Menu

#RatujBiznes – startuje akcja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (aktualizacja)

#RatujBiznes, o co tu chodzi? Wśród wielu nowych przepisów, a także odkurzonych przy okazji rzadko używanych na co dzień starszych, które mają pomóc przerwać przedsiębiorcom ten trudny czas wcale niełatwo się zorientować. Szczególnie tym najmniejszym, ale i też nieco większym, którzy nie mają własnych działów prawnych czy obsługującej je kancelarii. I to właśnie poszło na pierwszy ogień. Na stronie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w zakładce zatytułowanej ratujbiznes znajdziemy spis wszystkich niezbędnych obecnie obowiązujących formularzy potrzebnych, by wystąpić o wsparcie w ramach obowiązujących przepisów. Jeśli tam zajrzymy, zobaczymy, że są one pogrupowane w dwie grupy. Jedna to formularze odnoszące się do już obowiązujących przepisów, druga związana jest z tarczą antykryzysową. Ta druga, gdy akcja ruszała była jeszcze pusta, teraz to się już oczywiście zmieniło. Pod każdym wnioskiem podano organ właściwy do jego rozpatrzenia, czas na to, a także oczywiście podstawę prawną. Na co warto zwrócić uwagę, w przypadku części dotyczącej tarczy antykryzysowej tego terminu nie ma i nie jest to przeoczenie sporządzających to zestawienie, ale chodzi o to, że nie określono tego w przepisach. Tak oczywiście być nie powinno i źle świadczy to o poziomie przygotowanych przepisów. Podano też informacje, czy w danej sprawie może interweniować Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. W czterech z pięciu przypadków, o których była mowa wyżej nie może tego zrobić. Jeśli wiec nasz wniosek ugrzęźnie gdzieś w szufladzie, to nie możemy nic zrobić. W przypadku wniosków wynikających z wcześniejszych przepisów, ma takie prawo w każdym przypadku.

www.rzecznikmsp.gov.pl/ratujbiznes

Ale to nie wszystko. Łatwiej odnaleźć odpowiedni formularz, ale czy na pewno mamy prawo skorzystać z tej pomocy? Mogą się i z pewnością pojawią się też wątpliwości, jak je wypełnić. Samo biuro rzecznika ma zbyt skromną obsadę, by udzielać tu pomocy i dlatego w ramach akcji #RatujBiznes poprosiło o pomoc kancelarie prawnicze, które mają takiej pomocy udzielać za darmo, pro publico bono. Odzew był praktycznie natychmiastowy, a po kilkudziesięciu godzinach ich liczba przekroczyła dwieście! I ciągle zgłaszają się nowe, bo lista jest otwarta. Zgłoszenia można dokonać wprost na stronie akcji. A chcący skorzystać z ich po0mocy znajdą na tej stronie nie tylko ich listę, ale i dane kontaktowe.

To wszystko dopiero początek, Na zakładce, którą określono w komunikacie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców jako hub, zwornik całej akcji #RatujBiznes, mają się pojawiać w przyszłości porady prawne i interpretacje przepisów związanych z walką z epidemią i jej gospodarczymi skutkami. W dzisiejszych czasach nie można też lekceważyć social mediów i ruszył już oficjalny fanpage akcji #RatujBiznes

www.facebook.com/ratujbiznes

Oczywiście nie zawiesza swojej działalności sam Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który będzie interweniował tam, gdzie prawa przedsiębiorców są naruszane.

Jacek Cieślak, zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców i koordynator akcji #RatujBiznes

– W dzisiejszych czasach podjęcie realnych działań na rzecz ratowania polskiego biznesu jest absolutnie kluczowe. Dlatego Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców podjął natychmiastowe działania w celu dotarcia z informacją o możliwym wsparciu w czasach kryzysu spowodowanego koronawirusem do jak najszerszej grupy przedsiębiorców. W ramach akcji #RatujBiznes angażujemy coraz większą liczbę prawników i doradców podatkowych gotowych efektywnie pomóc przedsiębiorcom wnioskującym o pomoc. Należy również zauważyć, że we wszystkich sytuacjach, w których przy rozpatrywaniu przedmiotowych wniosków organy naruszą prawa mikro, małych i średnich przedsiębiorców (np. poprzez nieuzasadnione, wydłużone rozpatrywanie wniosku, bezpodstawne wydanie niekorzystnego rozstrzygnięcia w zakresie wnioskowanej pomocy itp.) Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców będzie podejmował zdecydowane kroki, stojąc po stronie przedsiębiorcy i jego praw.

Nie po raz pierwszy przyjdzie mi tu pochwalić Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adama Abramowicza, za energiczne działania na rzecz przedsiębiorców. Akcja #RatujBiznes wydaje się strzałem w dziesiątkę, ale o ostatecznym jej sukcesie (bądź porażce) zadecyduje poparcie społeczne, ściślej, skuteczne wsparcie ze strony kancelarii prawniczych, akcja ma bowiem charakter publico bono. Podkreślić też trzeba silne zaangażowanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w proces konsultacji rozwiązań prawnych związanych z walką z epidemia i jej skutkami. Konsekwentnie, zgodnie z nazwą i celem utworzenia jego urzędu, oznaczającą stawanie po stronie interesów przedsiębiorców.

Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.