Menu

KOCHASZ JEŚĆ? Zacznij jeść świadomie!

We współczesnym świecie jesteśmy bombardowani informacjami na temat tego, co powinniśmy jeść. Słyszymy o dietach białkowych, wysoko tłuszczowych, wegetariańskich, surowych. Wspólną cechą tych wszystkich zaleceń jest skupianie się na tym, co jemy. Warto jednak odwrócić ten sposób myślenia i choć na chwilę zastanowić się nad tym, jak jemy. Okazuje się bowiem, że w dużej mierze za sukces w odchudzaniu, czy po prostu zdrowym żywieniu, odpowiada właśnie sposób, w jaki sięgamy po pożywienie.

Zuzanna Antecka

dieta1

dieta

Bardzo często jemy w pośpiechu, nie zauważając nawet, jak wygląda nasz posiłek, nie czując jego smaku. Przy ostatnim kęsie kanapki zastanawiamy się, kto zjadł resztę. Jemy przed telewizorem, w tramwaju, nad garnkiem z gotującą się zupą. Połykamy kęsy nawet ich dobrze nie przeżuwając. Po całym dniu takiego jedzenia mamy wrażenie, jakbyśmy cały dzień jedli, a jednocześnie nie zjedli prawie nic. To wszystko są objawy nieuważnego jedzenia. Natomiast jedzenie świadome to jedzenie w określonym celu (by zaspokoić głód, ale również by spróbować nieznanego dania, by spędzić miły wieczór itp.) oraz w określonym skupieniu.

Co możemy zyskać jedząc bardziej świadomie?

Najszybszą i najłatwiej odczuwalną korzyścią płynącą z uważnego jedzenia jest dostrzeżenie prawdziwego smaku potraw. Skupiając się na bodźcach płynących z pożywienia (smak, zapach, kolor, konsystencja) czerpiemy większą przyjemność z posiłku i delektujemy się nim. Jedząc w pośpiechu, gdy naszą uwagę rozprasza komputer, telewizor, czy chociażby trudna rozmowa, łatwo możemy przegapić prawdziwy smak jedzenia. Kończymy wtedy posiłek z ogromnym niedosytem – talerz jest pusty, ale nasz umysł jeszcze by jadł.

Świadome jedzenie zwiększa również nasz kontakt ze swoim ciałem. Łatwiej dostrzegamy sygnały głodu i sytości, które informują nas o jego potrzebach energetycznych. Będąc dziećmi wiedzieliśmy doskonale, ile jedzenia potrzebujemy, by się nasycić i kiedy przerwać posiłek. Niestety z czasem jedzenie przestało być wyłącznie źródłem energii. Nauczyliśmy się jeść dla pocieszenia, w radości, smutku, by spełnić oczekiwania innych, czy dlatego, że jest pora posiłku. Przestaliśmy kierować się naszym naturalnym kompasem – głodem i sytością. Jedną z zasad świadomego jedzenia jest powrót do sygnałów płynących z ciała. Zwrócenie szczególnej uwagi na stopień wypełnienia żołądka pożywieniem oraz na wskazówki mówiące o tym, że zaczyna brakować nam energii (m.in. osłabienie, drażliwość, myśli o jedzeniu, ból głowy, uczucie pustki w żołądku).

Kiedy dowiemy się już, jak rozpoznawać głód i sytość, świadome i uważne jedzenie pomoże nam zatrzymać się, gdy tylko poczujemy się najedzeni, a nie wtedy, gdy będziemy już przejedzeni. Ułatwi to również odpowiedź na pytanie, dlaczego sięgamy po jedzenie, skoro w danej chwili nie czujemy głodu? Świadomość przyczyn jedzenia, często nadmiernego, jest natomiast pierwszym krokiem do zmiany nawyków żywieniowych. Gdy jemy nieuważnie, najpierw zjadamy ciastko, a potem myślimy o tym, czy to była dobra decyzja. Świadome jedzenie odwraca tą kolejność. Mamy możliwość podjęcia świadomej decyzji żywieniowej, a to chroni nas przed wyrzutami sumienia, które zamiast motywować do zmian, nadmiernie nas obciążają i zniechęcają do dalszej pracy nad sobą.

Jak zacząć jeść bardziej świadomie?

Pierwszym krokiem do uważnego jedzenia jest zauważenie posiłku, który mamy zamiar zjeść. Warto poświęcić chociaż kilka sekund na to, by dokładnie przyjrzeć się leżącemu przed nami jedzeniu, temu jaki ma kolor, zapach, konsystencję, czy wygląda apetycznie. Drugim aspektem jest skupienie się na odczuciach płynących z naszego ciała. Dobrze jest zastanowić się, jak bardzo jestem w tej chwili głodny, a jeżeli nie jestem to, dlaczego w ogóle chcę jeść? Kolejnym krokiem jest stworzenie odpowiedniej atmosfery posiłku. Przełóżmy jedzenie na ładny talerz, przygotujmy je tak, jakbyśmy serwowali je komuś wyjątkowemu. Posiłek powinniśmy spożywać siedząc i dokładnie smakując każdy kęs potrawy. W świadomym jedzeniu może pomóc: odkładanie sztućców pomiędzy kęsami, wyłączenie wszystkich dystraktorów (telewizor, komputer, książka) oraz przerwanie posiłku w połowie i sprawdzenie poziomu nasycenia.

Jedząc uważnie skupiamy się na bieżącej chwili, stajemy się bardziej świadomi tego, co myślimy, czujemy czy doświadczamy. Dzięki temu możemy w większym stopniu dostrzec i docenić chwilę, w której się znajdujemy. Jeśli naprawdę kochasz jedzenie – okaż mu to, poświęć mu więcej uwagi, naprawdę na to zasługuje!

Zuzanna Antecka psycholożka i dietetyczka. Zajmuje się promocją zdrowego odżywiania oraz edukacją żywieniową wśród dzieci i osób dorosłych. Uczy, w jaki sposób naprawić swoje relacje z jedzeniem i pokochać je na nowo, jako źródło zdrowia i przyjemności. Specjalizuje się w pracy z dziećmi i młodzieżą. Pracuje w Centrum Psychodietetyki RÓWNOWAGA.

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.