Menu
Finał programu Twarze Biznesu Polskiej Gospodarki!

Finał programu Twarze Biznesu Polskiej Gospodarki!

Uroczyste spotkanie uczestników V edycji ogólnopolskiego programu Twarze Biznesu Polskiej Gospodarki odbyło się 14 września w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej. Podczas tego wydarzenia 35 przedsiębiorców wyróżniono statuetkami Lidera Przedsiębiorczości oraz Filarami Polskiego Biznesu. Zebranych przywitała Barbara Jończyk organizator, prezes Europejskiego Forum Przedsiębiorczości, redaktor naczelna magazynu przedsiębiorcy@eu oraz Krzysztof Jończyk, prezes Klubu Integracji Europejskiej, główny partner programu. Słowo wstępne do zebranych uczestników  w imieniu gospodarza, Krajowej Izby Gospodarczej, wygłosiła dyrektor Katarzyna Wełpa. Ale za nim do tego doszło, zaprosiliśmy do wzięcia udziału w debacie poświęconej rozwojowi przedsiębiorstw w dobie pandemii, wsparciu ze strony państwa jakie otrzymały, programów i ocenie obecnych realiów. Jednym z tematów, choć wprost tu niewymieniony, stał się zatem Polski Ład. Wśród panelistów znaleźli się:

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców,

Kinga Zachariasz, Dyrektor Zarządzający w BNP Paribas Bank Polska S.A.

Bartosz Kublik, Prezes Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej

Sławomir Grzelczak, Prezes BIG InfoMonitor

Przemysław Ruchlicki, ekspert Biura Polityki Gospodarczej Krajowej Izby Gospodarczej

W żywej dyskusji, którą moderował aktor Filip Borowski, bardzo krytycznie odniesiono się do dotychczasowej polityki gospodarczej i pomocy udzielanej przedsiębiorstwom w czasie pandemii. Pomocy zrazu bardzo hojnej, potem jednak coraz skromniejszej i już nie do wszystkich jej potrzebujących docierającej. O ile niewiele ucierpiał praktycznie nieobjęty lockdownem przemysł, wręcz boom – pytanie, na ile trwały – przeżywa budownictwo, to gastronomia i hotelarstwo wciąż liżą rany. Obraz pełnych gości restauracji jest tu mylący, strat nie da się odrobić w parę miesięcy, bo wiele z nich powrotu do normalności nie doczekało. A przed nami groźba, coraz realniejsza, kolejne fali pandemii. A gospodarki – co mocno podkreślił Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców nie stać na kolejny lockdown i trzeba go za wszelką cenę uniknąć. Wiele krytycznych ocen zyskał też Polski Ład. O ile obniżenie podatków dla mniej zamożnych może być korzystne dla gospodarki poprzez zwiększenie popytu, to koszt tej obniżki został w dużym stopniu przerzucony na przedsiębiorców, których obciążenie wzrośnie. Zwrócono uwagę, że bardzo dziś popularne ryczałtowe rozliczanie podatków może się przestać im opłacać, niekoniecznie z korzyścią dla budżetu. Wątków dyskusji było znacznie więcej, zwrócono uwagę na to, że boom na rynku mieszkaniowym napędzany tanimi i łatwo dostępnymi kredytami hipotecznymi może łatwo przerodzić się w bańkę i zagrozić stabilności gospodarki. Propozycja, by jeszcze ułatwić ich pozyskiwanie przez udzielanie państwowych gwarancji, jest w tej sytuacji wręcz groźna. A także na konsekwencje coraz bardziej rosnącej inflacji. Nie sposób omówić tu wszystkich wątków tej niezwykle ciekawej debaty, do której zadając pytania włączyli się też uczestnicy uroczystości.

Po debacie przyszedł czas na najważniejszą część, wręczenie statuetek Lidera Przedsiębiorczości i Filarów Polskiego Biznesu. Filary Polskiego Biznesu były przyznawane w tym roku po raz pierwszy. To nagroda, którą uhonorowane są firmy odnoszące nieprzerwanie sukcesy w biznesie jednocześnie działające zgodnie z zasadami Fair Play. Wybierane są spośród firm – to warunek – które wcześniej były nagrodzone statuetką Lidera Polskiego Biznesu. To surowe kryteria, jednak spełniło je aż osiemnaście firm. Jak powiedziała podczas uroczystości prezes Barbara Jończyk „za każdym razem, kiedy widzisz biznes, który odnosi sukces, oznacza to, że ktoś kiedyś podjął odważną decyzję”.

Z rąk prezes Barbary Jończyk oraz prezesa Krzysztofa Jończyka i zaproszonych do udziału w ceremonii biorących udział we wcześniejszej debacie panelistów, statuetki Filarów Polskiego Biznesu odebrali (kolejność alfabetyczna):

 1. Karolina Bryś, właścicielka sieci restauracji tuk tuk
 2. Beata Chrząstowska, jako członek Zarządu Businessthink Sp. z o.o.
 3. Ireneusz Cichoński, prezes trzech spółek franczyzowych sieci Intermarche
 4. Robert Furtak, ekspert kredytowy
 5. Ewa Jakubczyk-Cały jako Partner Zarządzający PKF Consult
 6. Dorota Kuźnicka, twórca marki DK by Dorota Kuźnicka
 7. Rafał Machaliński, Prezes Zarządu Kancelarii Prawnej WHAT. NOW Sp. z o.o.
 8. Małgorzata Nowotnik, Prezes Fundacji Zdrowia i Kultury „Kochaj Życie”
 9. Tomasz Plebaniak, właściciel THAI BALI SPA
 10. Jacek Przybysz, właściciel Garden Service
 11. Jacek Rutkowski, Prezes Zarządu Kompementariusza i Komandytariusz PW Mat-Bud sp. z o.o. sp. k.
 12. Danuta Małgorzata Równiak, Kancelaria F-U, Dyrektor Placówki Partnerskiej Aviva
 13. Andrzej Stępień, Prezes Prevalue Cooperative Owners, Spółdzielni Właścicieli Majątku
 14. Paweł Szybisz, Prezes Zarządu D.I.P. Sp. z o.o.
 15. Tomasz Witek, Biznesowe Centrum Szkoleniowo-Doradcze
 16. Piotr Wnękowski, jako Wiceprezes Grupy Krotoski
 17. Kinga Zacharjasz, jako Dyrektor Zarządzający BNP Paribas Bank Polska S.A.
 18. Robert Żuralski, jako Dyrektor generalny Grupy Milancio

Po raz piąty przyznawane były natomiast statuetki Lidera Przedsiębiorczości. Jak powiedział prezes Krzysztof Jończyk w wystąpieniu przed rozpoczęciem ceremonii ich wręczenia: „Wiemy, że za każdym biznesem stoi człowiek, dlatego misją projektu jest promocja przedsiębiorców, którzy aktywnie wpływają na rozwój polskiej gospodarki, zarówno na szczeblu ogólnokrajowym, jak i lokalnym. Ludzi, którzy przyczyniają się do ciągłego podnoszenia standardów polskiego biznesu oraz jakości krajowych towarów i usług. To właśnie cechy dzisiejszych laureatów”. W tym roku wyróżniono i uhonorowano statuetką Lidera  szesnastu przedsiębiorców. Odebrali je z rąk prezesów Barbary Jończyk i Krzysztofa Jończyka oraz biorących udział w debacie panelistów (też w kolejności alfabetycznej):

 

 1. W imieniu Magdy Bogulak, właścicielki Sharley Medical Clinic&Day SPA Iga Bogulak oraz Martyna Bogulak
 2. Iwona Jagielska-Piwińska, Prezes Zarządu firmy Bazarnik Sp. z o.o.
 3. Stanisław Jędrysiak, założyciel i Prezes Fundacji MARTEL
 4. Aleksandra Kieres, Prezes Zarządu Fundacji „Nadzieja” Osób Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych OPP
 5. Gabriela Kośmider, właścicielka Przedsiębiorstwa Produkcyjno- Handlowego „Gabi-Plast”
 6. Małgorzata Kozłowska, właścicielka Centrum Gimnastyki i Tańca Maestria
 7. Bartosz Kublik, Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej
 8. Małgorzata Lewandowska, prowadząca własną kancelarię adwokacką
 9. Maciej Lisowski, prezes spółki prawniczej LEX NOSTRA
 10. Rafał Machaliński, Prezes Zarządu Kancelarii Prawnej WHAT.NOW Sp. z o.o.
 11. Dr Dariusz Tarczyński, założyciel i dyrektor Instytutu Nieinwazyjnej Analizy Osobowości
 12. Andrzej Tarkowski-Kiliszewski, Prezes Telewizji ATV sp. z o.o.
 13. Wojciech Trawiński, Prezes Zarządu EKOPARK S.A.
 14. Ilona Witusińska, I.K Protector Biuro Detektywistyczne
 15. Katarzyna Wnękowska, właścicielka firmy Kataliza Coaching
 16. Alicja Wojciechowska, właścicielka P.P.H.U. Alles
 17. Beata Gogulska, jako CEO QUANTUM Instytut

Dużą niespodzianką dla uczestników oraz samej organizatorki projektu Barbary Jończyk było nagrodzenie jej podczas uroczystości nagrodą Orzeł  Mat- Budu, za wspieranie Przedsiębiorców i Polskiej Gospodarki. Statuetkę wręczył Pan Jacek Rutkowski Prezes Firmy Mat-Bud Sp. z o.o

Po uroczystości jej uczestnicy zostali zaproszeni na bankiet przygotowany przez restaurację tai tai, która posiada już trzy swoje lokale w Warszawie.

I zachęcamy do lektury specjalnego wydania naszego magazynu zawierającego wywiady z laureatami. Chcemy, byście ich poznali!

 

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.