Menu
Przyjazna Polska - trwa 2 etap konkursu!

patronat medialny magazynu

www.przyjaznapolska.pl

Trwa drugi etap konkursu „Przyjazna Polska”, podczas którego audytorzy odwiedzają biorące udział w konkursie gminy. Konkurs nie jest tak popularny, jak konkurs Fair Play, również afiliowany przy Krajowej Izbie Gospodarczej. Zamiast pisać, że kryje się w jego cieniu, lepiej życzyć mu takiego samego powodzenia, jak tamtemu. Zresztą jest jeszcze jeden związek pomiędzy nimi, nagrody w nich wręczane są podczas wspólnej gali. Może być to zresztą klucz do jego promocji.

W programie punktowane są umiejętność wykorzystania atutów biorących w nim gmin, w tym piękna krajobrazu, ich historii, a także działania gmin na rzecz jakości życia mieszkańców. Warto skorzystać z okazji, by przedstawić jego uczestników i to, jak starają się do siebie przekonać.

Góra Kalwaria to gmina o niezwykle bogatej historii. Jednym z miejsc na terenie gminy wartych uwagi jest zamek w Czersku. Najstarsze ślady z okolic Czerska pochodzą sprzed 2 tysięcy lat! Obecnie zamek jest obiektem otwartym dla turystów, w którym organizowane są różnorodne wydarzenia kulturalne między innymi Turniej Rycerski, Noc spadających gwiazd oraz Europejskie Dni Dziedzictwa i cieszące się ogromną popularnością „Żywe lekcje historii”.

Niektóre gminy mogą się pochwalić szeroką ofertą sportową. Taką gminą jest Tryńcza, która na swoim terenie posiada wiele obiektów sportowych i proponuje tak mieszkańcom, jak i turystom aktywne formy spędzania wolnego czasu. Wśród propozycji jest ponad 20 kilometrów tras nordic walking, a dla lubiących sporty z większą dozą adrenaliny przygotowano 8-kilometrowy spływ kajakowy Wisłoką.

Gmina Gać może natomiast pochwalić się utworzeniem wielu żłobków i przedszkoli o naprawdę wysokim standardzie. Dodatkowo samorząd realizuje projekt „Szkoły Inspiracji”, w ramach którego podnosi kompetencje nauczycieli i dokonuje zakupu nowoczesnego sprzętu.

Poprzez realizację projektu „Z internetem w trzeci wiek – szkolenia praktycznego korzystania z komputera i internetu dla osób starszych” gmina Świlcza podejmuje z kolei walkę z wykluczeniem cyfrowym.

Program „Przyjazna Polska” jest konkursem, w którym każda gmina może się wykazać. Nie liczy się wielkość gminy, liczba mieszkańców czy położenie geograficzne. Dla organizatorów najważniejszy jest pomysł gminy na siebie oraz chęć do działania. Samorządy uczestniczące w programie prezentują dbałość o przyjazne podejście administracji do: biznesu, inwestorów, mieszkańców i turystów. Realizują także działania zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju oraz społecznej odpowiedzialności. uczestnicy programu, tak, jak w latach ubiegłych mogli wybrać jedną z 9 certyfikacji tematycznych: Certyfikowana Lokalizacja Biznesu, Dobre Miejsce Zamieszkania, Kraina Historii i Kultury, Kraina Turystyki i Przygody, Zielona Gmina, eGmina, Specjalistyczna Gmina Agro, Gmina z Tradycją oraz Kraina Zdrowia i Urody.

Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.