Menu
Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy już za parę dni!Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy już za parę dni!

Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy, zapisz w kalendarzu: 10 i 11 października

Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy jest nim nie tylko z nazwy. Wezmą w nim udział oprócz ludzi zajmujących się tymi sprawami w rządzie i parlamencie, także szefowie wielu państwowych agencji i największych państwowych firm. Po drugiej stronie w nowoczesnym Lubelskim Centrum Konferencyjnym zasiądą, a przynajmniej powinni zasiąść przedsiębiorcy, choć nie tylko oni są zaproszeni. Można też będzie wziąć udział w szczycie online, co staje się coraz częstszą praktyką. Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy został objęty honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego, a wśród licznych jego patronów medialnych znalazł się także magazyn przedsiębiorcy@eu.

Temat przewodni tegorocznego szczytu, bo będzie to już ósma jego edycja, to „Gospodarka – Bezpieczeństwo: Wojna w Europie. Polska w obliczu nowych wyzwań” i nie powinien zaskakiwać. To rzeczywiście najważniejsze wyzwania, przed którymi stoi Polska i wspólny mianownik wielu inicjatyw i projektów rządu oraz jego agend, co podkreślają organizatorzy. Ta deklaracja świadczy, że być może dowiemy się o nich więcej, zarówno o konkretnych planach, jak i sposobie, w jaki rząd będzie odpowiadał na bieżące wyzwania, bo takie pojawiają się co i raz i pojawiać się mogą nawet częściej.

Dwudniowy Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy to nie tylko bardzo ciekawe debaty, to także gala wręczenia statuetek Bursztynu Polskiej Gospodarki oraz Bursztynowego Serca 2022, a także kolacja biznesowa kończąca pierwszy dzień obrad.

Program pierwszego dnia otworzy podzielona na dwie części debata, której temat pokrywa się z hasłem tegorocznego szczytu, w przerwie zostaną wręczone statuetki Bursztyn. Temat debaty ujmuje najważniejsze wyzwania stojące przed Polską w tym momencie. Będzie mowa o ich wymiarze militarnym, politycznym i przede wszystkim gospodarczych. W tym o skutkach wojny dla polskiej i europejskiej niezależności energetycznej, w tym momencie właściwie wymuszonej. Bo Rosja już do roli ważnego, właściwie najważniejszego dostawcy gazu i jednego z najważniejszych dostawców ropy. Chyba, że Rosja definitywnie te wojnę przegra i spłacać będzie Ukrainie reparacje. Scenariusz ten może wydawać się nieprawdopodobny, ale rosyjska gospodarka jest w zabójczym uścisku zachodnich sankcji, a nie ma powodu, by za odbudowę Ukrainy płacili wyłącznie jej sojusznicy, a nie winowajca. Ale tematów jest więcej, pojawia się pytanie o Europejski Zielony Ład i jego koszt. Modyfikacje i opóźnienia są tu bardzo prawdopodobne, choć raczej niewycofanie się z niego. Bardziej zaskakujący może być związek pomiędzy Europejskim Zielonym Ładem a Wspólną Polityka Rolną. A chodzi między innymi o emisję metanu przez zwierzęta hodowlane. Będzie mowa oczywiście o bezpieczeństwie Unii i NATO oraz o kluczowej w tym roli Polski. I o pandemii, bo choć zeszła z pierwszych stron gazet, to czy na pewno kryzys jest opanowany. To tylko kilka wątków z pierwszej części otwierającej Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy debaty. Zapowiada się zatem ciekawie!

więcej: www.osg2022.pl

Obserwować obrady szczytu można nawet nie ruszając się zza biurka, transmisja dostępna będzie online wymagana jest tylko dokonanie rejestracji i taka forma jest całkowicie bezpłatna. Można też wybrać się osobiście do Lublina, tu również możliwy udział bezpłatny, ale jeśli chcemy mieć pewność, że nie zabraknie dla nas miejsc, powinniśmy zdecydować się na udział gwarantowany (850 złotych netto od osoby). Rejestracji dokonuje się online na stronie szczytu, w zakładce rejestracja.

red. Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.