Menu
Agencja PR - czym zajmuje się? Wielowymiarowe wsparcie w budowaniu wizerunku marki

Agencja PR – czym zajmuje się? Wielowymiarowe wsparcie w budowaniu wizerunku marki

W świecie, w którym funkcjonuje tak wiele kanałów i form reklamy, przebicie się z odpowiednim komunikatem przez działania konkurencji jest nie lada wyzwaniem. Odpowiedzią na tę biznesową potrzebę może być profesjonalna agencja PR, która kompleksowo wesprze markę w budowaniu wizerunku i skutecznym docieraniu do odbiorców. Co to oznacza w praktyce?

Budować renomę firmy, zdobywać zaufanie

Pojęcie public relations (czyli w dosłownym tłumaczeniu „publiczne relacje”) nie jest proste i jednoznaczne, a sam termin doczekał się wielu definicji i ujęć. Niewątpliwie jednak istotą jest tu odpowiednie budowanie wizerunku marki poprzez nawiązywanie, kształtowanie i wzmacnianie jej relacji z otoczeniem biznesowym – podmiotami i osobami, które są ważne z punktu widzenia interesów firmy. To między innymi klienci (obecni i potencjalni), media, partnerzy, inwestorzy, lokalna społeczność, pracownicy czy instytucje. Jak widać, filarami tej dziedziny reklamy są więc skuteczna komunikacja i relacje – nie tylko zewnętrzne, ale również wewnątrz firmy.

Z tego względu zakres działań, jakie podejmuje agencja pijarowa, bywa duży i wielowymiarowy. Współpraca z tego rodzaju podmiotami może być skutecznym wsparciem zarówno dla małych firm, które dopiero startują, jak i tych dużych, działających na rynku od wielu lat. Można powiedzieć, że agencja PR dba o to, by odpowiedni komunikat trafił do właściwych odbiorców, we właściwej formie i w optymalnym czasie oraz by przyniósł pożądane efekty.

Skuteczna komunikacja w praktyce

Działalność agencji PR zwykle ma kilka wymiarów. To między innymi:

  • opracowywanie strategii marketingowej, precyzowanie indywidualnie dobranych celów firmy;
  • przeprowadzanie poszczególnych działań komunikacyjnych;
  • bieżąca analiza zachowań odbiorców czy potencjalnych klientów;
  • monitorowanie efektów działań marketingowych i ich ewentualne korygowanie.

Oczywiście szczegółowy zakres działań różni się w zależności od potrzeb firmy.

Przykładowe obszary działań specjalistów od wizerunku to: komunikacja wewnętrzna firmy (między współpracownikami czy na linii pracodawca – pracownik), e-PR (czyli budowanie wizerunku marki w sferze internetowej), relacje z mediami, zarządzanie sytuacjami kryzysowymi czy employer branding, oznaczający budowanie wizerunku firmy jako pożądanego pracodawcy.

W praktyce, jeśli chodzi o działania podejmowane przez agencje PR, mogą to być na przykład: przygotowywanie informacji prasowych, organizacja konferencji, współpraca z influencerami, przygotowywanie eventów firmowych czy prowadzenie profilu firmy w mediach społecznościowych.

Marketingowe wsparcie

Podsumowując, można powiedzieć, że domeną agencji public relations jest pomoc w kształtowaniu wizerunku danej firmy, przede wszystkim poprzez skuteczną komunikację marketingową. Podejmuje ona różne zadania – w zależności od potrzeb i możliwości firmy oraz specyfiki danej branży – których celem jest zwiększanie rozpoznawalności marki i zainteresowania nią oraz wzbudzanie zaufania odbiorców. Ale to nie wszystko. Specjaliści z agencji PR mogą okazać się również ratunkiem w sytuacji niespodziewanego kryzysu wizerunkowego.

Współpraca z doświadczoną agencją public relations to sposób na to, by nie pogubić się we współczesnym gąszczu możliwości komunikacji marketingowej, ale w pełni wykorzystać ich potencjał. Taki partner może się okazać kluczowym ogniwem w zwiększeniu świadomości marki co skutecznie napędzi rozwój biznesu.

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.