Menu

Rząd próbuje dbać o interesy polskich przedsiębiorców.

Ochrona miejsc pracy i ratowanie firm to ważne zadanie na dziś dla państwa. Rząd próbuje dbać o interesy polskich przedsiębiorców. Premier Morawiecki podczas wideokonferencji z przedsiębiorcami rozmawiał o mechanizmach pomocowych.  Do tej pory do polskich firm trafiło ponad 164 mld zł. 

Przedsiębiorcy muszą mieć wsparcie ze strony państwa. Nie możemy przewidzieć, kiedy do końca pożegnamy problemy z epidemią, ale mogę obiecać, że państwo polskie nie pozostawi przedsiębiorców, nie pozostawi pracowników samym sobie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Tarcza Finansowa i Tarcza Antykryzysowa – jak pomogły przedsiębiorcom?

Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju, a także Tarcza Antykryzysowa są realnym wsparciem dla polskich przedsiębiorców. Od początku epidemii COVID-19 do polskich firm trafiło łącznie już ponad 164 mld zł – z czego 60 mld zł w ramach Tarczy Finansowej PFR 1.0. Uratowaliśmy ponad 5 mln miejsc pracy. Pomoc była błyskawiczna – środki trafiały do firm w ciągu 2 dni.

Tarcza Finansowa PFR 2.0. – rządowa pomoc w czasie drugiej fali COVID-19

Nie rezygnujemy z dalszego niesienia tej pomocy. Uruchamiamy Tarczę Finansową PFR 2.0. Kolejny etap to 35 mld zł na wsparcie dla mikro, małych i średnich oraz dużych firm. Środki trafią do niemal 40 branż dotkniętych kryzysem.

W tej tarczy jesiennej będziemy wspierać najbardziej pokrzywdzone branże, ale też wiele firm spoza tych zamkniętych branż. Chcemy w dialogu z przedsiębiorcami, przeprowadzić polską gospodarkę przez te 100 dni odpowiedzialności – podkreślił szef polskiego rządu.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby ubiegać się o subwencje?

Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla mikrofirm – do 3 mld zł wsparcia

 • Dla firm zatrudniających od 1 do 9 pracowników z 38 branż z Polskiej Klasyfikacji Działalności
 • Obrót lub suma bilansowa za 2019 r. do 2 mln euro
 • Subwencje finansowe – 18 tys. zł lub 36 tys. zł  na zatrudnionego
 • Subwencje do maksymalnej kwoty 324 tys. zł
 • Wysokość subwencji zależna od liczby pracowników i spadku obrotów
 • Dla firm, które odnotowały spadek obrotów w 2020 r. o min 30% w związku z COVID-19
 • Środki bezzwrotne pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy
 • Termin składania wniosków: styczeń – luty 2021 r. (po zgodzie KE)

 Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla małych i średnich firm – do 7 mld zł wsparcia

 • Dla firm zatrudniających do 249 pracowników z 38 branż z Polskiej Klasyfikacji Działalności
 • Obrót za 2019 r. mniejszy lub równy kwocie 50 mln euro, a suma bilansowa mniejsza niż 43 mln euro
 • Dofinansowanie kosztów stałych niepokrytych przychodami w formie subwencji finansowej w kwocie 70% straty brutto za okres 1 listopada 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r.
 • Subwencje do maksymalnej kwoty: 3,5 mln zł
 • Wysokość subwencji zależna od prognozy kosztów i przychodów oraz straty brutto
 • Dla firm, które odnotowały spadek obrotów o min 30% w związku z COVID-19
 • Środki bezzwrotne pod warunkiem prowadzenia działalności oraz rozliczenia subwencji na zasadzie finansowania 70% straty brutto
 • Termin składania wniosków: styczeń – luty 2021 r. (po zgodzie KE)

Dodatkowo: Możliwość umorzenia 100% subwencji z Tarczy Finansowej 1.0 (termin składania wniosków: po roku od otrzymania subwencji z Tarczy Finansowej 1.0)

Tarcza Finansowa 2.0 dla dużych firm – ok. 25 mld zł wsparcia i uelastycznienie zasad programu

 • Dla firm zatrudniających od 250 pracowników z obrotem powyżej 50 mln euro
 • Aktualizacja warunków i wydłużenie istniejącego programu oraz wprowadzenie nowej wersji pożyczki preferencyjnej, z nowym okresem szkody COVID-19 do 31 marca 2021 r.
 • Termin składania wniosków: styczeń – marzec 2021 r. (po zgodzie KE)

Antykryzysowa Tarcza Branżowa

W obliczu drugiej fali pandemii wspieramy także przedsiębiorców i branże, które mocno ucierpiały w ostatnim czasie. W ramach Antykryzysowej Tarczy Branżowej pomoc przeznaczona będzie dla konkretnych branż.

Branże gastronomiczna, rozrywkowa, fitness i sprzedaży detalicznej – przedsiębiorcy z tych branż będą mogli liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u i świadczenia postojowe za listopad, a także dotacje w wysokości 5 tys. zł. Na ten cel chcemy przeznaczyć ponad 1,8 mld zł. Szacujemy, że Tarcza Branżowa pomoże ok. 200 tys. firm oraz 372 tys. pracowników.

Polska w lepszej sytuacji niż inne kraje członkowskie UE

Ostatnie miesiące to czas wyzwań dla światowej gospodarki. Obecny kryzys dotyka wszystkie kraje Unii Europejskiej. Prognozy Komisji Europejskiej pokazują, że z obecnego kryzysu Polska ma szansę wyjść lepiej niż większość państw Unii Europejskiej. Eksperci przewidują łagodny spadek PKB na tle pozostałych państw członkowskich UE.

To najlepsza wiadomość, którą możemy dziś pokazać. Na tle UE mamy drugie najniższe bezrobocie w całej UE – podsumował premier Morawiecki.

We wrześniu bezrobocie zharmonizowane wyniosło 3,1 proc. To drugi najniższy wynik po Czechach. Tymczasem we Francji bezrobocie osiągnęło poziom ok. 8 proc, a w Hiszpanii ponad 16 proc.

Źródło: https://premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-mateusz-morawiecki-po-wideokonferencji-z-przedsiebiorcami-fiŹrmy-musza.html

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.