Menu
6 czerwca kolejny krok w znoszeniu obostrzeń sanitarnych

6 czerwca kolejny krok w znoszeniu obostrzeń sanitarnych

Podczas konferencji 2 czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił zniesienie kolejnych obostrzeń sanitarnych związanych z pandemia. Już od 6 czerwca organizować będzie można targi, wystawy, kongresy i konferencje. Będzie jednak obowiązywał taki sam limit 15 m2 na osobę, jak w handlu, obiektach kultury czy świątyniach. Tak, jak jednak to już zrobiono wcześniej w przypadku imprez okolicznościowych, nie będzie on dotyczył osób zaszczepionych. One przy obliczaniu tego warunku nie będą po prostu brane pod uwagę.

Będzie to można łatwo sprawdzić. Od początku czerwca można już pobrać z Internetowego Konta Pacjenta unijny certyfikat COVID. Ja już to zrobiłem. Otrzymać go można po pełnym szczepieniu, po dwóch tygodniach od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki (są szczepionki, które trzeba przyjąć w dwóch dawkach lub wystarczy tylko jedna). Taki certyfikat będzie ważny przez rok. Certyfikaty będą wydawane także ozdrowieńcom (tylko na pół roku) oraz tym, którzy wykonają test. W sumie ma to być zachęta, by wykonać szczepienie, bo ta rurka wpycha w nos jest znacznie bardziej nieprzyjemna od igły, no i kotlet raz. Testy trzeba będzie powtarzać. A odchorowania COVID nikomu nie życzę. Ale, uwaga, w przypadku obostrzeń sanitarnych o których tu mowa brane pod uwagę będą tylko szczepienia!

www.gov.pl/web/certyfikat

Nieważne czy to będzie kij, czy marchewka, ważne jest, abyśmy się szczepili, bo inaczej może nas dopaść kolejna fala pandemii. Może nie będzie ta duża, jak poprzednie – w końcu mamy już 7,3 milionów w pełni zaszczepionych 1 – ale i tak może być groźna. Zestawienie niecałych dziesięciu tysięcy odnotowanych odczynów poszczepiennych z prawie 74 tysiącami śmiertelnych ofiar pandemii 2 powinno robić wrażenie, ale widać nie robi. Do tego chodzi tu nie tylko o nasze własne bezpieczeństwo, ale i bezpieczeństwo innych.

Otworzone będą nie tylko obiekty targowe i konferencyjne, ale także sale zabaw dla dzieci. To może nie jest jakaś szczególnie duża branża, ale ucierpiała naprawdę ciężko. Do tego sale zabaw są często istotnym elementem rodzinnych restauracji czy kawiarń. W tym wypadku ulga związana z unijnym certyfikatem dużo nie da, najmłodsze dzieci wciąż jeszcze nie są objęte programem szczepień. Od 7 czerwca ruszą dopiero szczepienia nastolatków od dwunastego roku życia.

Podniesiono znów i to aż trzykrotnie – do 150 – ilość uczestników imprez okolicznościowych i znów nie wlicza się tu osób zaszczepionych. To świetna wiadomość dla branży weselnej, jeszcze jednej ofiary naszej walki z pandemią.

I na koniec jeszcze to, co dotyczy transportu zbiorowego. Limit podniesiono do aż 75% ilości miejsc, to właściwie już tylko prośba, aby nie wsiadać do zatłoczonych autobusów i tramwajów oraz pociągów. Prośba, do której warto się zastosować.

Red. Rafał KORZENIEWSKI

www.gov.pl/web/szczepimysie

1 Dane dotyczące ilości zaszczepionych każdy może odnaleźć na stronie ministerstwa zdrowia, są one aktualizowane na bieżąco. Podana jest tam też liczba odnotowanych odczynów poszczepiennych:

www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19

2 Liczba ofiar również wg ministerstwa zdrowia, podana na Twitterze 2 czerwca (dokładnie 73.984)

Na zdjęciu minister Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej (Twitter)

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.