Menu

Wszechstronny Fiat Tipo Sedan

Zaledwie  kilka dni temu Fiat zaprezentował nowego Fiata Tipo. Na polskim rynku model ten cieszy się ogromną popularnością już od jakiegoś czasu oraz stanowi w całej gamie Fiata prawie 70 % sprzedaży.

Red. Agnieszka Majcher

Testowany przez nas Tipo to udoskonalony model w segmencie C, który zadebiutował na rynku polskim w latach 1988-95 oraz ponownie od 2016r. Początkowo projekt  stylizacji biura projektowego IDEA w obecnej formie łączy w sobie funkcjonalność, prostotę a także wygląd który niewątpliwe kojarzy się z autami wyższych klas.  Auto dostępne jest w trzech wariantach nadwozia: sedan, hatchback i kombi. Niewątpliwie to model, który mieści się w budżecie przeciętnego Kowalskiego. Nie wyróżnia się  materiałami wykończeniowymi, ale niewątpliwie podbija serca Polaków.

Niezależnie czy wydamy na nasze Tipo 50 000 zł czy 100 000 zł w cenie otrzymamy jednak sporo twardego plastiku o mało przyjaznej fakturze, co może być sprawą kontrowersyjną zwłaszcza jak porównamy oferty konkurencji. To, co warto jednak podkreślić, to jakość samego montażu. Spasowanie elementów było naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Jeżeli, ktoś zapyta o zaawansowane technologie oraz nowoczesny design, to testowany przez nas model pozostawiał jednak sporo do życzenia. Ale być może to kwestia, która działa także na plus dla niektórych kierowców, a mianowicie cena i dostępność części.

Jazda

Jazda wzbudziła we mnie sporo kontrowersji. Po pierwsze naprawdę ekonomiczny i wystarczająco dynamiczny silnik benzynowy o mocy 95 KM, świetnie dawał sobie radę zarówno z pełnym jak i pustym obciążeniem –  na autostradzie, jak i w miejskich korkach.  Skrzynia biegów miała sporadycznie tendencję do szarpania i głośnej pracy. Pomimo tego samochód zadawalająco trzymał się drogi, także na zakrętach. Niestety wygłuszenie kabiny, pomimo akceptowalnego poziomu hałasu, przy dłuższej jeździe było dosyć męczące. Nie dostatecznie wyprofilowane fotele, też dały się we znaki, co odczuwalne było zwłaszcza w dolnej partii pleców.

Zaletą jednak tego modelu jest przestrzeń samej kabiny, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Na tylnej kanapie swobodnie i wygodnie mogły siedzieć trzy osoby dorosłe.

Choć nie jest to auto bez wad i nie porywa nowoczesnością, to jednak ilość jego zalet jest wystarczająca, by jazdę podsumować pozytywnie. To dobra propozycja, zwłaszcza dla osób, dla których ważna jest przestrzeń we wnętrzu samochodu.  Dziś wiemy już, że Tipo doczekał się swojego następcy. Auto przeszło lifting i zachęca swoją nową sylwetką.

Zdjęcie: materiał prasowy Fiat

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.