Menu

Jak „wejść”, żeby nie „wyjść”

Jak „wejść”, żeby nie „wyjść”? Dziś praktycznie niemożliwe jest znalezienie firmy, która jest skłonna przyjąć nowicjusza bez okresu próbnego.   W tym czasie bądź przygotowany na różnego rodzaju testy. Aby firma miała całkowitą pewność, że jesteś profesjonalistą, którego potrzebuje, musisz wykazać się całą wiedzą i umiejętnościami, które wyszczególniłeś w swoim CV. Nie zdziw się, jeśli będziesz przepracowany. W ten sposób pracodawca określa maksymalną wydajność nowo zatrudnionego pracownika.

Na próbę może Cię też wystawić kompletny brak pracy. Zdarza się, że nie stawiając nowemu pracownikowi żadnych konkretnych celów, kierownictwo oczekuje, że to on przejmie inicjatywę. Jeśli nie ma inicjatywy, pojawiają się wątpliwości, czy na danym stanowisku zatrudniona została właściwa osoba. Dlatego warto przejąć inicjatywę już od pierwszego dnia. Przygotuj się również na test osobowości. Aby zachować swoją reputację, nie poddawaj się żadnym prowokacjom.

Nigdy nie wstydź się pytać. Nie ma głupich pytań! Zawsze lepiej jest trafić w sedno, niż poprawiać błąd. Ale do połowy okresu próbnego staraj się zadawać mniej pytań i więcej pracować samodzielnie.

Nawet bardzo zdolna i silna osoba nie zawsze czuje się komfortowo w nowym miejscu. Główną zasadą adaptacji jest komunikacja. Bardzo ważne jest to, jak dobrze wejdziesz do zespołu. Lepiej jest poznać przyjęte zasady postępowania i starać się ich przestrzegać. Jeśli pierwszego dnia nie wypracowałeś sobie sposobu zwracania się do współpracowników – zwracaj się do nich na „ty”, nie pomylisz się.

Pamiętaj, że bezwarunkowe wskaźniki, które są natychmiast rozpoznawane u nowo przybyłego i zawsze odbierane z szacunkiem, to wysoka wydajność, prawdziwy profesjonalizm i uprzejmość.

15 WSKAZÓWEK, JAK PRZEJŚĆ PRZEZ OKRES PRÓBNY

 1. Jasno określ swoje obowiązki i zadania na okres próbny u pracodawcy.

Należy to zrobić na początku zatrudnienia. Bardzo ważne jest, aby między Tobą a pracodawcą nie było żadnych nieporozumień co do wzajemnych oczekiwań. W przeciwnym razie prawdopodobieństwo pojawienia się wkrótce dużych problemów będzie bardzo duże. To, co zostało uzgodnione, powinno zostać ujęte w formie pisemnej. Jeśli pracodawca nie podjął tej inicjatywy, możesz sporządzić „Listę rzeczy do zrobienia” i podpisać ją wspólnie z pracodawcą po rozmowie z nim o wszystkich ważnych sprawach. Jeśli masz taki dokument, na koniec okresu próbnego łatwo będzie sprawdzić, czy wszystko zrobiłeś zgodnie z planem. Jeśli zrobiłeś wszystko, trudno będzie pracodawcy powoływać się na jakieś dodatkowe wymagania, których rzekomo nie spełniłeś.

 1. Poproś o doświadczonego pracownika, który będzie Twoim mentorem w okresie próbnym.

Mając „starszego kolegę”, do którego można się zwrócić w razie potrzeby, znacznie łatwiej będzie Ci nabrać tempa. Jedno słowo przestrogi: nie nadużywaj swojego mentora, ponieważ on lub ona prawdopodobnie ma wiele własnych obowiązków, które są ważniejsze niż twoje.

 1. Skoncentruj się na szybkiej i skutecznej nauce.

Oczywiście dotyczy to przypadków, gdy praca wymaga wcześniejszego uczenia się. Tak jest prawie zawsze.

 1. Postaraj się jak najszybciej przyspieszyć pracę przy minimalnym rozproszeniu uwagi innych pracowników.

Jeśli na początku okresu próbnego potrafisz już szybko się uczyć, podciągnąć się i zabrać do pracy, to na pewno zostanie to zauważone. Jeśli nie staniesz się „ciężarem” dla swoich kolegów ze swoimi pytaniami i prośbami, będzie to podwójnie docenione.

 1. Wykonuj sumiennie swoje obowiązki zawodowe.

Może się to wydawać banalne, ale nie wszyscy pracownicy się tego trzymają. Możesz zrozumieć, jak trudno jest wykonać dobrą pracę, gdy inni nie dają z siebie wszystkiego, a ty prawdopodobnie masz też inne rzeczy na głowie. Pamiętaj jednak, że najważniejsze dla Ciebie jest teraz zakończenie okresu próbnego i każdego dnia musisz iść do przodu z zadaniami, które wyznaczyłeś na ten okres.

 1. Koordynuj działania ze swoimi przełożonymi.

Ma to na celu zapewnienie, że przełożony jest świadomy tego, co robisz i że inicjatywa (którą naprawdę musisz podjąć) nie jest nadmierna w oczach kierownictwa.

 1. Bądź przygotowany na nadgodziny.

Ponieważ musisz załatwić sprawy w jak najkrótszym czasie i osiągnąć określone rezultaty, będzie to wymagało intensywnej pracy. W przyszłości może być jeszcze bardziej intensywny niż normalnie. Dlatego należy być gotowym na pracę do późna (jeśli nie cały czas). Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w firmie nie jest akceptowana praca w nadgodzinach. W takim przypadku lepiej zostawić pracę razem z innymi i dokończyć ją po powrocie do domu.

 1. Przestrzegać przyjętego stylu ubierania się..

Jeśli masz ścisły dress code, musisz go przestrzegać. Jeśli mundur jest stosunkowo luźny, to i tak lepiej, aby „nowicjusz” trzymał się w okresie próbnym bardziej konserwatywnego stylu.

 1. Być punktualnym i przestrzegać dyscypliny pracy.

Przechodząc przez okres próbny, bardzo ważne jest, aby od samego początku pokazać się jako punktualny i obowiązkowy pracownik oraz przestrzegać etykiety biznesowej i subordynacji.

 1. Przestrzegaj przyjętych zasad korporacyjnych.

Każda firma ma swoje przyjęte zasady. Wewnętrzne rutyny różnych organizacji mogą się znacznie różnić, więc nie powinieneś automatycznie zachowywać się w biurze w sposób, do którego byłeś przyzwyczajony w poprzedniej pracy. Postaraj się zrozumieć zasady w pierwszych dniach lub przestudiuj wewnętrzny regulamin (jeśli jest niepisany), a następnie trzymaj się go.

11 Bądź przyjazny.

Wrażenie o Tobie wśród współpracowników, klientów i partnerów będzie się kształtować już od pierwszych minut, kiedy wejdziesz do firmy. Dlatego najlepiej, jeśli od samego początku będziesz utrzymywał z każdym biznesowy, ale przyjazny i rozważny ton.

 1. W miarę możliwości unikaj kierowania osobistych próśb do swojego kierownika.

Kiedy nowy pracownik, który dopiero co rozpoczął pracę, od razu zaczyna kierować osobiste prośby do kierownictwa, bardzo psuje to wrażenie. A to prowadzi do następującej kwestii.

 1. W pracy nie angażuj się w swoje osobiste sprawy i problemy.

W okresie próbnym najlepiej próbować rozwiązywać swoje problemy bez wiedzy zakładu pracy.

 1. Bądź świadomy, że wszystkie Twoje działania w pracy mogą być poddane kontroli, nawet jeśli nie są widoczne.

Prawdopodobieństwo i zakres, w jakim Twoje działania są monitorowane, zależy od wielkości firmy i jej podejścia do bezpieczeństwa. Firma może na przykład monitorować Twoje rozmowy telefoniczne, korespondencję, odwiedzane strony internetowe, nadzór wideo nad Twoim miejscem pracy itp. Pracownicy w okresie próbnym mogą być jeszcze dokładniej monitorowani.

 1. Nie krytykuj procedur stosowanych w firmie.

Jest całkiem możliwe, że Twoja nowa firma ma wiele nieefektywności i niedociągnięć, które są łatwo zauważalne dla Ciebie jako „osoby z zewnątrz”, a także dla kogoś, kto miał spore doświadczenie z podobnymi strukturami. Niemniej jednak w okresie próbnym najlepiej powstrzymać się od krytyki. Nie porównuj publicznie firmy z poprzednimi pracodawcami, zwłaszcza jeśli wcześniej pracowałeś u konkurencji. Dotyczy to również Twoich postów w mediach społecznościowych. Była to więc lista zaleceń na okres próbny. Ale nadal należy pamiętać, że przestrzeganie pewnych zasad i reguł nie tylko w okresie próbnym, ale również po jego zakończeniu. Jeszcze jedna ważna uwaga. Powyższe zalecenia mają wyjątki, dlatego każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie. Wynika to z faktu, że zatrudnienie jest procesem bardzo indywidualnym i jest w nim wiele subiektywności, a ponadto procedury w różnych firmach mogą być bardzo różne.

Cokolwiek wydarzy się podczas okresu próbnego, zachowaj optymizm: zdobyłeś kolejne cenne ziarno doświadczenia, a to z pewnością skróci drogę do wymarzonej pracy.

Autor: dr Tamara Matiukh jest doktorem filozofii, certyfikowanym ekspertem w zakresie HR i HRM. Pomaga polskim firmom efektywnie zatrudniać specjalistów z Ukrainy.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.