Menu
System do zarządzania produkcją – w jaki sposób przyda się w małych i średnich firmach?

System do zarządzania produkcją – w jaki sposób przyda się w małych i średnich firmach?

Obecnie, w wielu dużych zakładach pracy narzędzie MES (z ang. Manufacturing Execution System) lub o podobnej funkcjonalności jest integralną częścią infrastruktury produkcyjnej, odpowiedzialnej za optymalizację i zarządzanie procesami zachodzącymi na hali. Małe lub średnie przedsiębiorstwa wykorzystują to oprogramowanie w mniejszym stopniu. Jednakże, chęć rozwoju każdej działalności gospodarczej, niezależnie od jej rozmiaru, skłania przedsiębiorców do inwestycji w systemy zdolne do doskonalenia operacji produkcyjnych.

Czym jest system MES?

System MES jest oprogramowaniem informatycznym, odpowiedzialnym za kontrolę oraz monitorowanie wszystkich prac produkcyjnych w czasie rzeczywistym. W zależności od struktury przedsiębiorstwa i zachodzących w nim procesów, można tworzyć jego dowolne modyfikacje i dopasowywać do potrzeb klientów.

Sam program odpowiedzialny jest za gromadzenie danych i informacji, jakie pracownicy z dowolnych działów uzupełniają w służbowych komputerach, urządzeniach mobilnych bądź terminalach. Na tej podstawie, narzędzie w sposób automatyczny tworzy audyty i raporty dotyczące wydajności oraz aktualnych stanów produkcji. Wdrażając MES do swojej firmy nie musimy martwić się regularnym sprawdzaniem dostępnych zasobów i surowców. System automatycznie powiadomi nas o ewentualnych brakach, a także w razie obniżonej wydajności na którymś z etapów, wskaże podejrzenie potencjalnych problemów z fragmentem linii.

Co więcej, dzięki rozbudowanym funkcjom tego oprogramowania, łatwiejsze staje się tworzenie zapytań ofertowych dla dostawców, prowadzenie negocjacji oraz sprawowanie kontroli nad dostawami.

źródło grafik: elements.envato.com

Korzyści z systemu MES dla mniejszych i średnich firm

Wdrożony w struktury firmy system MES może przynieść dla mniejszych zakładów takie same korzyści, jakie wnosi dla większych przedsiębiorstw. Mowa o zwiększeniu wydajności produkcji, poprawie jakości wytwarzanego asortymentu, uzyskaniu lepszej dokumentacji, optymalizowaniu zarządzania magazynem, a także redukowaniu kosztów. Łatwo można zatem wywnioskować, że zwiększona wydajność produkcji, idąca w parze z obniżeniem kosztów operacyjnych, ma ogromny wpływ na długotrwały rozwój.

Co więcej, korzystając z oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem ERP, można dzięki strukturze modułowej w łatwy sposób zintegrować go z MES. Nie ma więc potrzeby ponownego kupowania innych narzędzi zamiast tych, z których przez lata nasi pracownicy uczyli się korzystać.

Na co zwrócić uwagę podczas wdrażania MES?

Zanim jeszcze zdecydujemy się na wdrożenie MES do naszej firmy produkcyjnej, warto zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie go do całego cyklu produkcji. Kontaktując się więc z firmą odpowiedzialną za implementację, musimy uzgodnić wszelkie warunki współpracy i przedstawić cały schemat produkcji w naszej działalności.

Oprogramowanie MES może zostać umieszczone zarówno na serwerach fizycznych przedsiębiorstwa, jak i w chmurze obliczeniowej. Wszystko w tej kwestii zależy od woli właściciela, któremu zaleca się zapoznać z zaletami oraz wadami obu tych rozwiązań.

źródło grafik: elements.envato.com

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.