Menu
550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Kim był Mikołaj Kopernik, chyba nikomu mówić nie trzeba. To ten, co Słońce wstrzymał i ruszył Ziemię. Obalił kilka mitów, dowiódł swoich racji i stał się najbardziej znanym Polakiem na świecie.

Był prawdziwym człowiekiem renesansu. Astronomem, kanonikiem, prawnikiem, matematykiem, lekarzem i ekonomistą. Teoria Kopernika wpłynęła na sposób patrzenia na miejsce Ziemi i człowieka we Wszechświecie i stała się podstawą rozwoju nauk ścisłych.

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku. Niebawem więc będziemy obchodzić wyjątkową 550 rocznicę jego urodzin, co wiąże się ze szczególnymi obchodami w całej Polsce i na świecie a Sejm i Senat ogłosiły rok 2023 ROKIEM MIKOŁAJA KOPERNIKA.

Zdjęcie z próby spektaklu: Emilian Kamiński i Jolanta Mrotek.

Zdjęcie z próby spektakl: Emilian Kamiński i Jolanta Mrotek

Teatr & Wydawnictwo „La Lola” Jolanty Mrotek-Grudzińskiej postanowiło w bardzo szczególny sposób uczcić ten doniosły historycznie fakt, tworząc wyjątkowe wierszowane dzieło „Podróż Dookoła Słońca” a także w oparciu o nie, wystawić wspaniałe, ponadczasowe i wartościowe przedstawienie, opowiadające historię tego słynnego Polaka. Premiera spektaklu pt. „Słońce Kopernika” w reż. Emiliana Kamińskiego odbyła się w Teatrze Kamienica w Warszawie w czerwcu 2022 roku i przyciąga tłumy publiczności dziecięcej i dorosłej. Patronat nad spektaklem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Książka ta cieszy się poparciem instytucji naukowych, prawniczych i finansowych, została objęta Patronatami Honorowymi: Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego jednak nierozerwalnie związana jest też z wyjątkową osobą, której duch przenika każdą kartę i każdy jej wiersz. Z Emilianem Kamińskim. Kiedy w zeszłym roku otrzymał od autorów Jarka Gmitrzuka i współautorki oraz pomysłodawczyni Jolanty Mrotek-Grudzińskiej pierwszy autorski egzemplarz „Podróży dookoła Słońca” zachwycił się nim i bez wahania postanowił pokazać szerokiej widowni. Było to Jego ostatnie wielkie sceniczne dzieło. Traktował je niczym szekspirowski dramat połączony z fredrowskim rymem i dowcipem. Reżyseria tego spektaklu pochłaniała go tak bardzo, że zapominał o chorobie, która powoli zbierała swoje żniwo. Kochał ten spektakl i wiersze w nim zawarte. Czekał na wydanie tej książeczki, niestety nasilenie się choroby pokrzyżowało wszelkie plany. Nikt więc bardziej nie zasługuje na to, aby zadedykować mu to wyjątkowe dzieło niż Emilian Kamiński. Wspaniały aktor, mentor, reżyser i przyjaciel.

Przybliżając dzieciom życie Kopernika, jego dokonania i sposób myślenia autorzy pragną pobudzić ich fantazję i wyobraźnię. Zmotywować do nauki przedmiotów ścisłych, które mogą sprawiać im szczególny problem. Rozbudzić pragnienie wiedzy, wytrwałość i konsekwencje w działaniu. Zachęcić do tego by dzieci oderwały się choć na chwilę od ekranów smartfonów, które tak bardzo zdominowały dzisiejszy świat i zaczęły spoglądać w rozgwieżdżone niebo, dążąc do tego, by kiedyś nazwano ich imieniem którąś z gwiazd czy planet. Książka ta skierowana jest do szerokiego grona odbiorców. Dzieci, młodzieży a także dorosłych.

Zdjęcie ze spektaklu "Słońce Kopernika": Jola Mrotek i Jarek Gmitrzuk, fot. Rafał Latoszek

Zdjęcie ze spektaklu „Słońce Kopernika”: Jola Mrotek i Jarek Gmitrzuk, fot. Rafał Latoszek

Wspaniała historia życia i dokonań Mikołaja Kopernika, napisana została wierszem w mistrzowski wprost sposób. Wybór wiersza jako formy przekazu treści był nieprzypadkowy. Wierszowane teksty są dla naszych dzieci ważnym elementem podczas nauki. W łatwiejszy sposób docierają do świadomości czytelnika. Wiedza przyswajana jest niemal samoczynnie a rymowanki, sprawiają dzieciom radość, pobudzają pamięć, skupienie, kreatywność i ciekawość. Recytacja wierszy poprawia umiejętności czytania. Rozwija wyobraźnię i inteligencję, poprawia wymowę a także pomaga dziecku w posługiwaniu się poprawną polszczyzną. Ta książka na pewno w tym pomoże i jest również doskonałym dydaktycznym narzędziem. Polecamy dzieciom czytanie jej na głos. Może w gronie rodziny, w klasie czy wspólnie z przyjaciółmi? Książka stylizacją przypomina dawne księgi spisywane na pergaminach czy papirusowych zwojach. Będzie więc np. wspaniałą nagrodą za wyniki w nauce czy po prostu oryginalną lekcją historii.

Zaskakująca, zabawna historia podróży w czasie dr Wenuseckiej, nauczycielki z Polski i słynnego maga i astrologa. Za pomocą czarodziejskiej księgi przenoszą się oni w czasie. Przewracając kolejne jej karty, śledzą losy naszego słynnego astronoma od urodzenia aż do chwili napisania swojego rewolucyjnego i epokowego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Towarzyszą mu w Toruniu, Krakowie, we Włoszech, a także po powrocie do Polski, w Lidzbarku Warmińskim, Gdańsku, gdzie Kopernik walczy z dżumą czy podczas Jarmarku Dominikańskiego, w Olsztynie, podczas obrony miasta przed Krzyżakami i we Fromborku. Dowiadujemy się z niej nie tylko o zagadnieniach z dziedziny astronomii, ale także medycyny czy ekonomii. Czytamy o tym, jak Kopernik przeprowadzał reformę pieniądza, poprawiał kalendarz i np. z jakich składników tworzył leki. Co to jest astrolabium i kim był Ptolemeusz czy Hypatia. Autorzy wystrzegają się własnej interpretacji historii, ubierając jedynie uznane fakty biograficzne w niesamowity poetycki język, czyniąc tę książkę oryginalną i absolutnie jedyną w swoim rodzaju.

Przedsiębiorcy@eu objęli patronatem medialnym to wydarzenie, jakim jest wydanie tej wartościowej rymowanej i absolutnie unikatowej książeczki o Mikołaju Koperniku pt. „Podróż dookoła Słońca”, w jego 550 rocznicę urodzin. To przedsięwzięcie ma wyjątkowe znaczenie dla młodego pokolenia Polaków, ale także dla kultury polskiej i przyczynia się do promocji Polski na arenie międzynarodowej, sławiąc wielkiego człowieka i naukowca, ale przede wszystkim wielkiego Polaka. Powinna stać się niemal obowiązkową lekturą w każdym domu. W oparciu o nią możemy wychowywać nowe pokolenia naukowców, prawników, lekarzy czy ekonomistów, przekazując im nie tylko encyklopedyczną wiedzę o Mikołaju Koperniku, ale zaszczepiać miłość i szacunek do kraju nad Wisłą.

Obejrzyj też krótki film o książce na YouTube

 

„Podróż dookoła Słońca”, format A4, sztywna okładka, 104 strony z ilustracjami i zdjęciami 

autor tekstu: Jarek Gmitrzuk

współautorka tekstu, pomysłodawczyni i wydawca: Jolanta Mrotek- Grudzińska

e-mail: wydawnictwoartlalola@wp.pl 

Redakcja

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.