25. Kongres Energetyczno-Ciepłowniczy POWERPOL
Kongres Energetyczno-Ciepłowniczy POWERPOL to najważniejsza konferencja tej branży, do tego ta będzie jubileuszowa, 25. Temat tegorocznego dwudniowego kongresu brzmi „Rok 2025: Aktualna polityka energetyczna Państwa wobec wyzwań transformacyjnych i legislacyjnych w Europie”. Roku ważnego, w którym kumulują się różne wyzwania stające przed tym sektorem, związane tak z bezpieczeństwem dostaw surowców, zmianami legislacyjnymi, które będą też wynikały ze zmiany ekipy za oceanem, ale i od dłuższego i już czasu przygotowywanych inwestycji w odnawialne źródła energii, w tym energetykę wiatrowa na morzu, biometan i wodór oraz energetykę jądrową. Roku, dodajmy, w którym Polska objęła prezydencję w Unii i będzie się starała nadać kierunek wspomnianym już zmianom legislacyjnym. Po raz kolejny razem z Klubem Integracji Europejskiej objęliśmy go swoim patronatem medialnym.
Ciepłownictwo długo pomagało nam dzięki kogeneracji w zmniejszaniu energochłonności naszej gospodarki i w zużycia węgla, a to dzięki kogeneracji w elektrociepłowniach. W kogeneracji chodzi o to, że ciepło, które inaczej byłoby odpadem i trzeba by się go pozbyć na przykład w efektownie wyglądających chłodniach kominowych, za pośrednictwem sieci ciepłowniczych trafia do kaloryferów i podgrzewa wodę w kranach. Choć więc opalane były one węglem, wykorzystywany był on znacznie efektywniej. Ten efekt oczywiście nie działał w przypadku kotłowni, które w przeszłości były opalane niemal wyłącznie węglem i prócz emisji dwutlenku węgla odpowiadały też za smog, dlatego zastępowano je gazowymi, bądź tam, gdzie to było możliwe, podłączano do rozbudowywanych do sieci ciepłowniczych. Dziś jednak celem stało się całkowite odejście od węgla, do tego, choć w późniejszym terminie, odejść mamy też od gazu, bo jego spalanie również wywołuje efekt cieplarniany. Ciepłownictwom staje więc przed kolejnym wyzwaniem. Jednocześnie odkryto, że ciepło jest znacznie efektywniejszym, bo tańszym sposobem przechowywania energii niż na przykład akumulatory magazynowania energii, co jest ważne ze względu na niestabilność takich odnawialnych źródeł energii jak wiatr czy słońce. I takie magazyny energii powstają już w Polsce. A choć europejska polityka klimatyczna z pewnością ulegnie zmianie, takie projekty są już przygotowywane, to nie zanosi się, by zmianie miał ulec jej cel, zmiany dotyczyć będą tempa i sposobu dochodzenia do niego. Podczas konferencji mowa będzie o tych wyzwaniach związanych z przyszłością, ale i o trudnym dniu dzisiejszym branży. A nie mniej poważne wyzwania czekają też pozostałe sektory energetyki. W planach, które powinny zacząć się już materializować są wielkie elektrownie wiatrowe na morzu i energetyka jądrowa. Wymagać to będzie też rozbudowy sieci przesyłowych.
W konferencji tradycyjnie wezmą już przedstawiciele największych przedsiębiorstw z branży energetyki i ciepłownictwa, organizacji branżowych ale i innych sektorów biznesu, eksperci i sektor nauki. Zaproszenie na konferencję przyjęła minister przemysłu, Marzena Czarnecka, której wystąpienie zainauguruje kongres POWERPOL.
Program kongresu POWERPOL, mimo, że będzie on dwudniowy, jest na tyle obszerny, że pierwszego dnia obrady zorganizowano w formie równolegle odbywających się paneli, jego uczestnicy zmuszeni więc będą do dokonywania wyborów. Jego obszerne omówienie jest już na stronie POWERPOL i powinno ułatwić jego dokonanie. A także przekonać wątpiących do wzięcia w nim udziału. Dużo chyba też będzie się działo w kuluarach, bo pomiędzy panelami przewidziano tylko krótkie przerwy techniczne.
więcej: www.powerpol.pl
poniedziałek 24 lutego, godzina 9.00 – 17.30
wtorek 25 lutego godzina 9.00 – 15.00
Hotel Sofitel Victoria
Warszawa, ul. Królewska 11
Rejestracja na kongres POWERPOL jest już otwarta, do wyboru jest udział stacjonarny i udział online (obie formy są płatne), dokonać jej należy na stronie wydarzania:
www.live.powerpol.pl/registration
red. Rafał Korzeniewski