Menu
Test na koronowirusa jeszcze prostszy i szybszy?

Test na koronowirusa jeszcze prostszy i szybszy?

Test na koronowirusa firmy nal von minden GmbH z Niemiec jest jednym z tych szybkich testów, który pozwala na uzyskanie wyniku już po kwadransie od pobrania próbki. Zastosowano go już miliony razy i jest w pełni sprawdzony. Kolejny postęp w szybkości wykonywania badania osiągnięto dzięki temu, że wymaz nie jest już pobierany z nosogardła lub głęboko z gardła, jak dotychczas, a z przedniej części nosa.

Pobranie próbki z przedniej części nosa jest o wiele bardziej komfortowe – mówi Roland Meißner, dyrektor nal von minden GmbH z Niemiec. Przede wszystkim test jest o wiele łatwiejszy do wykonania: w celu pobrania próbki wystarczy dwa i pół centymetra. Przy krawędzi nosa należy kilka razy obrócić wymazówkę w przód i w tył. I już wymazówka zawiera wystarczająca ilość materiału próbnego.

Dlaczego pobierane są wymazy z nosa? Według naszych ustaleń najbezpieczniej jest pobierać próbki z nosa – a nie ze śliny czy plwociny. Ślina zawiera dużą ilość enzymów, które atakują i niszczą wolne białka wirusowe. Z kolei w nosie znajduje się mniej enzymów niszczących białka. Oznacza to, że wymaz z nosa może w bardziej wiarygodny sposób zidentyfikować osobę, która może być zakażona koronawirusem – odpowiada Meißner. Dodając, że próbka śliny lub plwociny może również zawierać resztki jedzenia i zafałszować w ten sposób wynik badania.

Ponieważ wiele grup zawodowych – w tym pielęgniarki, lekarze, ale także np. nauczyciele – musi się obecnie regularnie badać (masowe testy nauczycieli prowadzi się także w Polsce, red.), łatwe w użyciu szybkie testy będą odgrywały w przyszłości coraz większą rolę – przekonany jest Meißner.

Trzeba jeszcze dodać, że test na koronowirusa firmy nal von minden GmbH „NADAL® COVID-19 Ag Test” może być zaklasyfikowany jako bardzo wiarygodny. Swoistość diagnostyczna wynosi ponad 99,9%, a czułość diagnostyczna 97,56%. Co oznaczają te pojęcia? Specyficzność pokazuje, czy wszystkie zdrowe osoby poddane badaniu są również rozpoznane jako zdrowe. Czułość wskazuje, czy wszystkie osoby chore są również rozpoznane jako chore. Właśnie te wskaźniki były na początku piętą achillesową szybkich testów, ale to już przeszłość.

Czy nowy sposób pobierania wymazu do badania wpłynie w jakiś sposób na jakość badań? Nie powinien, nowa metoda została już wielokrotnie zweryfikowana naukowo, w tym przez renomowany Szpital Uniwersytecki Charité w Berlinie. A rząd niemiecki już włączył szybki test na koronowirusa „NADAL® Covid-19 Ag” do swojej narodowej strategii badań.

www.nal-vonminden.com/pl

Na podstawie informacji od nal von minden GmbH z Niemiec, opracował red. Rafał Korzeniewski

Fotografia, nal von minden GmbH

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.