOS” obejmującego 75 procent polskiej branży kuźniczej, który złożył do NCBiR propozycję ustanowienia projektu sektorowego dla tej branży.

Naszą misją jest podnoszenie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw, które służą budowaniu gospodarki opartej na wiedzy, poprzez upowszechnianie i wdrażanie wyników prowadzonych prac, w postaci zaawansowanych i innowacyjnych technologii.

Jak ocenia Pani osiągnięcia badawcze Instytutu?

– Najlepszym, bo wymiernym wyrazem uznania dla naszych osiągnięć, są liczne nagrody i wyróżnienia, takie jak np.: Złoty Medal MTP 2010 i Polskie Godło Promocyjne „Teraz Polska” 2011 za Innowacyjną wyoblarkę MWS-700 oraz Złoty Medal MTP 2012 i Srebrny Laur Innowacyjności 2013 za automatyczną linię do wytwarzania belki czołowej wózka jezdnego wagonu kolejowego.

Obchody jubileuszu to okazja do promocji zarówno tych osiągnięć, jak i spotkań specjalistów reprezentujących naukę i gospodarkę, służących umacnianiu więzi obu sfer i ich współpracy na rzecz wzrostu innowacyjności i efektywności gospodarki. Obchody jubileuszu zostały objęte Honorowym Patronatem: Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wicepremiera i Ministra Gospodarki, Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania.

W jaki sposób Państwo świętujecie?

– Program obchodów obejmuje szereg wydarzeń w latach 2013-2014, z których największym była Uroczysta Gala Jubileuszowa, która odbyła się 16 grudnia 2013 r. w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Do budynku Teatru przybyło ponad trzystu zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, władz miasta i regionu, przedstawiciele wyższych uczelni, instytutów badawczych i przemysłu z Polski i zagranicy, a także byli i obecni pracownicy Instytutu. Uroczystość była okazją do wyrażenia wdzięczności wieloletnim pracownikom Instytutu oraz ludziom i instytucjom, którzy wspierali i nadal wspierają naszą działalność. Pracowników Instytutu uhonorowano odznaczeniami za zasługi i wieloletnią służbę, przyznanymi przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Tadeusz Drenger, Janusz Magda i Stanisław Ziółkiewicz zostali odznaczeni Srebrnymi Krzyżami Zasługi. Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę otrzymało 48 pracowników Instytutu. Dekoracji pracowników dokonywała Minister Gospodarki Grażyna Henclewska, a ceremonię prowadziła Joanna Sawicka z Ministerstwa Gospodarki.

Co jest podstawą sukcesu dla takiej instytucji jak INOP?

– Nie mam żadnych wątpliwości, że kluczem do osiągania celów jest kadra, której kwalifikacje i struktura zapewniają właściwe funkcjonowanie Instytutu i umożliwiają wykonywanie interdyscyplinarnych badań. Obecnie zatrudniamy 106 osób, a średnia wieku wynosi 45 lat. Połączenie doświadczenia wieloletnich pracowników i zapału młodych ludzi pozwala na podejmowanie kolejnych, nowych wyzwań. Kadra, wspomagana nowoczesnym zapleczem naukowo-badawczym, laboratoryjnym i warsztatowym oraz zaawansowanymi systemami informatycznymi, w tym autorskim, nowatorskim systemem teleinformatycznym „I – Centrum”, a także funkcjonujący System Zarządzania Jakością zgodny z ISO 9001:2008, są gwarancją najwyższej jakości realizowanych badań i prac.

Jak określiłaby Pani misję Instytutu?

– To przede wszystkim podnoszenie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw, głównie małych i średnich, służące budowaniu gospodarki opartej na wiedzy, poprzez upowszechnianie i wdrażanie wyników prowadzonych prac, w postaci zaawansowanych i innowacyjnych technologii. Misję tę realizujemy we współpracy z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami badawczymi, między innymi poprzez udział we wspólnych projektach i przedsięwzięciach. W celu realizacji nowatorskich, często interdyscyplinarnych projektów, Instytut skutecznie sięga po dofinansowanie Unii Europejskiej. Sukces możliwy jest dzięki szerokiej współpracy krajowej i zagranicznej. Instytut od wielu lat ściśle współpracuje z wiodącymi uczelniami w Polsce, takimi jak: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, Politechnikami Częstochowską, Śląską, Warszawską i Wrocławską, a także z ośrodkami naukowymi w regionie: Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu i Politechniką Poznańską.

iop3

 

Dr inż. Hanna Wiśniewska-Weinert: pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywała w latach 1979–1984, zatrudniona jako konstruktor w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski w Poznaniu. W INOP pracuje od 1984 r., od 2008 r. pełniąc funkcję jego dyrektora. Specjalizuje się w takiej problematyce jak: technologie kształtowania wyrobów metodami metalurgii proszków, obróbki plastycznej, obróbki cieplno-chemicznej i inżynierii powierzchni, tribologia, nanotribologia i biotribologia, bioinżynieria, nanotechnologia. Jest współtwórcą chronionej patentem i nagrodzonej, innowacyjnej technologii kształtowania dokładnego części z materiałów proszkowych. Posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji i zarządzaniu projektami badawczymi krajowymi i międzynarodowymi oraz we współpracy z przemysłem. Jest inicjatorką i kierownikiem Centrum Doskonałości Instytutu Obróbki Plastycznej nr 372, inicjatorką i prezesem ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Polski Klaster Innowacyjnych Technologii Kuźniczych HEFAJSTOS”.
Jej dorobek publikacyjny to: 2 monografie i 1 skrypt, 2 podrozdziały monografii, ok. 50 artykułów w czasopismach i ok. 60 artykułów w materiałach konferencyjnych krajowych i zagranicznych. Jest członkiem m.in.: Zespołu ds. Działalności Wspomagającej Współpracę Naukową z Zagranicą, Zespołu Ekspertów Zewnętrznych Narodowego Programu Foresight 2020, Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego oraz Komitetu Nauki o Materiałach PAN – Sekcji Materiałów Metalicznych. W 2013 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług w działalności naukowo-badawczej i rozwoju gospodarki kraju.


 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.