Menu
Rozliczenia VAT a transakcje B2B – porady dla przedsiębiorców

Rozliczenia VAT a transakcje B2B – porady dla przedsiębiorców

Własna działalność gospodarcza to spora odpowiedzialność w zakresie podatków oraz odprowadzania należnych składek na ubezpieczenia społeczne. Czy wiesz, jak powinny prawidłowo przebiegać rozliczenia VAT B2B? Podczas rozliczania operacji biznesowych warto pomyśleć o optymalizacji podatkowej oraz automatyzacji procesów rozliczeniowych. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko popełnienia błędu, co może skutkować nałożeniem wysokich kar przez Urząd Skarbowy. Poznaj zależności pomiędzy rozliczeniami VAT a transakcjami B2B.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów a współpraca B2B

Prowadząc działania B2B na arenie międzynarodowej, warto znać aktualne przepisy dotyczące zasad rozliczania VAT. W ramach WDT (wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów) objęte są wszystkie transakcje pomiędzy przedsiębiorcami, czyli na mocy umów B2B. Jakie transakcje można rozliczać w ramach WDT? Aby uwzględnić taką transakcję w ramach powyższych przepisów, muszą zostać spełnione następujące wymogi:

  • nabywca musi mieć status podatnika VAT lub być osobą prawną niebędącą podatnikiem VAT, ale zidentyfikowaną w ramach wewnątrzwspólnotowych transakcji z identyfikatorem VAT UE,
  • dostawca musi być zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT UE,
  • dostawca musi mieć w dokumentacji informacje, że towary zostały wywiezione poza teren Polski do nabywcy na terenie innego państwa członkowskiego.

Warto dodać, że transakcje pomiędzy przedsiębiorcami z różnych krajów UE są opodatkowane standardowymi stawkami VAT. Opcjonalnie rozliczenia VAT B2B mogą zostać zwolnione z opodatkowania, ale tylko w określonych sytuacjach:

  • sprzedawca zrealizował dostawę na rzecz nabywcy B2B, który posługuje się ważnym numerem identyfikacyjnym VAT UE,
  • transakcja została zrealizowana przed upływem terminu złożenia rozliczenia podatkowego,
  • została złożona deklaracja podatkowa JPK, która wskazuje na transakcje WDT jako zarejestrowanego podatnika VAT UE.

Przepisy w Polsce nie określają dokładnie, w jakiej formie nabywcy powinni podawać swój numer VAT UE współpracownikom B2B. Najwygodniej wpisać ów numer do umowy ramowej pomiędzy przedsiębiorcami.

Rozliczenia VAT a transakcje B2B – czym jest mechanizm podzielonej płatności?

Przepisy podatkowe związane z transakcjami wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów są dość proste. Eksport produktów poza teren UE wymaga złożenia deklaracji JPK bezpośrednio do urzędu. Na tej podstawie wykazywana jest sprzedaż krajowa wraz z uwzględnieniem należnego podatku do zapłaty.

W przypadku rozliczeń VAT B2B dużym udogodnieniem dla przedsiębiorców jest innowacyjny mechanizm podzielonej płatności (split payment mechanism). To system, który pozwala na realizowanie przelewów pomiędzy przedsiębiorcami współpracującymi na mocy umowy B2B. Dzięki temu można podzielić kwotę transakcji na stawkę netto, która trafia bezpośrednio do kontrahenta biznesowego oraz stawkę podatku, która będzie przekazywana na dedykowany rachunek VAT dostawcy.

Więcej na temat rozliczenia VAT i transakcji B2B w uproszczonym modelu płatności przeczytasz na stronie: https://taxology.co/pl/blog/czym-jest-mechanizm-podzielonej-platnosci-mpp-split-payment-mechanism/.

Z dodatkowego rachunku VAT można opłacać takie zobowiązania, jak: podatek VAT, podatek dochodowy, podatek akcyzowy, należności celne, ZUS oraz odsetki podatkowe. Co ciekawe, każdy przedsiębiorca może złożyć wniosek do US o przetransferowanie środków na rachunku VAT bezpośrednio na konto bankowe firmy. W tym przypadku czas oczekiwania na odpowiedź z urzędu to aż 60 dni.

Rozliczenia VAT B2B a obowiązki podatkowe

W dzisiejszych czasach przedsiębiorcy współpracujący na mocy umowy B2B są zobowiązani do korzystania z systemu split payment. Dotyczy to także transakcji, które przekraczają równowartość 15 tys. złotych, a także transakcja dotyczy handlu towarami wrażliwymi, które są wskazane w załącznikach do Ustawy VAT.

System podzielonej płatności jest sporym udogodnieniem dla przedsiębiorców, szczególnie jeśli transakcje obejmują wiele umów biznesowych B2B. Korzystając z systemu, można też uniknąć sytuacji, w której doszłoby do zaniechania terminu płatności wymaganego podatku VAT. W takich sytuacjach na przedsiębiorcę może zostać nałożona kara w wysokości 150% należnego podatku VAT.

Kontrakty biznesowe w rozliczenia VAT B2B – podsumowanie

Współpraca na zasadach B2B to spore oszczędności, ale także też kilka wymogów podatkowych. Przedsiębiorca współpracujący na mocy umowy B2B może odliczać część kosztów od przychodu, a to przekłada się na oszczędności podatkowej. 

Rozliczenie umowy B2B polega zazwyczaj na wystawianiu faktury netto z doliczeniem stawki podatku VAT (najczęściej 23%). W wyniku takiej operacji druga strona transakcji musi przelać całą należną kwotę na konto bankowe wystawcy faktury lub w ramach mechanizmu podzielonej płatności podzielić przelewane środki na dwa rachunki – firmowy odbiorcy przelewu oraz podatkowy VAT w US.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.