Menu
fot.MMfotopasja Mariusz Szczepek

Trzeba robić w życiu to, co się lubi – rozmowa z Krystianem Hernciszem, właścicielem firmy Hernciszfilm

Ambasador Przedsiębiorczości

Trzeba robić w życiu to, co się lubi – rozmowa z Krystianem Hernciszem, właścicielem firmy Hernciszfilm

Krzysztof Jończyk

Trzeba robić w życiu to, co się lubi i zawsze tym się tym kieruję, dzięki czemu wykonuję swoją pracę najlepiej jak potrafię i ponadto sprawia mi ona wielką przyjemność. Od początku działalności firmy przyjąłem założenie, by skupiać się głównie na szansach i realizowaniu tego, co połączone jest z pasją – o swojej pracy, pasjach i projektach opowiada Krystian Herncisz, właściciel Hernciszfilm.

fot.MMfotopasja Mariusz Szczepek


fot.MMfotopasja Mariusz Szczepek

Pracował pan w telewizji a obecnie ma własną firmę, Hernciszfilm, zajmującą się produkcją filmową. Skąd decyzja pójścia na swoje? Wynikała ona z potrzeby niezależności , pasji do filmu, czy były inne przyczyny?

Przez blisko pięć lat pracowałem przy realizacji programów telewizyjnych, w większości docelowo dla Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego, ale również innych stacji. Wtedy w mojej głowie pojawił się pomysł założenia własnej firmy, która świadczyłaby usługi realizacji nagrań filmów dokumentalnych i reporterskich. Praca dla telewizji ukierunkowała mnie i była cennym doświadczeniem ułatwiającym uruchomienie własnej firmy związanej z realizacją nagrań. Myślę, że poniekąd potrzeba niezależności, jak również pasja do filmu były głównymi powodami, dla których postanowiłem rozpocząć własną działalność gospodarczą w tej branży. Samodzielne kreowanie swojej biznesowej przyszłości ma ten plus, że bardzo motywuje do pracy. Oczywiście własna działalność gospodarcza to długa lista szans i zagrożeń, ale ostatecznie to zaangażowanie w pracę zadecydowało o tym, które z nich zdominowały Hernciszfilm. Trzeba robić w życiu to, co się lubi i zawsze tym się tym kieruję, dzięki czemu wykonuję swoją pracę najlepiej jak potrafię i ponadto sprawia mi ona wielką przyjemność. Od początku działalności firmy przyjąłem założenie, by skupiać się głównie na szansach i realizowaniu tego, co połączone jest z pasją.

Jakie filmy państwo produkujecie? Jest to produkcja na dużą czy na mniejszą skalę?

Zakładając firmę postanowiłem, że oferta usług świadczonych przez Hernciszfilm będzie skierowana do dwóch grup odbiorców. Są to klienci indywidualni oraz biznesowi. Usługi dla pierwszej grupy to głównie nagrania z wydarzeń okolicznościowych, natomiast dla grupy biznesowej – dokumentacje z konferencji, sympozjów naukowych, relacje z wydarzeń kulturalnych, nagrania tłumaczeń migowych z podkładaniem tłumacza pod filmy oraz produkcje filmów instruktażowych i reklamowych. O skali dość trudno mówić ze względu na to, że każde zlecenie jest inne. W większości jednak są to produkcje wielkokamerowe, ale realizowane raczej na mniejszą skalę.

Mówi pan, że Hernciszfilm jest mikrofirmą, a jednak istnieje ona na rynku już jedenaście lat. Czy małe firmy mają w Polsce szansę na długie istnienie w zderzeniu z tymi wielkimi? Jaka jest recepta na długie utrzymanie się takiego niedużego przedsiębiorstwa na rynku?

Statystki podają, że mikrofirmy w Polsce mają zdecydowanie największy udział w całkowitej liczbie przedsiębiorstw. Teoretycznie przyjąć można założenie, że każda zakładana firma ma szanse na istnienie i rozwój, jednak dość brutalnie weryfikuje to praktyka. Najwięcej przedsiębiorstw w Polsce upada w ciągu pierwszych pięciu lat od założenia. Z analiz i statystyk polskich firm można wyczytać, że zaledwie dwa procent działalności gospodarczych świętować może jubileusz dziesięciolecia istnienia. Utrzymanie się na rynku jest dość trudne i to z różnych względów, ale przedsiębiorstwa upadające za przyczynę swoich porażek podają przede wszystkim zagęszczenie na rynku i silną konkurencję. Długość utrzymania się firmy na rynku zależy od wielu czynników. Ważne z pewnością jest zachowanie elastyczności w stosunku do zmieniających się technologii i oczekiwań klientów oraz świadczenie usług na najwyższym poziomie. Takie podejście jest mobilizujące i korzystnie wpływa na zadowolenie klienta z wysokiej jakości otrzymanego produktu. Uważam, że właśnie to jest recepta na długie utrzymanie się na rynku – myślenie o satysfakcji i zadowoleniu klienta.

Własna firma to niejedyne pole pana działalności, jest pan bowiem także członkiem Bractwa Liderów, gdzie pełni pan funkcję przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej. Czym zajmuje się Bractwo?

Bractwo Liderów jest dla mnie bardzo ważną organizacją. Jest to stowarzyszenie rycersko-szlacheckie posiadające osobowość prawną. Członkami bractwa są osoby legitymujące się Patentem szlacheckim. Do Bractwa dołączyć może każdy, dla kogo ważne jest podtrzymanie i krzewienie wartości i tradycji rycerskich i szlacheckich oraz patriotyzm i zaangażowanie na rzecz społeczeństwa, tym właśnie zajmuje się Bractwo.

Czy wsparcie dla rodzimej kultury jest pana zdaniem także formą patriotyzmu? Jakie miejsce zajmuje kultura w hierarchii tego, co ważne dla kraju i jego obywateli?

Patriotyzm w moim spojrzeniu jest umiłowaniem i oddaniem się ojczyźnie, a wsparcie dla kultury jak najbardziej należy uznać za jedną z jego form. Kultura wywiera istotny wpływ na życie społeczne człowieka i aż trudno sobie wyobrazić, czym byłby kraj bez kultury. Jest to jednak temat złożony, choćby z tego względu, że każdy inaczej będzie postrzegał pojęcie kultury. W moim życiu sztuka zawsze była ważna i od najmłodszych lat angażowałem się w życie kulturalne. Początkowo należałem do Amatorskiego Teatru Miejskiego w Otwocku, gdzie przez kilkanaście lat grałem na scenie, za co w grudniu otrzymałem prestiżową odznakę – „Srebrną Sosenkę” nadaną przez Prezydenta Miasta Otwocka. Od dziesięciu lat pracuję również w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiązownie, prowadząc warsztaty i zajęcia fotograficzne. Sekcja fotograficzna prezentuje swoje prace na corocznych wystawach, a najbliższa już 3 marca, na którą serdecznie zapraszam do Wiązowny. Jak najbardziej mogę śmiało powiedzieć, że kultura we wspomnianej hierarchii zajmuje wysoką pozycję.

Nie tylko kultura leży panu na sercu, ale i sport. Wspiera pan bowiem żeńską Drużynę Otwocka. Dlaczego właśnie ten zespół?

Przede wszystkim to drużyna z Otwocka, a lokalny patriotyzm też jest ważny, szczególnie w Otwocku. Mamy tutaj styl unikatowej drewnianej architektury Świdermajer i wspominam o tym dlatego, że na koszulkach zawodniczek jest też logo organizacji, która popularyzuje ten styl oraz dziedzictwo Andriollego. Druga rzecz to drużyna kobiet, a że piłka nożna jest kojarzona jako męski sport, stąd zauważyłem od razu jej wyjątkowość i większą atrakcyjność. Zostałem bezpośrednio zaproszony i bez chwili zastanowienia uznałem, że wsparcie drużyny OKS Start Kobiety to również korzyść dla promocji własnej firmy. Trzymam mocno kciuki za ten zespół i każdy jego sukces mnie cieszy. Wierzę w to, że będzie jeszcze głośno o tej drużynie, bo jest naprawdę wspaniała. Panie potrafią grać w piłkę nie gorzej od panów. To prestiż i duma, że na koszulkach zawodniczek jest też logo firmy Hernciszfilm.

Wracając do Hernciszfilm, wiem, że ma pan plany związane z produkcją filmu o Warszawie. Czy mógłby pan zdradzić szczegóły?

Od ubiegłego roku Hernciszfilm przygotowuje się do produkcji filmu o Warszawie. Chcę, by była to realizacja wyjątkowa pod kilkoma względami. Zaczynając od technologii nagrania i zapisu już w jakości 4K, a skończywszy na tłumaczeniu na kilka języków, w tym na język migowy. Film ma ukazywać Warszawę jako jedną z piękniejszych stolic Europy oraz miasto zarówno bogatej historii, jak i nowoczesności. Cała produkcja finalnie ma być filmową formą przewodnika, który zachęci do odwiedzenia Warszawy i oprowadzi po jej najciekawszych miejscach, które każdy powinien zobaczyć. Dla atrakcyjności obrazu artystyczne kadry w filmie wzbogacą ujęcia lotnicze. Wierzę, że film będzie wartościowym produktem i pomoże w poznawaniu naszej stolicy, budując jej dobry wizerunek w kraju, jak i poza granicami. Do tego projektu pragnę zaprosić firmy, które widzą tu dla siebie doskonałą okazję na promocję przy wydaniu płytowym – dystrybucja jest planowana jako nieodpłatna, a nakład wielotysięczny. Ponieważ uważam, że w drodze do osiągnięcia sukcesu ważne jest otworzenie się na wszelkie sugestie, wszystkich, którzy mogą przyczynić się do tego, by finalnie film był jak najlepszą wizytówką Warszawy, zachęcam do kontaktowania się z Hernciszfilm.

Sekcja fotorgaficzna

Sekcja fotorgaficzna

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.