Menu
V Ogólnopolskie Mistrzostwa Pamięci Best Brain

V Ogólnopolskie Mistrzostwa Pamięci Best Brain

Mimo wielu pandemicznych ograniczeń w 2020 roku, zgodnie z tradycją lat wcześniejszych, pod patronatem Klubu Integracji Europejskiej oraz Europejskiego Forum Przedsiębiorczości, 5 września odbyły się V Ogólnopolskie Mistrzostwa Pamięci Best Brain. Wzięło w nich udział około 50 uczestników rywalizujących w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli. Dzięki dużej przestrzeni udostępnionej przez Akademię Finansów i Biznesu Vistula oraz zaangażowaniu wolontariuszy możliwe było zorganizowanie tego wydarzenia na najwyższym poziomie.

Osoba, która po raz pierwszy słyszy o mistrzostwach pamięci może zapytać, czy zapamiętywanie może być sportem? Z doświadczenia wiemy, że jak najbardziej tak! Umiejętność szybkiego zapamiętywania opiera się na pewnych technikach, ale jej skuteczność (i rezultaty!) wynikają przede wszystkim z treningów. Potwierdzić to mogą wszyscy uczestnicy (a zwłaszcza medaliści mistrzostw), którzy na siłowni umysłu spędzili wiele godzin! Na pewno nie był to czas stracony. Mimo, że mistrzostwa składają się z pięciu konkurencji: zapamiętywania losowych słów, ciągu cyfr, słówek obcych, obrazków czy kolorów to rezultaty pracy nad polepszeniem swojego tempa i sposobu zapamiętywania są widoczne w życiu codziennym. Można zauważyć polepszenie koncentracji uwagi, łatwiejsze przyswajanie informacji czy po prostu umiejętność szybkiej nauki do egzaminów zarówno w szkole jak i na studiach. Kto z nas nie chciałby szybko (i efektywnie!) zapamiętać 24 słówek języka obcego w ciągu 5 minut? Tyle właśnie wynosi zeszłoroczny rekord. Trenując do mistrzostw uczestnicy nie trenują jedynie swojej pamięci, ale ćwiczą głównie swoją kreatywność, wyobraźnię, spostrzegawczość i uważność a to są obecnie jedne z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy.

Rywalizacja podczas mistrzostw bardzo motywuje do ćwiczeń, do tego by uzyskiwać coraz to lepsze rezultaty. Ponadto jest świetną okazją by sprawdzić, jak wypada nasza pamięć na tle innych. Dodatkowo udział w mistrzostwach pozwala nam przekonać się jak działa nasz mózg w sytuacjach stresowych.

Udział w mistrzostwach jest również świetną zabawą, co widzimy po zadowolonych twarzach uczestników oraz dumie na twarzach ich rodziców i najbliższych. Oczywiście jak na każdych mistrzostwach dodatkową motywacją są wspaniałe nagrody. W zeszłym roku były to ciekawe gry ufundowane przez sklep Graal, dostępy do platformy Memotopia, bilety wstępu do Escape Room od Quest Hunt oraz nagrody główne od Best Brain. Jednak chyba największą satysfakcję sprawia uzyskanie medalu za miejsce na podium w jednej z konkurencji lub puchar za pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Podczas zeszłorocznych mistrzostw ustanowiono aż 8 nowych rekordów Polski. Początkowo zaskakiwały wynik na mistrzostwach, bo to naprawdę imponujące widzieć dziecko, które w ciągu 2 minut potrafi zapamiętać 32 trudne słowa (Mira Balana), nastolatkę zapamiętującą 24 słówka fikcyjnego języka obcego w ciągu 5 minut (Ewelina Preś) czy zwycięzcę mistrzostw, studenta, który zapamiętał 125 cyfr w ciągu 2 minut (Jan Zoń).  Wszyscy już wyczekujemy czym zaskoczą nas uczestnicy w tym roku, bo patrząc na upór i chęć do treningów naszych „stałych bywalców” możemy być bardzo zaskoczeni i dumni.

Tegoroczne VI Ogólnopolskie Mistrzostwa Pamięci Best Brain odbędą się 12 czerwca w Warszawie.

materiał organizatora

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.