Menu
Już 10 sierpnia ECC Online, a we wrześniu Europejskie Kongres Gospodarczy w Katowicach

EEC Online, rozpoczyna się druga, czerwcowa edycja

EEC Online miał trwać trzy dni, tyle, co przeniesiony z powodu pandemii na wrzesień Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. W praktyce trwał o kilka dni dłużej, bo niektóre sesje zorganizowano wcześniej, a część później. EEC to oczywiście skrót nazwy kongresu po angielsku, European Economic Congress. Ale, że te kilka dni w formule online udały się nadspodziewanie i czeka nas w czerwcu druga odsłona EEC Online. A właściwie już trwa, bo za nami dwie pierwsze sesje w zeszły czwartek.

Znów nominalnie trzydniowa, 22-24 czerwca, ale na stronie Europejskiego Kongresu Gospodarczego mowa jest o edycji czerwcowo-lipcowej rozciągnie się wiec ona na typowo już urlopowy miesiąc, ale na urlop w lipcu wielu nie wyjedzie, bo trzeba odpracować przymusowy urlop z czasów zawieszenia działalności lub po prostu zabraknie pieniędzy. Pierwsza majowa edycja EEC Online udała się, bo nie było najmniejszych kłopotów z zaproszeniem panelistów, którzy nie musieli nawet przyjeżdżać do Katowic, to samo dotyczyło uczestników kongresu. Oczywiście była pewna bariera do przełamania, ale to już w większości mieliśmy wszyscy za sobą. O zaletach kongresu odbywającego się w „realu” nad takim internetowym nie ma się co rozwodzić, bo po prostu nie było takiej możliwości. Zamiast rozmów w kuluarach lub spaceru po Katowicach (warto!), pozostają nam media społecznościowe bądź telefon. Ale nic straconego, normalny EEC ma się odbyć we wrześniu, oczywiście w Katowicach. Znany jest już termin: 2-4 września. O ile oczywiście nie nadejdzie kolejny atak pandemii, oby nie!

Zanim „wybierzemy się” na drugą edycje EEC Online, możemy wrócić do pierwszej edycji, bo jeśli zabrakło nam czasu lub po prostu przeoczyliśmy, to nic straconego. Nie ma to tego uroku, co śledzenie na żywo, daje za to pewien dystans. Co nieco z tego, co padło podczas tamtych sesji, można już dziś zweryfikować. Odpada też zmora uczestnika każdego z tego typu wydarzeń, że może tam byliśmy, słuchaliśmy, ale coś ważnego przeoczyliśmy. W tym wypadku możemy po prostu przewinąć i sprawdzić.

Ale pora przejść do tego co najważniejsze, czyli programu czerwcowego kongresu. Już w poniedziałek cztery sesje, pierwsza poświęcona będzie sztuce odmrażania gospodarki, a wśród jej uczestników będzie wicepremier i minister gospodarki Jadwiga Emilewicz. Jak nam ta sztuka wychodzi? Kolejne sesje poświęcone będą konsekwencjom tego, co się wydarzyło: międzynarodowemu handlowi i inwestycjom, finansom publicznym oraz sytuacji, w której znalazły się samorządy.

We wtorek znów cztery sesje, właściwie na jeden temat, cyfrowemu światu, którego ekspansja w świat realnej gospodarki i nasze codzienne życie w czasie pandemii jeszcze przyspieszyła. Trzeba się z tym z mierzyć i zastanowić, co zrobić… by dobrze wykorzystać tę szanse. Druga sesje będzie poświęcona funduszom unijnym i jak je wykorzystać do walki ze spowodowanym przez pandemię kryzysem. Weźmie w niej udział Elisa Ferreira, unijny komisarz ds. spójności i reform. A na koniec o kosztach społecznych, temat oczywiście nie nowy, ale trzeba mu się przyjrzeć uważniej w nowej sytuacji.  Wśród panelistów zwraca uwagę skromna ilość polityków (tych czynnych w zasadzie wyliczyłem). I na kilka dni przed wyborami wcale bym się tym nie martwił. Jest za to wielu przedsiębiorców, a także samorządowców i oczywiście ekspertów, nie tylko z Polski.

Na ostatni dzień czerwca przewidziano jeszcze jedną sesję, poświęcona sztucznej inteligencji w medycynie.

Ale to jeszcze nie koniec. Jest już zaplanowana jedna sesja EEC Online na lipiec, 9 lipca odbędzie się debata poświęcona rynkowi ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce, jego dniu dzisiejszemu i przyszłości. Niewykluczone, że na naszych oczach rodzi się nowa formuła tego typu wydarzeń. Być może jedno lub kilkudniowym kongresom zorganizowanym w tradycyjnej formie towarzyszyć będzie trwająca non stop debata online. Organizatorzy Europejskiego Kongresu Gospodarczego są bardzo blisko zrobienia tego przełomowego kroku i nawet rozpoczynający się właśnie sezon urlopowy może ich przed tym nie powstrzymać.

szczegółowy program czerwcowego EEC Online (kliknij, by pobrać)

Więcej: www.eecpoland.eu/2020/pl

Na stronie kongresu – przypomnę – można też obejrzeć zarejestrowane sesje pierwszej, majowej edycji EEC Online.

Bezpłatny pakiet standard umożliwia obejrzenie wszystkich sesji kongresu EEC Online. Płatne są pozostałe dwa pakiety, zapewniające pewne przywileje i dodatkowe usługi. Rejestracja odbywa się oczywiście online.

red. Rafał Korzeniewski

XII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, aktualny termin 2-4 września 2020

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.