Menu
Muzeum bez wychodzenia z domu, czyli kultura za friko(na zdjęciu z Google Maps wnętrze zakręconego Muzeum Guggenheima w Nowym Jorkum

Muzeum bez wychodzenia z domu, czyli kultura za friko

Wizyta w muzeum bez ruszania się z domu? I do tego całkiem za darmo. To w dobie Internetu jak najbardziej możliwe. Wirtualny spacer po Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku będzie pewnie najefektowniejszy i to nie tylko ze względu na prezentowane tam zbiory wciąż modnych impresjonistów i niekoniecznie przez wszystkich cenionej sztuki współczesnej. Chodzi o budynek projektu Franka Lloyda Wrighta, w którym można dostać kręćka, bo zwiedzający idą cały czas po mającej kształt spirali pochylni.

artsandculture.google.com/streetview/solomon-r-guggenheim-museum-interior

Wpaść wypada do jednego z najsłynniejszych muzeów, British Muzeum w Londynie, które sporo zawdzięcza temu, że Brytania panowała kiedyś na morzach i niewiele liczyła się z prawami własności innych (ale czy którekolwiek imperium kiedykolwiek się liczyło?). Tu wystarczy wejść na obsługiwana przez Google stronę muzeum i jesteśmy na miejscu.

https://britishmuseum.withgoogle.com

Muzeum Pergamońskie w Berlinie, nazwane tak od najsławniejszego eksponatu, ołtarza pergamońskiego poświęconego zwycięstwu Pergamonu nad Galatami (czyli krewnymi przodków Francuzów), którzy po spustoszeniu Grecji udali się w kierunku odwrotnym niż wszyscy pozostali barbarzyńcy, czyli z Europy przeprawili się przez Bosfor do Azji. Mam je w planach, ale póki co sam też muszę się zadowolić zwiedzaniem online.

www.artsandculture.google.com/entity/pergamon

Galerię Uffizi we Florencji także możemy zwiedzić online, z Google Street View. Dzisiaj zresztą tylko tak się da. Leonardo da Vinci. Michał Anioł, Rafael i wielu innych. A potem na spacer po Florencji, oczywiście nie na własnych nogach tylko (dalej) z Google Street View.

www.artsandculture.google.com/streetview/uffizi-gallery

Na cały cykl wycieczek z udziałem przewodników zaprasza na Muzeum Historii Żydów Polskich, czyli Muzeum Polin (Polin to w jidysz Polska). Pierwsza wycieczka 11 kwietnia, ostatnia.23 maja. W szybkie wygaśnięcie pandemii tam wyraźnie nie wierzą.

https://www.polin.pl/pl/spacery-po-wystawie-bez-wychodzenia-z-domu

Muzeum Powstania Warszawskiego można odwiedzić na jego profilu na Facebook’u. Przed południem edukują tam młodzież, po południu pozostałych.

https://www.facebook.com/1944pl/

Może dość już tych muzeów. Do może do teatru? O tym w następnym moim artykule „W teatrze bez ruszania się z fotela oraz wyprawa do świata anime, czyli kultura za friko cd.”.

Rafał Korzeniewski

Na zdjęciu z Google Maps wnętrze zakręconego Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.