Menu
Czytanie performatywne w Ateneum: „Klinika pośród hal“ René Freunda

Czytanie performatywne w Ateneum: „Klinika pośród hal“ René Freunda

Na czytanie performatywne sztuki „Klinika pośród hal“ René Freunda do teatru Ateneum zaprasza nas już w poniedziałek Austriackie Forum Kultury, bardzo aktywne także na tym polu. Pewnie bez ich wysiłków współczesny austriacki dramat byłby w Polsce niemal nieznany. A że zainteresować się nim powinniśmy świadczy tegoroczny Nobel dla Petera Handke. Czytanie performatywne, zatem aktorzy nie będą kuli swych ról na pamięć, nie będzie dekoracji. Jeślibyśmy zamknęli oczy, można by mówić o ścieżce dźwiękowej, ale aktorzy będą na scenie. Czytanie to jeden z pierwszych kroków w przygotowaniu sztuki do wystawienia na scenie. Bywa, by zaoszczędzić na kosztach, czasem ostatnim, gdy chodzi o sztuki, na których wystawienie nie ma dość środków bądź nie mogą liczyć na aż tak szerokie zainteresowanie. Jest natomiast na swój sposób w tej formie wyjątkowe, kolejnego czytania w tej obsadzie i reżyserii nie będzie.

Przekład Anna Granowska

Reżyseria Wojciech Adamczyk

Wystąpią: Julia Konarska, Magdalena Schejbal, Albert Osik i Remigiusz Jankowski

poniedziałek 14 października, godz. 19.00

Teatr Ateneum, ul. Jaracza 2, gdzie to jest

Wstęp wolny!

Właściciele ekskluzywnej kliniki chirurgii plastycznej i wellness w górach poszukują pilnie pracownika. Przyparci do muru proszą o pomoc przyjaciela, który wkrótce przyjeżdża z żoną i dziećmi. Spotkanie po latach przyjaciół ze studiów medycznych to zderzenie postaw obecnych lekarzy: chirurga plastycznego i biznesmena oraz idealistycznego homeopaty. Bliższe poznanie rodzin wywoła lawinę zabawnych sytuacji, ale też sprowokuje ważne pytania o sens etyki zawodowej i życia…

René Freund (na zdjęciu), austriacki pisarz i tłumacz na stałe mieszka w Grünau im Almtal położonym w Salzkammergut, regionie słynącym z malowniczych jezior i gór (stąd być może wybór miejsca, gdzie rozgrywa się akcja sztuki). Studiował filozofię, teatrologię i etnografię na Uniwersytecie Wiedeńskim. Dość krótko, tylko kilka lat pracował jako asystent reżysera, a później dramaturg w Theater in der Josefstadt w Wiedniu. Zdecydowanie lepiej czuje się jednak jako autor, publikuje książki popularnonaukowe, powieści, tworzy słuchowiska.

Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.