Menu

AUDI Q3 komfort na podwyższeniu

Nastały takie czasy, że auta segmentu SUV są coraz częstszym widokiem na naszych ulicach. Europejczycy odkrywają zalety samochodów ze zwiększonym prześwitem i chcą mieć coraz większy wybór. Właśnie nad tym zagadnieniem skupiliśmy się w kolejnym naszym teście motoryzacyjnym. Do dyspozycji mieliśmy Audi Q3 2.0 TDI 177 KM.

Krzysztof Jończyk

Q3, kompaktowy SUV z segmentu premium to odpowiedź Audi na model X1 produkcji BMW. Samochód po raz pierwszy zaprezentowano dwa lata temu podczas targów motoryzacyjnych w Szanghaju. Natomiast produkcja tego modelu została ulokowana w fabryce Seata w hiszpańskim Martorell (Audi i Seat należą do Volkswagena).

Patrząc na Audi Q3 możemy mieć wrażenie, że skądś je znamy i faktycznie, auto pod względem stylistyki nadwozia jest bardzo podobne do większych modeli z rodziny „Q”. Z przodu znajdziemy muskularny grill tzw. „single frame”, klinowy kształt reflektorów i duże wloty powietrza.

Przyjemny pomruk diesla

Pierwsze, co można zauważyć po uruchomieniu tego czterocylindrowego turbodiesla 2.0 TDI o mocy 177 KM, to jego bardzo cicha praca. Motor nie hałasuje nawet przy dużych prędkościach, a i z zewnątrz jest łagodny dla uszu. Przy tym spontanicznie reaguje na mocniejsze przyciśnięcie pedału gazu i to na każdym biegu. Spalanie na poziomie 9,5-10 l. w mieście jest zadowalającym wynikiem. W trasie wygląda to zdecydowanie lepiej bo ok.7l/100 km.

Konfigurowany jest tylko z automatyczną, siedmiostopniową przekładnią S tronic, która zmienia biegi niemal niezauważalnie. Dla lubiących ręczną zmianę biegów skrzynia ma tryb sekwencyjny.

Napęd quattro, który jest standardem dla silnika 2.0 TDI 177 KM, prowokuje do wypróbowania go w terenie. Normalnie moment obrotowy z silnika napędza przednie koła, ale jeśli któreś z nich zacznie się ślizgać do akcji dołącza się – poprzez sprzęgło Haldex tylna oś.

Podczas jazdy pozytywnie zaskoczyło nas zawieszenie, które jest przyjemnie sztywne i zapewnia pewne prowadzenie. Nie jest do tego nadmiernie twarde i całkiem nieźle resoruje. Osobom oczekującym wyższego komfortu podróżowania polecam mniejszy rozmiar obręczy kół, jednak jest to okupione trochę gorszym wyglądem zewnętrznym.

Hamulce zdają egzamin. Podobnie jak progresywne wspomaganie. Układ kierowniczy dobrze przekazuje kołom zamierzenia kierowcy.

Prowadząc małego niemieckiego SUV-a wcale nie czujemy, że mamy do czynienia z tak ciężkim autem. Najmniejsze „Q” jest bardzo zwinne, parkowanie w ciasnych miejskich uliczkach nie stanowi najmniejszego problemu. Na parkingu bardzo pomocne okazują się czujniki parkowania.

Komfortowe wnętrze

Przechodząc do wnętrza samochodu, jak to w audi jest minimalistyczne i bardzo dobrze wykonane. Jakość materiałów bez najmniejszych zastrzeżeń. W kabinie jest sporo miejsca, zarówno z przodu, jak i z tyłu przestrzeni jest pod dostatkiem. Ponadto w wyposażeniu standardowym tego SUV-a jest prawie wszystko, zarówno jeśli chodzi o komfort, jak i poziom bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem są liczne schowki i bagażnik, który ma przyzwoitą pojemność 460 litrów. Po złożeniu tylnych siedzeń przestrzeń bagażowa powiększa się do 1365 litrów.

Naszym zdaniem Audi Q3 to połączenie zalet SUV-a i auta kompaktowego. Z powodzeniem może służyć też jako auto weekendowe. Śmiało można stwierdzić, że jest autem godnym rozważenia dla osób, które lubią usiąść wyżej i jednocześnie cieszyć się dynamiczną jazdą, co nie zawsze idzie w parze w przypadku aut typu SUV.

Audi Q3 2.0 TDI 177 KM quattro w wersji Sport Edition kosztuje od 162 700 zł. Jest to dość wysoka kwota, ale samo podróżowanie, komfort i oczywiście prestiż rekompensuje nam w należyty sposób cenę tego auta.

plusy

• cicha praca silnika

• bogate wyposażenie podstawowe

• system niwelujący buksowanie kół podczas ruszania

minusy

• wysoka cena

Dziękujemy za udostępnienie
do testów Audi Q3 firmie Szewczyk Auto
Sp. z o.o., dealerowi marek Audi i Volkswagen
www.szewczyk.auto.pl

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.