Menu
Festiwal Wisła po raz 11 w Moskwie

Festiwal „Wisła” po raz jedenasty w Moskwie (patronat medialny magazynu)

To najważniejszy przystanek festiwalu, do Moskwy festiwal „Wisła” zawita na osiem dni i będzie miał tu najbogatszy program. Pokazy będą się odbywały w pięciu kinach i na większość z nich będzie można wejść za darmo. Jeśli w tych dniach będziemy w Moskwie, będziemy mogli zaprosić do kina naszych znajomych bez nadwyrężania kieszeni. A także samemu nadrobić kinowe zaległości. A program jest na prawdę ciekawy!

W bloku konkursowym festiwalu znalazły się m.in. obrazy „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego, „Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak, „Powidoki” Andrzeja Wajdy i „Amok” Katarzyny Adamik. Najnowsze polskie filmy będzie można zobaczyć w ramach sekcji Panorama Nowego Kina, i będzie wśród nich film komedia Juliusza Machulskiego „Volta”, dramat Michała Rosy „Szczęście świata” i komedia Michała Rogalskiego „Gotowi na wszystko. Exterminator”.

Będzie też blok Polska w dokumencie, tu do zobaczenia koniecznie wstrząsający dokument Marcina Borchardta „Beksińscy. Album wideofoniczny”, który powstał w oparciu o ze prywatne, nigdy wcześniej niewykorzystywane materiały z archiwum rodziny wybitnego malarza Zdzisława Beksińskiego. Ostatni, bardzo osobisty wywiad z Wojciechem Młynarskim wzbogacony wypowiedziami jego najbliższych przyjaciół zobaczyć będzie można w filmie Alicji Albrecht „Młynarski. Piosenka finałowa”.

Do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości nawiązywać będzie sekcja Niepodległa Polska. W jej ramach zobaczyć będzie można między innymi „Przedwiośnie” Filipa Bajona, „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” Antoniego Krauzego i „Miasto 44” Jana Komasy. A że Moskwa i cała Rosja żyje już Mundialem, nie mogło zabraknąć filmów o tematyce piłkarskiej, którym poświęcony będzie blok Piłka w grze!

Na wzór Sputnika w ramach The best of „Wisła” pokazane zostaną najlepsze tytuły poprzednich edycji festiwalu, w tym „Bogowie” Łukasza Palkowskiego, „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, „Sztuka kochania” Marii Sadowskiej i „Ostatnia rodzina” Jana Matuszyńskiego i to jest kolejna nowość, która jednak zagości w programie festiwalu już chyba na stałe.

Tak, jak i zapewne weekendowe rodzinne poranki na „Wiśle”, w ramach których zobaczyć będzie przygodowe „Tarapaty” Marty Karwowskiej oraz film z gatunku fantasy „Za niebieskimi drzwiami” Mariusza Paleja.

A w ramach specjalnego pokazu w Galerii Trietiakowskiej zaprezentowany zostanie dramat science fiction „Photon” w reżyserii zdobywcy Paszportu Polityki 2018 w dziedzinie Sztuk Wizualnych, Normana Leto.

Pełen program dostępny jest na www.festiwalwisla.pl/2018 (ma ona też oczywiście wersję rosyjską).

Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.