Menu
Przed wakacjami zniknie większość obostrzeń związanych z pandemią...

Nie obowiązuje już większość obostrzeń związanych z pandemią…

Przed wakacjami znikła większość obostrzeń związanych z pandemią, symboliczne jest tu otwarcie dyskotek. Jeszcze nie wszystkich, bo obowiązuje tu limit liczby uczestników, te największe pozostaną zatem zamknięte, bo otwierać się ich jeszcze nie opłaci. Zwróćmy uwagę na zastrzeżenie dotyczące sposobu obliczania tego limitu, nie wlicza się tu osób zaszczepionych! To może być zachęta, wręcz sposób nacisku na młodzież, która szczepi się niezbyt chętnie, ale to się może szybko zmienić, gdy od tego zacznie zależeć cena biletu. Co więcej, będzie to w pełni ekonomicznie uzasadnione!

Złagodzenie obostrzeń dotyczy też kin i teatrów. Trudno zrozumieć o co chodzi z limitem 75 zajętych miejsc, co ma dać pozostawione co czwarte wolne miejsce, chyba, żeby znów dać jakąś marchewkę osobom zaszczepionym. Jeśli jesteś zaszczepiony, to te 25% miejsc jest dla ciebie!

A od 13 czerwca dopuszczono nie tylko sprzedaż, ale i konsumpcję w kinach teatrach oraz podczas koncertów. W kinie będzie można zamówić popcorn, a podczas koncertu piwo czy drinka. Niby nic ważnego, ale dla organizatorów to spory zysk, którego dotąd byli pozbawieni.

Od 26 czerwca taki sam limit, jak w kinach, teatrach i na koncertach obowiązuje też w restauracjach i w ogóle gastronomii. Czyli limit 75%v zajętych miejsc z wyłączeniem os zaszczepionych. W godzinach największego obłożenia lokali z pewnością pojawią się jakieś przywileje dla zaszczepionych, a w popularnych lokalach zachętą będzie już to, że nie trzeba będzie stać przed aż zwolnią się miejsca w ramach limitu. Nie wiem, jak gdzie indziej, ale w Warszawie widok kolejki przed lokalem czekającej na wolne miejsca nie był niezwykły nawet przed pandemią.

Złagodzone są, również od 26 czerwca, kolejne obostrzenia w hotelach. Znów nie bardzo jestem w stanie wytłumaczyć, dlaczego limit zajętych pokoi to akurat 75%, poza tym, by była to zachęta, by się szczepić, ale trzeba też zwrócić uwagę, że limit ten nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci do 12 roku życia. To akurat nie jest trudne do wytłumaczenia. Dzieci w tym wieku nie szczepimy i jeśli nie chcemy zakazać organizowania zbiorowych form wypoczynku dla nich, to ten limit nie byłby logiczny.

Złagodzone zostały też limity w wesołych miasteczkach, zamiast 50% obłożenia, ma być to 75% i znów ten limit nie dotyczy zaszczepionych.

Kolejne łagodzenie obostrzeń dotyczy też obiektów handlowych, restauracji, siłowni i salonów fitness. Od 26 czerwca jest to już nie 15 a tylko 10 m2 na osobę, czyli liczba klientów będzie mogła z nich korzystających będzie mogła zwiększyć się aż o połowę!

Identyczny limit z tym samym zastrzeżeniem dotyczyć będzie też obiektów targowych, wystaw, a także świątyń.

Jednocześnie już ostatecznie zniesione zostały limity w transporcie zbiorowym. Wciąż jednak nie pozbywamy się maseczek. One jeszcze z nami mają pozostać jakiś czas, może nawet przez całe wakacje.

A jak sprawdzić, że udowodnić, że jesteśmy już szczepieni? Z Internetowego konta pacjenta można już pobrać europejski certyfikat COVID-19. Można to zrobić dwa tygodnie po przyjęciu drugiej dawki lub jednej w przypadku szczepionki Johnson&Johnson. Certyfikat otrzymywać będą też ozdrowieńcy i osoby posiadające aktualne testy, jeśli jednak idzie o przepisy, o których tu mowa, to przywileje dotyczą tylko zaszczepionych! Ale o tym napiszę osobno!

Red. Rafał KORZENIEWSKI

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.