Menu

Przywództwo, które działa z sercem

Przywództwo, które działa z sercem. Wizja, cel i siła. To właśnie charakteryzuje prawdziwych liderów. To, co odróżnia ich od innych to serce, współczucie i autentyczność.
„Empatia jest kluczowym elementem w opracowywaniu produktów lub koncepcji polityki, która pomaga zrozumieć potrzeby ludzi i zdobyć ich zaufanie”.
Satya Nadella, CEO Microsoft.

Przez długi czas ludzie wierzyli, że emocje w relacjach biznesowych szkodzą normalnemu funkcjonowaniu firm. Jednak zarządzanie to nie tylko tworzenie procesów, tworzenie strategii i tworzenie mocnych pomysłów. Prawdziwy lider powinien inspirować, wzbudzać entuzjazm, motywować ludzi i znajdować ich najmocniejsze strony. Co daje liderowi siłę, by pasjonować się swoją pracą i pozostać lojalnym wobec firmy? Jak tworzy atmosferę sprzyjającą kreatywnym pomysłom i innowacjom?

Dawanie ludziom pewności siebie jest prawdopodobnie najważniejszą rzeczą, jaką może zrobić lider. Bo wtedy będą działać.

JACK WELCH

Empatia to jedna z umiejętności, nad którą powinieneś stale pracować. W końcu, gdy człowiek jest obojętny na wszystko, co się dzieje, jego mózg nie analizuje czynników zachowania rozmówcy. Osoba empatyczna zawsze stara się zrozumieć rozmówcę, przeanalizować jego słowa, gesty i zdobyć sympatię.

Jak empatia wpływa na osobę i jej zachowanie?

  1. Zwiększa towarzyskość

Łatwo się porozumieć z empatami, szybko znajdują kontakt nawet z nieznajomymi.

  1. Poprawia samoocenę

Osoby z dobrze rozwiniętą empatią czują, że mają pozytywny wpływ na innych, a to pozytywnie wpływa na ich samoocenę.

  1. Skłania się do pokojowych stron charakteru osoby

Osoba empatyczna = osoba powściągliwa, która nie będzie okazywać przemocy ani agresji. Im bardziej rozwinięta empatia, tym mniejsza wojowniczość.

  1. Zmniejsza poziom toksyczności

Jeśli ludzie, którzy nieustannie osądzają, krytykują lub obrażają kogoś, zaczynają rozwijać empatię, zrozumieją, w jakich sytuacjach mogą wyrażać swoje zdanie, a w jakich lepiej jest milczeć.

W biznesie empatia pomaga budować relacje między pracownikami w najlepszy możliwy sposób i jest katalizatorem w rozwiązywaniu innowacyjnych problemów. Im lepiej lider rozumie nastroje, lęki i potrzeby członków zespołu, tym lepszy wynik może osiągnąć.

Wskazówki: Jak okazywać empatię

  1. Monitoruj obciążenie pracowników

Wypalenie zawodowe jest jednym z głównych problemów, zwłaszcza podczas pandemii, przez którą wielu pracowników jest w stresie. Martwią się, że mogą zostać zwolnieni, cofnięci, a przez to więcej pracować, być bardziej zmęczeni i wypaleni.

Menedżerowie HR i liderzy zespołów powinni współpracować, aby zidentyfikować przepracowanego pracownika i mu pomóc. Na przykład możesz organizować spotkania 1:1, podczas których osoba może spokojnie powiedzieć, że jest przytłoczona. Dzięki temu stanie się jasne, że trzeba ją zwolnić z niektórych zadań lub je przenieść. Takie środki będą miały pozytywny wpływ na ogólną wydajność.

  1. Okazuj zainteresowanie potrzebami, celami i marzeniami

Zrozumienie unikalnych potrzeb i celów pracowników pomoże Ci uporządkować przepływ pracy i przydzielić im zadania, które pomogą im osiągnąć założone cele. Jeśli ludzie widzą, że menedżer nie tylko interesuje się ich celami, ale także pomaga im je osiągnąć, stają się bardziej zmotywowani i zaangażowani.

  1. Zaoferuj pomoc

Jeśli ktoś otwiera się przed Tobą i dzieli się swoim problemem, zaoferuj mu pomoc. Może to być pomoc finansowa, moralna lub psychologiczna. Pracownik powinien czuć, że nie bez powodu powiedział ci o problemie.

Według badania State of Workplace Empathy 96% pracowników chce, aby ich menedżerowie wykazywali empatię, a 92% uważa, że ​​ta cecha jest niedoceniana w ich pracy. Ponadto zyski firm, których kierownictwo okazuje współczucie i interesuje się kondycją swoich pracowników, przewyższają o 20% przychody obojętnych konkurentów.

Jeśli ludzie czują, że kierownictwo ich rozumie, stają się bardziej otwarci na obawy i problemy firmy. Tacy pracownicy są bardziej zaangażowani w proces pracy i starają się pracować jak najlepiej, aby zwiększyć zysk firmy.

Według raportu Businessolver Workplace Empathy Monitor, empatia wpływa na produktywność, lojalność i zaangażowanie pracowników. Oto kilka faktów na temat wpływu empatii na produktywność pracowników:

77% pracowników jest gotowych do coraz cięższej pracy, jeśli okazuje się im empatię w pracy. A 60% wybierze drugą pozycję między podwyżką wynagrodzenia a sympatią ze strony kierownictwa.

92% specjalistów HR twierdzi, że przyjazne nastawienie pomaga zatrzymać pracowników.

80% Millenialsów i 66% Baby Boomers twierdzi, że odeszliby z pracy, gdyby nie okazywano im zainteresowania, uwagi i wrażliwości.

Empatia i współczucie przynoszą znaczące rezultaty, ponieważ pracownicy robią wszystko, aby firma rozwijała się i prosperowała.

Oczywiście Empatia promuje pozytywne relacje i kulturę organizacyjną, a także promuje osiąganie wyników. Empatia może nie jest nową umiejętnością, ale ma nowy poziom ważności, a ostatnie badania szczególnie wyraźnie pokazują, że empatia jest kompetencją przywódczą, którą należy rozwijać i demonstrować w pracy teraz iw przyszłości.

Tamara Matiukh – doktor filozofii, certyfikowany ekspert w zakresie HR i HRM. 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.