Menu
7. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

7. edycja, patronat medialny magazynu

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw to największe wydarzenie dedykowane temu sektorowi przedsiębiorstw w Polsce. Pod względem rozmachu wśród wydarzeń gospodarczych ustępujące jedynie odbywającemu się także w Katowicach, w tym samym zresztą miejscu, Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu. Bo odkąd w Katowicach powstało Międzynarodowe Centrum Kongresowe, wszystkie tego typu wydarzenia są tam organizowane. Trzy dni, bo tyle będzie trwać kongres, są szczelnie wypełnione różnymi wydarzeniami, spośród których niełatwo jest dokonać wyboru. Co ważne, wstęp na wszystkie kongresowe wydarzenia jest bezpłatny.

Zaproszeni są przede wszystkim przedsiębiorcy, ci już z doświadczeniem i ci dopiero rozpoczynający działalność, oczywiście kadra menadżerska. Nie można nigdy narzekać na obecność przedstawicieli świata nauki, samorządowców, tych może być nawet więcej niż zwykle, bo w przyszłym roku czekają ich wybory, zawsze są politycy. Kongres ma w nazwie europejski i to ma realny wymiar, bo gości z zza granicy też nie zabraknie, nie tylko zresztą z Unii (będą na przykład delegacje z USA, Chin oraz Iranu). Nigdy nie braknie młodych ludzi, młodych przedsiębiorców i tych, którzy jeszcze studiują i dopiero zastanawiają się nad tym, jaką drogę życiową wybrać. Choć coraz częściej łączą już jedno i drugie. Warto sobie z tego zdawać sprawę, bo kongres to także płaszczyzna spotkań, nawiązywania kontaktów. Okazją będą przerwy w obradach i specjalne organizowane spotkania B2B, te ostatnie adresowane już wprost dla przedsiębiorców.

Program kongresu jest bardzo bogaty. Na razie znamy go co prawda w postaci spisu tematów sesji panelowych i warsztatów. Będzie on jeszcze uzupełniany o nazwiska panelistów i prowadzących, doprecyzowany, jeśli idzie o przydział sal i konkretnych godzin. Ale to już dość, by zorientować, czy są tam tematy nas interesujące. I w ciemno ośmielę się przyjąć, że tak.

 

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw – zarejestruj się i weź udział!

Przewodnim hasłem tegorocznego kongresu „Uwolnić biznes”. Brzmi to trochę zagadkowo, może być w zarówno tym zarówno optymistyczne, jak i pesymistyczne przesłanie. Ale tego dowiemy się… podczas debaty otwierającej kongres. Tematy otwierające kolejne dni kongresu są już bardzo konkretne, cyfryzacja – wyzwania dla europejskiej gospodarki oraz sformułowany w formie pytania temat debaty otwierającej ostatni dzień kongresu: czy jednolity rynek UE rzeczywiście powoduje transfer wiedzy i innowacyjnych technologii w sektorze przemysłu? Wśród tematów poszczególnych sesji i warsztatów pojawią się konstytucja biznesu, przedsiębiorca w sądzie, praca 4.0, czyli wyzwania stawiane rynkowi pracy, środki unijne, Polska jako miejsce wypoczynku, sprawa wejścia do strefy euro, Google i Facebook, jako narzędzia promocji w Internecie, biznes rodzinny, a nawet startupy na globalnym rynku. Przegląd jest celowo chaotyczny, wybieram je spośród zaproponowanych przez organizatorów tematów tak na chybił trafił. Będą też punkty konsultacyjne, gdzie dowiedzieć się będzie można o różnych środkach i narzędziach wsparcia przez przedsiębiorców (w tym środkach unijnych), jak i wyjaśnić wątpliwości związane z ZUS.

Wreszcie jest to okazja, aby zobaczyć Katowice. Na pewno warto odwiedzić położone raptem o kwadrans drogi spacerem Muzeum Śląskie, jego obecną, ukrytą, tak i jak i Centrum Kongresowe, pod ziemią siedzibę otwarto zaledwie pięć lat temu. A po drodze miniemy nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. I warto też zobaczyć, jak wygląda dziś centrum Katowic po przebudowie. Z tego wszystkiego organizatorzy są szalenie dumni, podczas mojej tam bytności identyfikator uczestnika kongresu był zarazem wejściówką do Muzeum Śląskiego i upoważniał do przejazdu tramwajem do centrum. Darują nam więc, nawet jeśli na chwilę urwiemy się z obrad.

Organizatorem kongresu, począwszy od pierwszej jego edycji, jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach i wywiązuje się ze swej roli świetnie. Czego dowodem siódma już przecież jego edycja.

 

więcej: www.ekmsp.eu

 

środa 18 – piątek 20 października

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Plac Sławika i Antalla 1, gdzie to jest

 

Udział jest bezpłatny, rejestracja online. Została już otwarta, a jeśli już w braliśmy udział kongresie, to możemy skorzystać ze starego hasła.

 

Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.