Menu
100% bezzwrotnego dofinansowania, czy to możliwe?

100% bezzwrotnego dofinansowania, czy to możliwe?

100% bezzwrotnego dofinansowania, czy to możliwe? Tak, możliwe, ale te 100% bezzwrotnego dofinansowania przysługuje w bardzo szczególnym przypadku, gdy nie szło nam w biznesie i zawiesiliśmy działalność gospodarczą, ale chcemy spróbować ponownie. Albo już to zrobiliśmy, ale nie wcześniej niż pół roku temu. W pierwszym wypadku obowiązuje warunek, by ta działalność była prowadzona przez co najmniej półtora roku w ciągu ostatnich dwóch lat. Czy nie wydaje się Wam, że dziwnie pasuje to do sytuacji firm, które zaprzestały działalności wskutek ograniczeń narzuconych w okresie pandemii? To oczywiście nie przypadek. Choć w tym wypadku, nie musimy tego związku udowadniać, jak to było w przypadku tarcz. Dodajmy jeszcze, by postawić kropkę nad „i”, że chodzi zarówno o jednoosobową działalność gospodarczą, jak wspólników spółek prawa handlowego. Pieniądze możemy przeznaczyć na doradztwo, tak dotyczące analizy przyczyn porażki, jak i dotyczące przyszłych działań firmy. Byśmy znów nie wpadli w kłopoty. A także, co może jeszcze cenniejsze, na przeszkolenie pracowników, na tak korzystnych warunkach w innym przypadku trudno nam to będzie zrobić. Pieniądze na to pochodzą z funduszy unijnych Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz budżetu państwa, bo w przypadku każdego funduszu unijnego przeznaczonego dla konkretnego kraju, taki udział jest wymagany. Ale my jako beneficjenci nie zapłacimy nic.

Wsparcie udzielane jest aktualnie w ramach dwóch projektów, ogólnopolskiego „Profesjonalny restart”, w którym nabór potrwa do końca roku, oraz obejmującego województwa mazowieckie, łódzkie oraz lubelskie projektu „Ster na cel”, w którym nabór potrwa do końca listopada.

Wstydzić się porażki i dać sobie spokój, czy jednak spróbować ponownie? W Ameryce przedsiębiorcy, który nigdy nie zbankrutował ponoć nie traktuje się poważnie. Donald Trump, obecny prezydent Stanów Zjednoczonych, bankructwo ogłaszał aż czterokrotnie, a przynajmniej w oczach swoich zwolenników uchodzi za geniusza w biznesie. Na to, by dowiedzieć się, jak jest naprawdę, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, bo łamiąc obowiązującą od przeszło czterdziestu laty tradycję nie ujawnił swoich zeznań podatkowych. On sam jest ze swych bankructw wręcz dumny, traktując je jako kontrolowany manewr strategiczny…

red. Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.