Menu

Kredyt obrotowy czy inwestycyjny? Jak skutecznie wesprzeć finanse firmy?

Każdy świadomy i odpowiedzialny przedsiębiorca powinien znać podstawowe sposoby finansowania oraz rodzaje kredytów, z których może skorzystać w razie potrzeby. Spośród nich należy wyróżnić kredyt obrotowy oraz kredyt inwestycyjny. Na czym polegają i kiedy po nie sięgnąć? To musisz wiedzieć!

Większy zastrzyk gotówki może być potrzebny każdej firmie bez względu na charakter jej działalności czy wielkość. Z pomocą przychodzi wówczas firmowy kredyt obrotowy oraz kredyt inwestycyjny. Poznaj bliżej te dwa rozwiązania i dowiedz się, kiedy możesz z nich skorzystać!

Firmowy kredyt obrotowy – dla kogo i jak działa?

Kredyty obrotowe udzielane są na bieżące finansowanie działań firmy, bez względu na ich charakter. Z otrzymanych pieniędzy możesz:

  • opłacić faktury;
  • zakupić sprzęt lub produkty;
  • opłacić pracowników i specjalistów, których zatrudniasz;
  • sfinansować zakup surowców niezbędnych do dalszej produkcji towarów;
  • uregulować dowolne bieżące zobowiązania;
  • pokryć koszty administracyjne.

To doskonałe rozwiązanie dla firm, które chcą utrzymać płynność finansową oraz inwestować w swoją przyszłość. Kwota kredytu obrotowego zależy głównie od osiąganych w danym momencie wyników sprzedaży firmy. Im stabilniejsza pozycja na rynku, tym wyższy zastrzyk finansowy mona otrzymać. Taką pomoc możesz spłacić w ratach lub jednorazowo, możesz również zmieniać okres spłaty (np. gdy pojawią się chwilowe trudności).

Sprawdź także: Kredyt obrotowy dla firm: co to jest i jak działa?

Kredyt inwestycyjny – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Nieco inną formą wsparcia jest kredyt inwestycyjny. Aby go otrzymać, musisz przedstawić rozmaite dokumenty finansowe i/lub biznesplan, na podstawie których firma udzielająca pożyczek podejmie decyzję, czy przyznać Twojemu przedsiębiorstwu kredyt i w jakiej wysokości. Pozyskane pieniądze możesz wydać na nagły, większy wydatek, np.:

  • innowacyjny sprzęt do Twojej firmy, dzięki któremu proces produkcji będzie szybszy i bardziej opłacalny;
  • remont zakładu pracy lub nieruchomości firmowej;
  • zakup nowych technologii;
  • zakup nieruchomości i/lub ruchomości.

Kredyty inwestycyjne udzielane są na dłuższy czas w porównaniu do kredytów obrotowych. Ich spłata przeważnie zabezpieczana jest przedmiotem, na który udzielana jest pożyczka – przykładowo jeśli planujesz zakup maszyn do parku maszynowego, to właśnie one będą zabezpieczeniem kredytu.

Kredyt obrotowy czy inwestycyjny – co wybrać?

Potrzebujesz pieniędzy na krótkoterminowe finansowanie bieżących potrzeb swojej firmy? Wybierz kredyt obrotowy. Planujesz przeprowadzić większe inwestycje, których celem będzie rozwój firmy, zwiększenie jej przestrzeni, wyposażenie w nowoczesne sprzęty lub całkowita modernizacja? Kredyt inwestycyjny będzie lepszym rozwiązaniem. Zawsze dobrym pomysłem jest konsultacja ze specjalistą zatrudnionym w firmie udzielającej pożyczek, który udzieli Ci trafnych rad w zakresie finansowania. Weźmie pod uwagę Twoje indywidualne potrzeby i możliwości spłaty.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.