Menu
A teraz na poważnie, czyli zapraszamy na performance!

A teraz na poważnie, czyli zapraszamy na performance!

A teraz na poważnie, czyli zapraszamy na performance! Sztuka performance, jak można ją ugryźć…? czy i gdzie jest granica szaleństwa…? czy można ją zrozumieć?

Wojciech Kowalczyk, bydgoszczanin, doktor sztuk pięknych (co brzmi lepiej niż dobrze). W swojej twórczości, interesuje się problematyką sztuki performance, w aspekcie jej ewaluacji (jest doktorem, więc trudne słowa lubi) do takich gatunków sztuki, które mając cechę performance – wystąpienie artysty, nabywają autonomię metodologiczną, poprzez ukonstytuowanie się specyficznych cech zewaluowanego performance, w jego nazwie, w jego definicji, w jego metodyce wykonania, oraz w teoretycznym umocowaniu tej ewaluacji. Idzie tu o cechy konstytutywne ewaluacji, których wartość, wprowadzić ma do sztuk plastycznych, kolejne gatunki sztuki, uzyskujące metodologiczny status indywiduum.  Autor gatunków sztuki, będących zewaluowanym performance, takich jak: ARX art, ALO art, GHNO art, PROMT art, IMIT art, NUN art, PLEN art, Ne art. W swojej twórczości, wypowiada się przede wszystkim poprzez performance i jego zewaluowane postaci, a także instalację artystyczną, obiekt i sztukę wideo… Zrozumieliście coś z tego? Bardzo bym się zmartfił, gdyby tak było. Ale my Polacy, skreśl, wszyscy ludzie, mamy kłopot z przyznaniem się do tego, że czegoś nie rozumiemy. Twórcy komedii odkryli to już dawno. Dla performance to jedno z podstawowych narzędzi. Jesteście wkręceni! Wojciech Kowalczyk z performance zdobył doktorat, możecie już sobie wyobrazić jak wyglądała jego obrona…

Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Artystycznego Młodzi Sztuką, Stowarzyszenia Artystów Sztuk Innych. Inicjator i kurator „Bydgoskiego Spichlerza Sztuki Performance”.  Za swoją podejrzaną działalność artystyczną, otrzymał odznaczenie honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (ten cudzysłów jest chyba znaczący).

Rafał Korzeniewski

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.