Menu

Przyjazna Polska, magazyn objął patronat nad V edycją programu

Najpopularniejszy jest oczywiście program Przedsiębiorstwo Fair Play, ale na jego gali można spotkać także laureatów innych programów, jak Gmina Fair Play i właśnie Przyjazna Gmina, chyba najmniej znanego z nich. A zdecydowanie wartego zainteresowania. Pomysł polega na tym, by pozwolić im zaprezentować się z najlepszej strony, a tych im przecież nie brak.

Polska składa się niemal z 2500 gmin, a liczne z nich skrywają w sobie atuty, których wyjątkowości często nie dostrzegają nawet sami ich mieszkańcy. gmina Haczów jest właścicielem największego i najstarszego drewnianego kościoła w Europie, a gmina Zarszyn jedno z najlepszych gospodarstw towarowych na Podkarpaciu, które wyróżnia również niezwykle czyste środowisko. Wyjątkowych miejsc jest więcej, trzeba tylko je odkryć!

Celem programu jest zaprezentowanie wyróżniających się polskich samorządów, wypromowanie ich osiągnięć i możliwości oraz pokazanie, że spełniają kryteria profesjonalnego zarządzania, a także charakteryzują się przedsiębiorczością i inicjatywą. Umieją wykorzystać swoją szansę!

Żadnych ograniczeń

Kto może dołączyć do programu? Praktycznie każdy! Program skierowany jest do wszystkich polskich gmin niezależnie od ich wielkości, położenia czy liczby mieszkańców. Oczekujemy od uczestników dobrego podejścia do: administracji, biznesu, mieszkańców i gości. Gminy powinny również stwarzać korzystne warunki do rozwoju aktywności obywatelskiej i biznesu oraz działać na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców. Zwracamy uwagę na to czy samorządy dbają o czystość i środowisko, ale także jakie stwarzają warunki dla seniorów i osób niepełnosprawnych.

9 certyfikacji tematycznych to 9 możliwości ukazania piękna i wartości gmin w danym obszarze: Certyfikowana Lokalizacja Biznesu, Dobre Miejsce Zamieszkania, Kraina Historii i Kultury, Kraina Turystyki i Przygody, Zielona Gmina, eGmina, Specjalistyczna Gmina Agro, Gmina z Tradycją, Kraina Zdrowia i Urody.

Kolejna edycja – kolejna szansa, czas start!

W tym roku Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” Krajowej Izby Gospodarczej przeprowadzi V jubileuszową edycję programu „Przyjazna Polska”. To kolejna szansa dla ambitnych władz gmin i dumnych ze swojej gminy mieszkańców. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 marca, a regulamin konkursu jest dostępny na stronie www.przyjaznapolska.pl.

Po kolei…

Pierwszym krokiem dla gmin na drodze do uzyskania certyfikatu „Przyjazna Polska” jest wypełnienie deklaracji zgłoszeniowej oraz ankiety programu, a także, jeśli gmina zadeklarowała uczestnictwo w certyfikacji tematycznej, ankiety tematycznej. Ankieta podstawowa zawiera informacje m.in. na temat funkcjonujących w gminie działań, rozwiązań, przedsięwzięć, uchwał itp., która ma na celu tworzenie przyjaznego podejścia administracji gminy do: biznesu, inwestorów, mieszkańców i gości. W gminie, która spełnia wymogi określone w regulaminie, odbywa się audyt certyfikacyjny. Biuro Programu weryfikuje prawidłowość dokumentacji złożonej przez Uczestników. Komisja Programu i audytorzy, na podstawie dokumentacji oraz dodatkowo uzyskanych informacji, oceniają spełnienie przez gminę wymagań programu.

Grono laureatów poznamy jesienią podczas uroczystej gali w Warszawie z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, przedsiębiorców i reprezentantów organizacji otoczenia biznesu.

My też tam będziemy i zdamy Wam relację!

 

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.