Menu
II Samorządowy Kongres Trójmorza, czyli wykorzystać tę szansę!

II Samorządowy Kongres Trójmorza, czyli wykorzystać tę szansę!

Samorządowy Kongres Trójmorza jest organizowany, by w pełni wyzyskać szansę, jaka daje ta polska inicjatywa. Trójmorze to forum współpracy dwunastu należących do Unii Europejskiej krajów: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Krajów obejmujących 1/3 powierzchni Unii Europejskiej, leżących pomiędzy trzema morzami i stąd jego nazwa. Choć przypisywano mu tę rolę, niesłusznie, nie jest w żadnym stopniu konkurencją dla Unii Europejskiej. Ma konkretne cele dotyczące między innymi zbudowania spójnej i dobrze zintegrowanej infrastruktury w Europie Środkowej, która pozwoli nadrobić jej zapóźnienia rozwojowe.   

Zapoczątkowało go zorganizowane w 2018 roku z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy Forum Regionów Trójmorza w Rzeszowie. A w rozszerzonej formule, w 2021 roku jako Samorządowy Kongres Gospodarczy i II Forum Regionów Trójmorza w Lublinie. Teraz przed nami II Samorządowy Kongres Gospodarczy, który znów odbędzie się w Lublinie. Cel pozostaje niezmienny, chodzi o to, by szanse jaką jest ta inicjatywa wyzyskały również regiony, których rosnącą rolę Unia Europejska wspiera. Regiony, które w różnych krajach są różnie nazwane, u nas to województwa, ale chodzi o to, że są to silne samorządy terytorialne, będące tak dla Brukseli, jak i rządów swoich krajów partnerem.

II Samorządowy Kongres Trójmorza i Forum Gospodarcze odbędzie się w dniach 16 i 17 maja w Lublinie, ale będzie można wziąć w nim udział także online. Z pewnością jednak warto się do Lublina wybrać osobiście. Powody są oczywiście takie, jak zawsze, możliwość nawiązania użytecznych kontaktów, co lepiej jest jednak zrobić twarzą w twarz. Ale jest jeszcze jeden powód, kongres odbędzie się w sąsiadujących ze sobą i trochę nawet konkurujących. Lubelskim Centrum Konferencyjnym i Centrum Spotkań Kultur. To pierwsze jest ultranowoczesne i bynajmniej nie ascetyczne w formie. To drugie to lubelska ikona. Zaczęto ją budować, skończono dopiero w tym wieku, po przeszło pól wieku, oczywiście w całkiem innej formie. Pierwsze wrażenie w środku jest takie, że budynek składa się wyłącznie ze schodów i galerii, ale to tylko pierwsze wrażenie. Uczestnicy Kongresu będą się mogli o tym przekonać. Warto oczywiście wjechać na zielony dach, będący jednocześnie tarasem widokowym…

Lubelskie Centrum Konferencyjne, materiały promocyjne

Ale dość może o miejscu, gdzie Samorządowy Kongres Trójmorza będzie się odbywać. Wycieczkę po Lublinie aż się boj zarekomendować, choć wystarczy wyjść i skręcić w prawo.  Pora znapisac o programie.

Nazwa wydarzenia jest podwójna, bo i są to dwa odbywające się wydarzenia, uczestnicząc w jednym stajemy się automatycznie uczestnikami drugie i możemy się swobodnie pomiędzy nimi przemieszczać. Gości przywita gospodarz, marszałek województwa Jarosław Stawiarki, a Kongres otworzy jego inicjator, prezydent Andrzej Duda, który objął także jego kolejna edycje swoim patronatem. Wystąpi też marszałek sejmu, Elżbieta Witek. Tematami paneli będzie przyszłość inicjatywy, bezpieczeństwo w regionie, bo nie da się zlekceważyć toczącej się tuz obok wojny. Ale i odbudowa Ukrain po wojnie oraz jej integracja z Unią. Będzie mowa też o tym, jak reagują na agresje państwa Trójmorza, a tu jak wiemy, nie jest to niestety jednolite stanowisko.

Ze stałych tematów pojawi się sprawa Via Carpatia, czyli korytarza transportowego Trójmorza i jednocześnie jednego z korytarzy transportowych Unii Europejskiej. Uroczyście podpisana zostanie umowa o utworzeniu sieci uniwersytetów Trójmorza, bo nie przechodzimy już do fazy wykorzystywania tej szansy, jaką daje nam Trójmorze i pojawiają się konkrety.  To tak na szybko, bo czy będziemy uczestniczyć osobiście, czy online, w program i tak wczytać się uważnie trzeba.

Orkiestra Akordeonowa ARTI SENTEMO z Radzynia Podlaskiego, materiał organizatora

Ci, którzy do Lublina się pofatyguję, wezmą też z pewnością udział w uroczystej Gali, podczas której wręczone zostaną nagrody za międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza, a uzwietni go koncert orkiestry Akordeonowej ARTI SENTEMO z Radzynia Podlaskiego, obchodzącej w tym roku dziesięciolecie swoje istnienia. Własnie uświadomiłem sobie, że nigdy nie słyszałem na raz więcej niż jednego akordeonu, bo przecież ten instrument sam w sobie jest orkiestrą…

szczegółowy program

Udział w Samorządowy Kongresie Trójmorza wymaga rejestracji, której dokonuje się online. Przy rejestracji w pierwszym etapie wybrać należy formę udziału, czy będziemy jego uczestnikami na miejscu, czy online. W drugim etapie należy zaś zaznaczyć, w których sesjach i wydarzeniach zamierzamy wziąć udział.

red. Rafał Korzeniewski

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.