Menu
Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to propozycja dla tych, którzy nie mają pomysłu co robić w w Święto Niepodległości. Można się tam nawet wybrać na rodzinny spacer. Będą liczne propozycje dla dzieci, warsztaty taneczne, odbędzie się parada zabytkowych powozów i automobili, po ulicy przechadzać się będą eleganckie damy w strojach z międzywojnia i granatowi policjanci. Warto zrobić trochę zdjęć na pamiątkę! W kinie Kultura odbywać się będą darmowe pokazy filmów. Będzie bardzo dużo muzyki. Można będzie dołączyć do ulicznej parady muzycznej lub posłuchać koncertu na ulicy. Gwoździem programu będą jednak z pewnością koncerty na dziedzińcu Uniwersytetu, gdzie wystąpi między innymi Krzysztof Cugowski, który zastąpił braci Golec (dość istotna zmiana w programie).

Wszystko rozpocznie się bardzo patriotycznie, odśpiewaniem hymnu o 13. Najpierw ruszą atrakcje dla dzieci, przygotowane na dziedzińcu pałacu Czapskich, gdzie mieści się Akademia Sztuk Pięknych (będzie tam namiot, by nam pociechy nie zmarzły).  I warsztaty taneczne na dziedzińcu pałacu Potockich, gdzie ma siedzibę ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Jeśli nie jest to to, co interesuje nas najbardziej, lepiej przyjść godzinę później, gdy rozpoczną się koncerty na ulicy. A o 15 ruszy muzyczna scena na dziedzińcu Uniwersytetu. Tam o 19.30 wystąpi Krzysztof Cugowski. Festiwal Niepodległa zakończy muzyczna parada godzinę później, po jego występie (z ewentualnym poślizgiem na bisy), która wyruszy sprzed bramy Uniwersytetu.

Dokładny program znajdziecie na stronie festiwalu pod adresem www.niepodlegla.gov.pl.

Piknik Historyczny na placu Zamkowym w Święto Niepodległości

Kawałek dalej, w tym samym mniej więcej czasie odbywać się będzie organizowany przez miasto piknik historyczny na placu Zamkowym. W samo południe odbędzie się tu inscenizacja powierzenia Piłsudskiemu przez Sejm Ustawodawczy dalszego sprawowania urzędu Naczelnika Państwa (bo za pierwszym razem mianował się sam i żadnej uroczystości nie było). Będą warsztaty prowadzone przez Dom Spotkań z Historią, występu trupy teatralnej Warszawiaki (polecam), pokaz sprzętu wojskowego, możemy też dać się zwerbować do wojska II Rzeczpospolitej. A jeśli zmarzniemy lub poczujemy się głodni, możemy tam wpaść na darmową gorącą herbatę i grochówkę.

więcej

Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.