Menu

JAK NETWORKING wspiera rozwój biznesu – poziom 1

Coraz częściej, również w Polsce, mówi się o networkingu, czyli budowaniu sieci kontaktów. Dobre i szerokie relacje z ludźmi to dla profesjonalistów ważna rzecz wpływająca pozytywnie na rozwój biznesu.

Grzegorz Turniak

Grzegorz Turniak

Po pierwsze im więcej mamy silnych znajomości, tym łatwiej dotrzeć nam do wiedzy niejawnej, czyli tej, której nie znajdziemy w Google. Po drugie jeśli pomagamy innym, tym większą mamy szansę, że oni pomogą nam w realizacji trudnych zadań czy projektów. I po trzecie ponieważ świat zmienia się szybko, to podczas rozmów na imprezach networkingowych łatwo aktualizujemy swoje informacje na różne tematy zawodowe. Według Robyn Henderson istnieje siedem poziomów networkingu. Dziś zaczniemy od pierwszego.

Poziom pierwszy: co to jest?

Kilka pytań, jakie zadają początkujący adepci sztuki networkingu:

– Co to jest? Networking jest umiejętnością, której każdy profesjonalista może się nauczyć. Trzeba tylko porzucić fałszywe przekonania oraz poprzez regularne ćwiczenia nabrać pewności siebie. Sieć kontaktów i relacji jest strategicznym zasobem firmy.

– Czym jest? Z jednej strony jest metodą osiągania sukcesów, dzięki znajdowaniu się we właściwym miejscu i odpowiednim czasie. Z drugiej jest to sztuka promowania osiągnięć osób z naszej sieci. I co równie ważne, to proces zbierania, przetwarzania, przechowywania i dystrybuowania informacji w naszej sieci. Dla wielu przedsiębiorców networking jest katalizatorem innowacji, ponieważ podczas rozmów kreowane są nowe pomysły i alianse.

– Jak działa? Trzeba wyjść ze strefy komfortu, spotykać ludzi, zainteresować się nimi, dzięki czemu oni zainteresują się nami. Gdy my pomożemy im, łatwiej będzie nam poprosić ich o pomoc. Zasada wzajemności działa, jeśli ją uruchomimy. Zaufanie uruchamia zaufanie.

– Co zrobić, aby być wybitnym networkerem? Większości ludziom zajmuje to kilka lat. Przede wszystkim trzeba podjąć decyzję, że chce się być naprawdę dobrym w tej dziedzinie, zaczynając od właściwej, proaktywnej postawy. Warto poczytać trochę książek i artykułów, niektórzy wolą uczyć się w grupie networkingowej, a jeszcze inni korzystają z usług coacha lub mentora. Oczywiście ćwiczenie czyni mistrza – trzeba więc określić cele i przynajmniej w pierwszym okresie bywać dwa czy trzy razy w miesiącu na wydarzeniach networkingowych. Umawiać się na nie ze znajomymi i prosić ich, aby nas przedstawiali swoim znajomym. Następnie samemu przejąć inicjatywę i wychodzić do innych. Warto przygotować atrakcyjną autoprezentację i wyjątkowy identyfikator. Aby networking był skuteczny, rób followup – wysyłaj maile, dzwoń, jeśli pojawił się interesujący pretekst podczas rozmowy.

– Jak ludzie o moim typie osobowości sobie radzą? Z pewnością ekstrawertykom jest łatwiej podejść do innych, zagaić rozmowę, ale to introwertycy, dzięki temu że są dobrymi słuchaczami, są poszukiwanymi osobami na eventach. Pod warunk

iem jednak, że potrafią zadbać o uśmiech, zadawać proste pytania i dawać znać, że słuchają rozmówcę. Z pewnością każdy ma swój unikalny styl networkingu. Trzeba go tylko odkryć i używać.

– Czy networking może być przydatny dla mojej firmy? Każda firma zbiera informacje z otoczenia zarówno na swój temat, jak również o konkurencji czy preferencji klientów. Większość firm poszukuje klientów, dostawców czy partnerów w biznesie. Dzięki sieci kontaktów łatwiej sprawdzić ich wiarygodność i zaoszczędzić czas i pieniądze.

– Jak radzić sobie z obiekcjami pracowników którzy mówią: „nie zatrudniłem się jako handlowiec”? Na szczęście networking to nie sprzedaż, a łączenie się z innymi ludźmi, dzielenie się wiedzą i doświadczeniami. Zbierając informacje z rynku, pomagamy naszej firmie osiągnąć sukces, co bezpośrednio przekłada się na sukces profesjonalisty w niej pracującemu.

Na poziomie pierwszym trzeba rozpocząć budowę efektywnego systemu zarządzania kontaktami i zaplanować półroczny pomiaru efektów naszych starań.

c.d.n.


Grzegorz Turniak niestrudzony orędownik idei: networkingu, miglingu, zarządzania talentami i karierą. W 2006 r. założył i do końca 2012 r. był prezesem BNI Polska. Złożył i prowadził z partnerami The Top Careers Club. Wcześniej w swojej karierze pełnił m.in. funkcje: prezesa Jobpilot Polska, HR Sector Sales Managera w SAP Polska, Managing Directora w Neumann Management Institute, Dyrektora Polskiej Międzynarodowej Szkoły Zarządzania. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, certyfikowany konsultant OD (OD Institute Ohio), nauczyciel przedsiębiorczości (Babson College) oraz certyfikowany coach ICC (International Coaching Community). W latach 2002–2004 Członek Zarządu PSZK, założyciel i prezes: Polskiego Stowarzyszenia Profesjonalych Facylitatorów i Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Współautor książek: z J. Santorskim „Alchemia Kariery”, z R. Wendtem „Profesjonalny networking czyli kontakty, które procentują” i z W. Antosiewiczem „Praktyczny poradnik networkingu”.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.