Menu
Czynniki determinujące wartość udziałów w spółce z o.o. - co należy wziąć pod uwagę?

Czynniki determinujące wartość udziałów w spółce z o.o. – co należy wziąć pod uwagę?

Wartość udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli wkładu własnego w otwarcie firmy z biegiem czasu może zmieniać swoją wartość. Dlaczego wycena udziałów spółki z o.o. może być wykonana i jakie czynniki determinują ich finalną wartość?

Kiedy wyceniać udziały spółki z o.o.?

Jak doskonale wiadomo, udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ograniczają się jedynie do wkładu własnego wspólników, którzy wnosząc kapitał zakładowy w konkretnym udziale wartości, umawiają się co do kształtowania konkretnych zasad współdziałania w spółce. Zdarzyć się jednak może, że z czasem jeden ze wspólników zechce wycofać się ze spółki, a co za tym idzie, również pozbyć się własnych udziałów

I choć sprzedaż/kupno takich udziałów to obszar, w którym ostateczną wartość określa się w drodze negocjacji, warto – będąc po stronie sprzedającego – jeszcze przed przystąpieniem do takich rozmów rozeznać się w zakresie wartości tych udziałów. A zatem głównym celem wyceny udziałów w spółce z o.o. jest zdobycie wiedzy na temat rentowności posunięcia, jakim jest wyjście ze spółki. Innym powodem wyceny udziału będzie chęć pozyskania kapitału z rynku obligacji lub akcji, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi formalnościami, ale w tym również z koniecznością wyceny udziałów. 

Czynniki determinujące wycenę udziałów

Co wpływa na finalną wartość wyceny udziałów? Czynniki możemy podzielić na te wewnętrzne i zewnętrzne. Wśród wewnętrznych, pod uwagę należy wziąć finanse firmy i jej wyniki na przestrzeni ostatnich lat. Jak wygląda przychód przedsiębiorstwa? W jaki sposób kształtują się marże i zyski? W tym zakresie zasada jest prosta – im wyższe wyniki finansowe, tym udziały zyskują na wartości. Nie bez znaczenia jest także ogólna produktywność firmy i sposób jej zarządzania. 

Wycena udziałów w spółce z o.o. zależy także od kwestii niezwiązanych bezpośrednio z procesami wewnętrznymi naszej firmy. Biorąc pod uwagę czynniki zewnętrzne, powinniśmy przeanalizować branżę, w której firma działa i pozycję, jaką obecnie ma. Czy spółka jest wiodącym graczem, który ma większość rynku? Jak kształtuje się struktura konkurencji? Czynniki zewnętrzne to także ogólna kondycja gospodarki, ale także takie kwestie jak regulacje prawne, które w zależności od branży może zwiększyć lub zmniejszyć ogólną wartość naszych udziałów w spółce z o.o. 

Wycena spółki z o.o. – jaka metoda jest brana pod uwagę?

Bardzo często wycena udziałów wynika z potrzeby uzyskania informacji niezbędnych do potencjalnej sprzedaży całej spółki. W tym przypadku analiza wyceny powinna być rozszerzona o wykorzystanie dodatkowych modeli gwarantujących pełną wiedzę na temat tego, ile spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest warta. Wycena przedsiębiorstwa zawsze powinna być dokonywana przez zespół ekspertów, który na podstawie informacji od klienta i uzyskanych danych finansowych i niefinansowych dobierze sposób wyceny. Wśród najpopularniejszych metod wymienić możemy:

  • metodę dochodową,
  • metodę porównawczą, 
  • metodę majątkową.

Każda z nich uwzględnia nieco inne aspekty działania spółki, dlatego rekomenduje się wykorzystanie co najmniej dwóch w celu uzyskania rzetelnego raportu o wartości naszego przedsiębiorstwa. 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.