Menu

KONFERENCJE źródłem nowych kontaktów

Badania pokazują, że 70 proc. uczestników masowych imprez nie czuje się na nich komfortowo. Nie mamy śmiałości, aby podejść do obcej osoby i nawiązać relacje. Koncentrujemy się na zdobywaniu wiedzy od prezenterów a mniejszą wagę przywiązujemy do wymiany doświadczeń w rozmowach kuluarowych – czyli networkingu.

 

 

Każdy z nas uczestniczy co jakiś czas w konferencjach, seminariach, prezentacjach czy szkoleniach. Większość osób koncentruje się na warstwie merytorycznej wydarzenia. Jeśli już z kimś rozmawiamy to zazwyczaj ze znajomymi albo ludźmi, którzy wykonywali z nami jakieś projekty. Zauważyłem, ze Zasada Pareto obowiązuje również na konferencjach. Gdy ktoś ma mało wiedzy i doświadczenia w danej dziedzinie to 80 proc. czasu poświęca na udział w wykładach. Gdy ma już sporo doświadczeń branżowych to 80 proc. czasu spędza na budowaniu relacji, czyli networkingu. W cywilizacji wiedzy, w której obecnie żyjemy, coraz istotniejsze są relacje osobiste. Polacy nadal uczą się jak ważny jest kapitał społeczny zawarty w sieci kontaktów. Że przyjaciół należy zdobywać zanim będziemy ich potrzebować. Konferencje są nie tylko okazją do zdobycia nowej wiedzy czy miejscem gdzie można zarówno podtrzymywać stare jak i nawiązywać nowe kontakty. Do tego trzeba mieć świadomość dlaczego to jest ważne, rozwijać proaktywną postawę i umiejętności. W codziennej pracy stale mamy deficyt wiedzy. Sporo informacji można znaleźć w internecie czy książkach. Tym nie mniej nie zawsze mamy czas lub fundusze, aby je zdobyć. Wtedy z pomocą przychodzą znajomi. Pod jednym wszakże warunkiem, że zbudowaliśmy z nimi relacje, że pomogliśmy im już w jakiś sposób. Na przykład podzieliliśmy się swoimi doświadczeniami, wiedzą lub kontaktami. Konferencje są miejscem, gdzie minimalizujemy luki naszej wiedzy. Gdzie aktualizujemy informacje o rynku, konkurencji i o osobach w swojej sieci. Wiele informacji dociera do nas dopiero wtedy, gdy ktoś nam je zrelacjonuje. Nie zawsze mamy możliwość monitorować wszystko co się dzieje w gospodarce i polityce. Podczas przerw dowiadujemy się kto czym się obecnie zajmuje, w czym się specjalizuje, jakie projekty realizuje. Mamy wyjątkową okazję, aby wnieść wkład w ich karierę i życie dzieląc się naszymi obserwacjami. Wróci to do nas gdy będziemy potrzebować wsparcia z ich strony. Nie będziemy mieli oporu przed proszeniem ich o pomoc bo myśmy już im pomogli.

Oto kilka najważniejszych zasad, jakie warto stosować, aby w pełni skorzystać z okazji jakimi są wydarzenia biznesowe:

1. przyjdź na konferencję wcześnie, z pozytywnym nastawieniem i planem poznania nowych osób.

2. ułatw innym zadanie i stój przed rozpoczęciem konferencji. Teczkę zostaw w szatni lub w domu. Materiały konferencyjne na krześle w sali.

3. stój twarzą do wejścia, nawiązuj kontakt wzrokowy z przychodzącymi osobami i życzliwie uśmiechaj się do nich. Część z nich odpowie uśmiechem i podejdzie, aby się przywitać i przedstawić.

4. przedstawiaj nowo poznane osoby swoim znajomym. Każda z nich będzie nam wdzięczna za możliwość nawiązania nowej relacji.

5. zadbaj o rozmówcę. Zaproś kogoś do waszego grona. Gdy rozmowa się rozkręci możesz przejść do kolejnej grupy uczestników.

6. ćwicz tzw. „small talk” czyli pogaduszki i pogawędki. Zazwyczaj początek rozmowy dotyczy wiadomości, sportu, pogody, korków, miejsca do parkowania, porannej kawy, organizatorów, ale szybko przechodź do tego czym się kto zajmuje, jakie ma obecnie wyzwania i ambicje zawodowe.

Czego nie należy robić podczas spotkań biznesowych:

1. nie siadaj – to utrudnia nawiązanie kontaktu. Konferencja jest miejscem, gdzie pojawia się wiele interesujących osób. Wykorzystaj czas w pełni na poznawanie ludzi.

2. nie stój samemu. Osoby, które stoją samotnie uważane są przez innych za zarozumialców i bufonów. Nie chcesz chyba, aby tak Cie postrzegano?

3. nie milcz w grupie rozmówców. Wnoś wkład w dialog. Pytaj, parafrazuj. Warto, abyś miał gotową listę pytań czy tematów, w których jesteś dobry lub chcesz poszerzyć swoją wiedzę. Kuluary konferencji to dobre miejsce na zdobywanie wiedzy niejawnej i wykazanie się swoimi kompetencjami.

4. nie rozdawaj wizytówek czy folderów zanim Cię o to ktoś nie poprosi.

5. nie spędzaj wszystkich przerw ze swoim znajomymi. Podchodź z uśmiechem do osób, które stoją samotnie i zapytaj jak się podoba konferencja. Pomóż im poszerzać sieć kontaktów a będą Ci wdzięczne i chętnie pomogą Ci gdy ty będziesz w potrzebie. Takie zachowania pomogą Ci nawiązać wartościowe relacje biznesowe. Powodzenia!

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.