Menu

Onko Liga, czyli jak zapomnieć o raku grając w nogę (patronat medialny)

Startuje Onko Liga! W sportowej rywalizacji zmierzą się dzieci, które wygrały wcześniej inną walkę – walkę z chorobą nowotworową. Zagrają w piłkę nożną, najpopularniejszy sport w Polsce, całej Europie i chyba na świecie. Na pewno wśród chłopców, ale coraz częściej w nogę grają też dziewczęta i one również wezmą udział w międzynarodowych zawodach, bo oprócz reprezentacji 15 ośrodków onkologicznych z całej Polski przyjechać mają zespoły z Litwy, Ukrainy, Czech, Słowacji, a nawet z Turcji. Już w ten weekend spotkają się na stadionie warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego na Bielanach. To kolejne spełnione marzenia podopiecznych Fundacji Spełnionych Marzeń.

Może wydawać się to szaleństwem, ale jest w tym metoda. Chyba nie całkiem zdajemy sobie sprawę z sukcesów jakie odnoszą lekarze w leczeniu chorób nowotworowych u dzieci. Zdecydowanej większości dzieci udaje się dziś w walce z chorobą wygrać. Pozostaje jednak trudny okres powrotu do zdrowia. Bo choroba i walka z nią bardzo osłabia organizm, bywa, choć coraz rzadziej, że pozostawia trwałe ślady w postaci kalectwa. Tak, jak w walce z chorobą ważna jest wiara, że można z nią wygrać – tak ważne jest też, by dzieci i ich rodzice (bo ich dotyczy to także) uwierzyli, że możliwy jest powrót do tego normalnego życia po chorobie. Nawet uprawianie sportów. Uwierzyć, znaczy zwyciężyć lub przynajmniej znacznie przybliżyć się do tego zwycięstwa – i to wydaje się praktyczną dewizą fundacji. Tak Onko-Olimpiada (od następnej edycji będą to Igrzyska Spełnionych Marzeń), tak Onko Liga i już same przygotowania do niej pozwalają dzieciom uwierzyć w siebie. I – to też ważne – wyrwać się na chwilę spod zbyt troskliwej opieki rodziców, którzy też potrzebują przekonać się, że ich dziecko już może. Może na przykład jak inne dzieci rywalizować, na razie w gronie innych dzieci, które jak one zwycięsko wyszły z walki z chorobą. I oczywiście nic tu nie dzieje się wbrew lekarzom, którzy wszystko mają na oku, ale trzymają się oczywiście w cieniu. Bo wiedzą, jak ważne jest to dla dzieci i wcale nie mniej ważne dla ich rodziców.

Zawody doczekały się już nawet własnego hymnu, który przygotowała grupa tenorów ze Lwowa, LeonVoci, bardzo popularna też w Polsce i nie pierwszy raz angażująca się w przedsięwzięcia Fundacji Spełnionych Marzeń.

THE ONE

Many challenges for us
Many roads to go ahead
Many battles won and lost
Many things to touch and know
Sometimes when we are knocked down
Sometimes when it’s hard to breath
There’s no time to doubt and die
Then we have to get up fast
We are the one
No one can find
People with such a big heart
Faith is so strong
No time to doubt
After each fall we get up
Change the world with love and joy
With the passion of the child
Give your best and don’t expect
Good comes back with double strength
We are the one
No one can find
People with such a big heart
Faith is so strong
No time to doubt
After each fall we get up

Piękna pieśń o wierze, nadziei i silnej wierze, że zawsze trzeba stawać czoła wyzwaniu i nawet po niepowodzeniach odważnie stawać na nogi, ale jest też o pasji i radości. Przyjdźmy pokibicować dzielnym dzieciom, trzymać za nie kciuki, już w tę sobotę i niedzielę na stadion Akademii Wychowania Fizycznego na Bielanach przy Marymonckiej! Inauguracja odbędzie się w sobotę o godzinie 10.00, z udziałem między innymi Szymona Majewskiego, Conrado Moreno, Tomasza Ciachorowskiego, Marty Manowskiej i Karoliny Pilarczyk. Towarzyszyć jej będzie program artystyczny, nie zbraknie, jak zapewnia Tomasz Osuch, prezes Fundacji Spełnionych Marzeń, specjalnych atrakcji dla rodzin.

Onko Liga nie miałaby się szansy odbyć, gdyby nie wsparcie różnych instytucji, w tym wypadku między innymi Ministerstwa Sportu i Turystyki, otrzymała też grant w konkursie „Dyplomacja publiczna 2019”, bo w ten sposób budujemy też wizerunek naszego kraju na świecie. Honorowym patronatem objęli je między innymi premier, prezydent Warszawy, Polski Związek Piłki Nożnej i Polski Komitet Olimpijski. Ale też potrzebuje naszego wsparcia i warto go udzielić! Onko Liga to też kolejne przedsięwzięcie Fundacji Spełnionych Marzeń, które obejmujemy naszym patronatem razem z Klubem Integracji Europejskiej, którego członkiem jest fundacja.

Rafał Korzeniewski

 

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.