Menu
Paweł Pawlak: Patriotyzm w biznesie

Patriotyzm w biznesie

– Dobrze, że jesteśmy Polakami i jako przedsiębiorcy wspólnie pracujemy na rozwój rodzimej gospodarki. Warto podkreślać to, że tworzymy polski produkt, co na przykład w mojej branży jest bardzo ważne. Podkreślać i pokazywać, że ten produkt – właśnie polski – jest wysokiej jakości i liczy się na świecie, jest tam ceniony oraz rozpoznawalny. Tak rozumiem patriotyzm w biznesie – mówi Paweł Pawlak, właściciel firmy odzieżowej Adika Collection.

Rozmawia BARBARA JOŃCZYK

Adika Collection powstała w 2006 roku i jest firmą rodzinną…

Tak, stworzyliśmy ją razem z moją żoną i wszystkie kolekcje tworzymy rodzinnie. Pracuję nad nimi razem z małżonką i siostrą. To sprawdzony oraz skuteczny system pracy. Jesteśmy bardzo dobrze zorganizowani, bo dobra organizacja jest podstawą sprawnego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Razem tworzyliśmy naszą firmę i wspólnie spędzamy w niej w zasadzie cały dzień.

I ta współpraca zawsze przebiega w zgodzie?

Jeśli chce się osiągnąć sukces, trzeba poświęcić się pracy, a wtedy na żadne spory nie ma czasu. Każdy ma swoje zadania i musi je sumiennie wykonywać, bo to przecież nasza firma, a także przyszłość naszych dzieci.

Ubrania również projektujecie sami?

Tak, ale jesteśmy otwarci na młodych projektantów z wizją i bardzo chętnie nawiążemy z nimi współpracę.

Do kogo kierujecie swoją ofertę i co ona obejmuje?

Nasze ubrania mogą nosić wszystkie panie, niezależnie od wieku. Kolekcje tworzymy z myślą o kobietach ceniących wygodę i indywidualność. Mamy w ofercie sukienki, żakiety i płaszcze w różnych kolorach oraz fasonach, dlatego każda z pań znajdzie coś dla siebie. Dbamy o to, by nasze klientki czuły się dobrze i atrakcyjnie w naszych kreacjach. Tworzymy je z najnowszych i najlepszych tkanin z całego świata, które sprowadzamy m.in. z Korei, Indonezji, Chin, Turcji i Indii. Gwarantujemy także wysoką jakość naszych wyrobów.

Gdzie są dostępne wasze kolekcje?

Nasze kolekcje można kupić na terenie całego kraju we wszystkich butikach współpracujących z nami. Ważną rolę w naszym biznesie pełni sklep internetowy, który bardzo dobrze prosperuje. Cały czas pozyskujemy także nowe butiki i nowych kontrahentów. Mamy również odbiorców za granicą. Nasza firma jest znana i rozpoznawalna na całym świecie, 70 proc. produktów sprzedajemy za granicę. Wykorzystujemy najnowsze technologie sprzedaży, dzięki czemu ciągle zdobywamy nowe rynki zbytu.

A czy polskie firmy, które są rozpoznawalne także za granicą, powinny pana zdaniem prezentować coś w rodzaju patriotyzmu? Czy w ogóle taka wartość istnieje w biznesie? A jeśli nie, to czy powinna być?

Uważam, że patriotyzm, rozumiany m.in. jako wspólne działania i dążenia, powinien istnieć. I moim zdaniem on się zaczyna budzić.

Jak ów patriotyzm można zamanifestować w biznesie i jak połączyć te wspólne działania z naturalną na rynku konkurencją?

Konkurencja oczywiście była, jest i będzie. I tak powinno być, ponieważ sprzyja to rozwojowi firm. Ja konkurencję szanuje i uważam, że ona zawsze powinna istnieć. Natomiast jeśli chodzi o patriotyzm, to dobrze, że jesteśmy Polakami i jako przedsiębiorcy wspólnie pracujemy na rozwój rodzimej gospodarki. Warto podkreślać to, że tworzymy polski produkt, co na przykład w mojej branży jest bardzo ważne. Podkreślać i pokazywać, że ten produkt – właśnie polski – jest wysokiej jakości i liczy się na świecie, jest tam ceniony oraz rozpoznawalny. Tak rozumiem patriotyzm w biznesie. I staram się wdrażać te wartości w swojej firmie. Nawet sztandarowe kolory naszej firmy są w narodowych barwach. Dostaliśmy też szablę oficerską i Pierścień Patrioty. Ogromnie mnie to cieszy, ale traktuję to także jako ogromne zobowiązanie wobec naszego kraju.

Adika Collection jest często nagradzaną firmą…

Tak, mamy to szczęcie, że jesteśmy laureatami wielu nagród, w tym między innymi Mazowieckiego Lauru Przedsiębiorczości Warszawskiej Izby Gospodarczej oraz Ambasadora Przedsiębiorczości i Ambasadora Akademii Dobrego Stylu, przyznawanych przez Europejskie Forum Przedsiębiorczości. Zostaliśmy również wyróżnieni prestiżową nagrodą „Dźwignia” przyznawaną przez Naczelną Organizację Techniczną i „Przegląd Techniczny” przy współudziale Krajowej Izby Gospodarczej (KIG). Nagroda przyznawana jest działaczom gospodarczym – przedsiębiorcom i menadżerom – stwarzającym warunki do lepszego funkcjonowania polskiej gospodarki. Jesteśmy również członkiem Warszawskiej Izby Gospodarczej oraz Klubu Integracji Europejskiej.

Czy pana zdaniem jest jakaś recepta na sukces w biznesie?

Uważam, że każdy może osiągnąć sukces, tylko należy wypracować w sobie systematyczność, być dobrze zorganizowanym, cierpliwym i nie poddawać się. A przede wszystkim trzeba być optymistą i kochać ludzi. Należy także mieć wizję swojego biznesu, plan działania i uporczywie dążyć do celu, nie zniechęcając się przy pierwszej trudności. Trzeba być otwartym na nowości, zdobywać wiedzę, dużo czytać i znajdować czas dla najbliższych. Jeden z moich ulubionych cytatów to: „życie trzeba przeżyć, a nie przeczekać, więc nie czekaj, tylko działaj”. Wydaje mi się, że jest to najlepsza droga do sukcesu.

Jakie są plany Adika Collection na najbliższy czas?

Uczestniczymy w wielu wydarzeniach o charakterze charytatywnym i będziemy to kontynuowali. Obecnie ubieramy także Miss Warszawy w związku ze zbliżającymi się wyborami. Będziemy także brali udział w targach branżowych – i krajowych, i międzynarodowych. Chcemy także rozwijać naszą firmę poprzez wprowadzanie nowych brandów. Wprowadzamy również większy przekrój oferty odzieżowej, pod kątem wieku klientek oraz kolekcje plus size. Planujemy także pokazanie naszych produktów na rynku amerykańskim.

Czy poza pracą znajdujecie państwo czas na życie rodzinne?

Jak wcześniej mówiłem, jesteśmy dobrze zorganizowani. Planujemy każdy dzień i zawsze w tych planach musi się znaleźć czas dla dzieci. Chcemy je wychować na mądrych i pracowitych ludzi. Nie ma miejsca na lenistwo i nieuctwo. Córka Nikola wystąpiła już jako modelka na wybiegach – z dużym sukcesem. Starszy syn Adrian – to od jego imienia pochodzi nazwa firmy – ma zamiłowanie do elektroniki i programów komputerowych. Nasza firma już korzysta z jego pomysłów na wdrażanie nowych technologii sprzedaży i systemów prowadzenia nowoczesnej firmy. Nasze dzieci już teraz wiedzą, że pieniądze trzeba szanować i nic nie przychodzi łatwo. Uczymy ich szacunku do ludzi, zwłaszcza starszych. Chcemy je także wychować w duchu patriotyzmu. Często z nimi rozmawiamy, poruszając tematy związane z historią Polski. Wpajamy w nie miłość do ojczyzny i poszanowanie polskiej flagi i godła. Spędzamy razem wakacje nie tylko za granicą, ale również jeździmy nad polskie morze i organizujemy wspólne wypady w góry. Polska to piękny kraj.

Fotografia Bielik-Studio

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.