#SolidarnizBiznesem, nie pozwolę ci się zamknąć !
#SolidarnizBiznesem, o co chodzi? Kiedy już epidemia się skończy, może się okazać, że jej ofiarą padła restauracja bądź kawiarnia, do której lubiliśmy wpadać. Lokalna siłownia, gdzie dbaliśmy o kondycję. Może się okazać, że zamknięty już na zawsze pozostanie zakład fryzjerski. Krawiec. Szewc. Sklep z butami bądź odzieżowy, pasmanteria. Ta akcja zwraca nam uwagę na problem, który być może nie wszyscy dostrzegamy, chyba, że sami prowadzimy tego typu biznes. Mogą nie przetrwać, bo zabraknie im pieniędzy na czynsz, na pensje dla pracowników, opłacenie kredytu kupieckiego. Nikt tego nie chce, ale tak się może stać. Coś jednak możemy zrobić.
Z pomysłem wystąpiła Krajowa Izba Gospodarcza. Akcja „Nie pozwolę ci się zamknąć” jest prowadzona w ramach projektu #SolidarnizBiznesem (zwracam uwagę na hasztag, bo o to tu przede wszystkim chodzi). Akcja ta to nie zbiórka dla potrzebujących, ale opłacenie z góry naszego rachunku, by mogli ten trudny dla nich czas przetrwać. Organizatorzy opisali ją w trzech krokach, dobrze by jednak sami zainteresowani wykazali się też inicjatywa, bo jeśli odwiedzimy dziś fryzjera to po prostu pocałujemy klamkę. Czego nie należy robić ani dosłownie, ani nawet w przenośni. Opisane poniżej kropki są więc teoretyczne i cała akcja wymaga jeszcze dobrego organizatora, którego na razie zabrakło. A przecież można wykorzystać platformy crowdfundingowe (po to właśnie stworzone), rozwiązaniem może być też sklep online. Niekiedy, jak w przypadku siłowni, można po prostu wykupić abonament. Tych punktów poniżej proszę zatem nie traktować zbyt dosłownie, chyba, że osobiście znamy właściciela.
- Zgłoś się do lokalnego przedsiębiorcy, z którego usług korzystasz.
- Zaproponuj mu zaliczkę na rzecz usług/towarów, które chcesz zakupić w przyszłości. Twoje wsparcie pozwoli przedsiębiorcom na przetrwanie kryzysu – zapłacenie czynszu, zapłacenie ZUS, zapłacenie części pensji pracownika.
- W zamian otrzymasz paragon lub fakturę zaliczkową. W przyszłości będzie to podstawa do odebrania usługi lub produktu!
#SolidarnizBiznesem
Rafał Korzeniewski