Menu

Na Śląsku mają powstać nowoczesne laboratoria medyczne

Rząd stawia na wzmocnienie systemu ochrony zdrowia – Rzeczą kluczową jest żebyśmy w Polsce budowali jeden z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia oparty o najnowsze rozwiązania medyczne – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Centrum Badawczo-Wdrożeniowym Silesia LabMed. Śląsk stanie się miejscem, w którym powstaną nowoczesne laboratoria specjalistyczne.

Projekt Centrum Badawczo-Wdrożeniowe Silesia LabMed zakłada budowę sieci nowoczesnych laboratoriów specjalistycznych będących połączeniem istniejącej i nowopowstałej infrastruktury Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Zabrzu – Z ogromną dumą mogę obserwować prace, które tutaj się toczą, przy powstaniu tej jednostki medycznej. Śląsk, który słynie z przemysłu, innowacji przemysłowych, jest równie znany na całym świecie z innowacji w medycynie. Rzeczą kluczową jest, żebyśmy w Polsce budowali jeden z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia oparty o najnowsze rozwiązania medyczne. Żebyśmy budowali takie centra wdrożeniowe jak to na Śląsku, w którym mam zaszczyt się znajdować – powiedział Mateusz Morawiecki. 

Laboratoria mają więc umożliwić prowadzenie innowacyjnych badań oraz wspierać produkcję wyrobów medycznych opartych na tkankach i komórkach ludzkich. Już teraz wiadomo, że w jednym z budynków ŚUM powstaje BIO BANK (przechowywalnia tkanek i komórek). Inwestycja wchodzi obecnie w  fazękońcową. Jest realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, a jej wartość szacowana jest na 112-115 mln złotych.

Wystąpienie Mateusza Morawieckiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach – YouTube

W ramach projektu powstanie sieć nowoczesnych laboratoriów specjalistycznych  w Katowicach i Zabrzu (Wydział Lekarski w Katowicach oraz Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu). Projekt swoim zakresem obejmuje modernizację i wyposażenie istniejących pomieszczeń laboratoryjnych znajdujących się w budynkach SUM przy ul. Jordana 19 w Zabrzu oraz wybudowanie i wyposażenie nowego obiektu w Katowicach-Ligocie przy ul. Medyków 18.

W Zabrzu prace będą zaspokajały potrzeby:

 • Laboratorium Rozwoju Stomatologii,
 • Laboratorium Nanomikroskopii,
 • Zintegrowane Centrum Transferu Danych,
 • Laboratorium Biochemiczne i Biologii Molekularnej,
 • Laboratorium Epidemiologii.

W Katowicach planowane są nowe obiekty z wieloma laboratoriami. Wśród nich znajdują się:

 • Laboratorium Analiz Genetycznych z pracownią cytogenetyczną i pracownią analiz kwasów nukleinowych,
 • Laboratorium Analiz Białek,
 • Bank komórek i tkanek,
 • Laboratorium Hodowli Komórek i Tkanek, Inżynierii i Terapii Komórkowej.

W ramach projektu dostarczona zostanie także aparatura badawcza, która unowocześni m.in.:

 • Laboratorium Immunologiczne;
 • Laboratorium Mikrobiologiczne;
 • Laboratorium Zwierzęcych Modeli Eksperymentalnych.

Red. Agnieszka Majcher

Zdjęcia: Premier – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

 

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.