Menu

NIEZWYKŁA SCENA Emiliana Kamińskiego

Dawny adres kamienicy, wybudowanej w 1910 roku, to Leszno 13. Początkowo należała ona do bogatego żydowskiego handlarza skórą, Miszy Roga. Sąsiadowała z murami utworzonego w 1940 roku warszawskiego getta. To tym miejscem, z niezwykłą historią zachwycił się Emilian Kamiński i postanowił uruchomić tam Teatr Kamienica

Izabella Włodarczyk

 

Historia tego teatru sięga jeszcze… PRL-u. Kiedy w 1988 r. broadwayowski reżyser Joseph Papp odwiedził Warszawę, podczas rozmowy z przyszłym dyrektorem Teatru Kamienica zapytał: „Emilian, czemu nie założysz własnego teatru?” „W PRL-u?” „Jak się PRL skończy, to załóż teatr”. Sugestia ta musiała czekać na realizację jeszcze przez wiele lat, ale ziarno zostało zasiane. Emilian Kamiński dojrzał do decyzji. W 2000 roku rozpoczął poszukiwania odpowiedniego miejsca.

Stanąwszy na podwórku kamienicy przy Al. Solidarności 93 przyszły dyrektor wiedział już, że to jest właśnie odpowiednie miejsce na stworzenie Teatru Kamienica. Tętniące historią mury przedwojennego budynku zachowały wspomnienie o świetności dawnej Warszawy, a kolejne etapy budowy odkrywały coraz więcej jej sekretów. Tam, gdzie teraz mieści się scena Parter, odnaleziono pozostałości Aron HaKodesz, czyli szafy ołtarzowej służącej do przechowywania Tory. Budując piwnicę Warsza pod zabetonowanymi gruzami Emilian Kamiński odkrył ponad stuletnie kafelki Villeroy&Boch. Tam właśnie oraz w obecnych salach restauracyjnych mieściły się piwnice, którymi w czasie powstania Armia Krajowa przerzucała ludność żydowską z sąsiedniego getta.

Nad wykończeniem wnętrza teatru i dopieszczeniem każdego szczegółu pracowała żona dyrektora, Justyna Sieńczyłło oraz Jolanta Pachowska.

27 marca 2009 roku w czasie Międzynarodowego Dnia Teatru oraz w setną rocznicę wybudowania kamienicy odbyło się uroczyste otwarcie Teatru Kamienica. Nazwiska osób, które przyczyniły się do zrealizowania projektu, zostały umieszczone na pamiątkowej tablicy znajdującej się na dziedzińcu kamienicy.

Teatr składa się ze scen: Oficyna (na ponad 300 widzów), Parter (ponad 100 miejsc), Piwnicy Warsza (która liczy około 80 miejsc) a także Naszej Warszawy, która pomieści ponad 60 osób.

Opis wybranych spektakli

„Jak się kochają w niższych sferach”

Co zrobić, żeby ukryć romans? Nic prostszego, trzeba swoje późne powroty do domu, tłumaczyć pomocą koledze z pracy, którego żona zdradza i nie rozumie…

A najlepiej wyjawić, że tym zdradzonym jest wspólny znajomy…

I wszystko układa się dobrze dopóty, dopóki zdradzana żona nie próbuje także pomóc „pokrzywdzonemu” znajomemu. To powoduje lawinę komicznych, dziwnych sytuacji i wywraca życie trzech małżeństw do góry nogami. Wszelkie próby zatarcia śladów romansu przez zdradzających przyczyniają się tylko do spiętrzenia absurdu…

Świetne dialogi, bardzo dynamiczne tempo zdarzeń, symultaniczność akcji dodająca sztuce atrakcyjności, doborowa obsada składająca się najpopularniejszych polskich aktorów i reżyser uznany za jednego z najlepszych komediowych reżyserów warszawskich stanowią o wyjątkowości tego projektu.

Piotr Polk jako Franknudziarz i pantoflarz, z upodobaniem naprawiający elektryczne szczoteczki i przepychający podwórkowe szambo. Andżelika Piechowiakjako jego perfekcyjna żona Fiona, wzorcowa zołza z zawsze idealną fryzurą i romansem na boku.

Rafał Królikowski jako jej kochanek Bob, patologiczny amant, amator mocnych trunków i świętego spokoju, który zakłóca mu wrzeszczący synek i jego lekko zwariowana żona Teresa Anna Oberc, prototyp hipiski, skupionej na wycinkach prasowych i „puszczaniu dymka”.

A do tego dwie „przypadkowe ofiary” zamieszane w ukrycie zdrady Grażyna Wolszczak jako Mary szara mysz, przestraszona życiem oraz jej domowy dyktator, choleryk i geniusz księgowości William, czyli Piotr Cyrwus.

„Hiszpańska Mucha”

Akcja sztuki rozgrywa się w Londynie, w klimacie szalonych lat 30-tych. Jeden z głównych bohaterów reżyser teatralny Arthur Spender właśnie przygotowuje oszałamiającą rewię, w której ma wystąpić Nora Wallins gwiazda londyńskich teatrów muzycznych, prywatnie długoletnia partnerka reżysera.

Arthur, słynący ze śmiałych pomysłów inscenizatorskich, wyczerpuje budżet przeznaczony na realizację kolejnej wielkiej rewii. W związku z tym zmuszony jest poprosić producenta – Harrego Jo o kolejne fundusze. Producent przystaje na tę propozycję, jednak pod warunkami, które okażą się zbyt trudne do spełnienia.

Tytułowa Hiszpańska Mucha inicjuje serię zabawnych wydarzeń o mocno erotycznym podtekście. Spektakl utrzymany jest w jazzowych rytmach, ukazuje kulisy rewiowego teatru, czerpie z Szekspira i angażuje wełniany beret z Harrodsa wszystko to w najlepszym, angielskim stylu Art Déco.

W spektaklu występują: Martyna Kliszewska, Anna Korcz, Dorota Zięciowska, Sambor Czarnota, Piotr Szwedes. Kostiumy przygotował ceniony projektant – Tomasz Ossoliński, o scenografię zadbał Witold Stefaniak.

Emilian Kamiński w swoim teatrze

Emilian Kamiński w swoim teatrze

Pełna obsada spektaklu „Jak się kochają w niższych sferach”

Pełna obsada spektaklu „Jak się kochają w niższych sferach”

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.