Menu

Hotel to ludzie

– Hotel istnieje 16 lat i właściciele od samego początku chcieli wyznaczać wysoki standard i zapewnić Gościom satysfakcję z pobytu. Mamy jasno określone cele i założenia. Obecnie notujemy coraz więcej Gości powracających, którzy podkreślają nasze największe atuty, jak czystość, znakomite jedzenie, profesjonalne zabiegi SPA i, co najważniejsze, uprzejmy i uśmiechnięty personel hotelu – mówi Maciej Straus, wykładowca hotelarstwa na Akademii Leona Koźmińskiego i Dyrektor Generalny Hotelu Afrodyta**** Business & SPA.

Rozmawia MARLENA MACIASZEK

W Europie Zachodniej i na całym świecie istnieją renomowane uczelnie mające wieloletnie tradycje w kształceniu hotelarzy. Czy każdy może zarządzać hotelem?
Edukacja branży hotelarskiej to bardzo trudny temat. Z jednej strony wiemy o tym, że sposób spędzania czasu i potrzeby Gości się zmieniają. W związku z tym hotelarze nieustannie próbują nadążać za tą zmianą. Kształcenie się i rozwój są wpisane w ten zawód bardzo mocno. Problemem, z jakim mierzy się branża hotelowa, jest jakość tej edukacji, zarówno na poziomie licealnym, jak i uczelni wyższych. Potrzeba nam kształcenia praktycznego z właściwymi wzorcami, aby absolwenci mogli być gotowi do pracy w dzisiejszych realiach hotelarskich.  Niedawno miałem przyjemność uczestniczyć w Spotkaniu Liderów Hotelarstwa, które odbyło się w Hotelu Bristol w Warszawie. Organizatorem wydarzenia była renomowana szkoła hotelarska Les Roches Marbella Global Hospitality. Uczelnia Les Roches to kuźnia hotelarskich liderów, którzy zajmują kierownicze stanowiska w strukturach międzynarodowych sieci hotelowych i hotelach luksusowych marek na całym świecie. Wzięcie udziału w programie to ogromna szansa, szczególnie dla młodych hotelarzy z Polski, którzy marzą o rozwoju w renomowanych hotelach.

Jakie predyspozycje powinna mieć osoba, która chce zajmować się hotelarstwem?
Zarządzanie obiektem hotelowym to przede wszystkim umiejętność współpracy i organizacji pracy współpracowników. Dobry hotel to miejsce, w którym Gość czuje, że zespół hotelowy jest gotowy zadbać o jego pozytywne wrażenie z pobytu. Percepcja zarządcza to umiejętność właściwej analizy, zarówno finansowej, jak i operacyjnej. Aby móc myśleć o efektywnym zarządzaniu obiektem, trzeba mieć predyspozycje osobowościowe, wiedzę analityczną oraz doświadczenie hotelarskie. Nie jest to wyzwanie dla każdego z racji samej specyfiki działania hotelu, który pracuje non stop i nigdy po wyjściu z obiektu nie zastajemy takiej samej sytuacji następnego dnia. Tutaj ciągle coś się dzieje, sytuacja jest dynamiczna i zmienna, to trzeba lubić i czekać na kolejne wyzwania. Im dłużej jestem związany z tym sektorem, tym bardziej doceniam wartość społeczną i czynnik ludzki, który jest jedyną gwarancją sukcesu danego hotelu.

To już tyle lat pracy w branży…
Tu panią zaskoczę, nie mam korzeni hotelarskich. Trafiłem do tego sektora przez harcerstwo, które opiera się na przygotowaniu i rozwijaniu młodego człowieka do życia w dorosłości. Harcerstwo to kuźnia charakteru i osobowości, ale przede wszystkim to czas uwrażliwienia na drugiego człowieka, nauczenia tolerancji i pracy w zespole. To łączy je z hotelarstwem. Kiedyś, gdy realizowałem projekt deweloperski, jeden z wykonawców zasugerował mi, żebym się tą branżą zainteresował, ale zaczął od gastronomii, bo bez wiedzy o niej – mogę bardzo szybko żałować zaangażowania środków i własnej energii. Tak też się stało i poszedłem do pracy na pół etatu na kuchnię, gdzie uczyłem się wszystkiego, od zamawiania towaru przez magazynowanie, wycenę dań oraz gotowanie. Szalony, ale bardzo ciekawy czas, który procentuje do dzisiaj.

Jak zaczęła się pana przygoda z Hotelem Afrodyta**** Business & SPA i właścicielami obiektu?
Przez dziesięć lat byłem gościem Hotelu, więc to od tego tak naprawdę się zaczęło. Przyjeżdżałem, ale w międzyczasie prowadziłem też inny hotel. W wyniku tych wizyt poznałem właścicieli i wspólnymi rozmowami doszliśmy do sytuacji, w której umożliwiono mi zarządzanie firmą i Hotelem Afrodyta **** Business & SPA. Dla mnie w biznesie ważne są zaufanie, odpowiedzialność i partnerskie relacje, które są fundamentem jakości organizacyjnej firmy. Dzięki świadomym i doświadczonym inwestorom, jakimi są Właściciele, możemy dzisiaj myśleć o dalszym rozwoju, ale też w sposób odpowiedzialny przejść przez perturbacje, które spowodował COVID-19.

Co jest istotne w zarządzaniu takim obiektem? Na co pan stawia?
Zarządzanie hotelem to przede wszystkim współpraca ze wspaniałymi ludźmi, którzy pracowali tu od lat. Dzisiaj nie ma hotelu bez nich, a ja tylko nadaję ton i wskazuję kierunki działania. Mam to szczęście, iż pracuje z ludźmi pełnymi zaangażowania i o ogromnym doświadczeniu. Hotel istnieje 16 lat i właściciele od samego początku chcieli wyznaczać wysoki standard i zapewnić Gościom satysfakcję z pobytu. Mamy jasno określone cele i założenia. Obecnie notujemy coraz więcej Gości powracających, którzy podkreślają nasze największe atuty, jak czystość, znakomite jedzenie, profesjonalne zabiegi SPA i, co najważniejsze, uprzejmy i uśmiechnięty personel.

Wasz hotel słynie z niekonwencjonalnych ofert, jak np. warsztaty z szefem kuchni… Co jeszcze?
Jesteśmy hotelem wrażliwym na detale, lubimy patrzeć szerzej i inspirować Gości nie tylko do pobytu opartego na pokoju ze  śniadaniem. Widzimy, że Goście chcą dzisiaj nowych aktywności i doświadczeń. W odpowiedzi na te zmiany zbudowaliśmy studio kulinarne dla biznesu. To właśnie w nim w tygodniu organizujemy integrację kulinarną wokół kuchni hiszpańskiej, włoskiej lub tajskiej, a w weekend otwieramy się w formule restauracyjnej i zapraszamy do restauracji Kurka Wodna. Organizujemy zajęcia wyciszające w formule koncertów na gongach tybetańskich. Dla Gości, którzy poszukują aktywności na świeżym powietrzu, mamy elektryczne hulajnogi, na których można zwiedzić piękną, zieloną okolicę hotelu. Jeśli mówimy o niekonwencjonalnych pomysłach, to coraz więcej gości korzysta z naszej oferty noclegu w hamaku. To nasza odpowiedź
na dobre wspomnienia z dzieciństwa i tęsknotę za beztroską i głębokim relaksem. Specjalnie do tych celów stworzyliśmy strefę chilloutu z ponad 20 hamakami.

Pandemia szczególnie dotknęła branżę hotelarską. Jak poradził pan sobie z tym wyzwaniem?

Cały czas mierzymy się ze skutkami COVID-19, sytuacja jest bardzo napięta i niepewna. Zareagowaliśmy bardzo szybko i drastycznie. Wyszedłem z założenia, że trzeba spodziewać się najgorszego, a jak sytuacja pozytywnie nas zaskoczy, to będziemy się cieszyć. Decyzje rządu nakładały na nas obowiązek czasowego ograniczenia usług lub zamknięcia hotelu dla Gości. To był bardzo przykry i stresujący moment dla wszystkich. Skorzystaliśmy z programów pomocowych i doświadczyliśmy dużego wsparcia ze strony Właścicieli obiektu. Kolejny raz przekonałem się o tym, że jestem tak silny w działaniu, jak wiarygodny jest inwestor w firmie. Nowa rzeczywistość wymusiła na nas dokonanie zmian w przyjętej strategii działania i założonym modelu biznesowym. To z jednej strony stwarza nowe szanse, ale i stawia pod znakiem zapytania skuteczność tych zmian w tak niepewnych czasach. Czas pokaże, na ile analiza i znajomość profilu Gości, lokalizacji i potencjału hotelowego dała nam spodziewane efekty.

Goszcząc u państwa odniosłam miłe wrażenie rodzinnej atmosfery i wielkiej życzliwości ze strony pana zespołu…
Hotel to ludzie i gościnność, którą tworzą pracownicy. Obecnie cała branża mierzy się z olbrzymim wyzwaniem związanym z motywacją i zarządzaniem personelem. I to jest temat numer jeden – budowanie i angażowanie zespołu. Funkcjonujemy w pięknej, czystej i zielonej miejscowości, ale jesteśmy mocno oddaleni od dużych miast. W związku z tym trzeba do nas dojeżdżać, a to wiąże się z kosztami i czasem naszego zespołu. Podejmujemy liczne działania zmieniające warunki i standardy pracy. Drugim tematem jest trwający już od dwóch lat wzrost liczby obiektów hotelowych w województwie mazowieckim i na to musimy być przygotowani. Nie ma kwartału, w którym nie otwierałby się
nowoczesny hotel, który z chęcią przejmie naszych Gości i personel. Branża hotelarska mocno się profesjonalizuje i najwięcej zyskuje na tym Gość, ale właściciele i zarządzający obiektami muszą uporać się z mniejszą dostępnością siły roboczej oraz wzrastającymi kosztami pracy. Ja mam to szczęście, że w hotelu pracują pasjonaci i doświadczeni pracownicy, od recepcji po kuchnię i SPA.

A jakie ma pan plany na przyszłość?
Zawodowo – samodzielny i doceniony zespół. To przede wszystkim. Tak, by mogli realizować swoje pomysły w bardzo dynamicznej branży. Chciałbym, aby ludzie zawsze wspominali współpracę ze mną jako ambitną, rzetelną, ale i wartościową. Moim zadaniem jest przede wszystkim dzielić się wiedzą i inspirować innych do dalszego rozwoju. Zawodowo chciałbym, aby hotel był postrzegany jako najlepszy hotel SPA dla biznesu i Gości ceniących sobie indywidualne podejście i jakość usług. Jeśli czas pozwoli, to chciałbym zwiększyć swoje zaangażowanie w projekty edukacyjne na uczelniach wyższych. Prywatnie mam wiele planów – poczynając od wyprawy wodnej z Mazur do
Warszawy aż po napisanie książki. Już za chwilę zrealizuję swój plan wyprawy konnej w dzikie tereny Dolnego Śląska.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Hotel Afrodyta**** Business & SPA

Tym, co wyróżnia to miejsce, jest wyjątkowa atmosfera. Gościnność zespołu hotelowego sprawia, że wszyscy czują się tutaj wyjątkowo i komfortowo. W Afrodycie relaks, cisza i odpoczynek nabierają realnego wymiaru. Jesteśmy jednym z najczystszych i najbardziej zadbanych hoteli na Mazowszu. Jeśli szukasz hotelu pod Warszawą z basenem, to korzystając z naszych usług będziesz zadowolony. Zaledwie 35 km od Warszawy czeka na Ciebie klimatyczny, uroczy czterogwiazdkowy obiekt położony w otulinie Dąbrowy Radziejowskiej, nad zbiornikiem wodnym Hamernia. Tu możesz mieć pewność, że odpoczniesz od zgiełku i pośpiechu miasta. Hotel Afrodyta to luksusowe wnętrza, stylowy basen i bogata strefa wellness SPA, czyli wszystko, czego potrzebujesz, aby zregenerować ciało oraz umysł. Hotel Afrodyta**** Business & SPA zdobywa certyfikat Travellers’ Choice 2020 serwisu TripAdvisor. Dostają go wyłącznie te hotele SPA, które w ubiegłym roku otrzymywały niezwykle pochlebne recenzje na stronie TripAdvisor. Laureaci certyfikatu jakości to obiekty zakwaterowania, restauracje i atrakcje z całego świata, które stale świadczą usługi na najwyższym poziomie. Jesteśmy dumni z tego, że pobyty zarówno biznesowe, jak i indywidualne są wysoko oceniane przez Gości. Dla nas najważniejsze jest, aby pobyt w hotelu zachęcał do powrotu i aby atmosfera, którą tworzymy, przyczyniała się do postrzegania nas jako świetnego hotelu SPA pod Warszawą.

Maciej Straus
Specjalizuje się w zarządzaniu i budowaniu marek hotelowych. W ciągu całej swojej pracy przeszedł drogę od instruktora harcerstwa przez kierownika restauracji i młodszego kucharza do brand managera, dyrektora sprzedaży i hotelu oraz wykładowcy akademickiego. Ludzie cenią Macieja za dużą empatię i poczucie humoru. Od kilku lat buduje przekonanie w branży hotelarskiej, iż media społecznościowe również sprzedają. Podczas studiów psychologicznych i informatycznych zrozumiał, jak kluczowe są analiza i właściwe interpretowanie otaczającej nas rzeczywistości i danych. To wszystko sprawiło, że od kilku lat z powodzeniem angażuje się w kolejne projekty hotelowe i gastronomiczne. Obecnie zarządza czterogwiazdkowym Hotelem Afrodyta Business & SPA pod Warszawą. Chętnie angażuje się w projekty społeczne i edukacyjne. Od kilku lat ćwiczy jogę, startuje w zawodach triathlonowych i wytrzymałościowych. Jest pasjonatem żeglarstwa śródlądowego, Mazur i wegetariańskiego jedzenia. W wolnych chwilach przymierza się do koncepcji stworzenia własnego obiektu noclegowego zgodnego z założeniami slow life.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.