Menu
Gala Branży IT 20 – 30 lat temu., zaproszenie do podróży w przeszłość

Gala Branży IT, 20 – 30 lat temu…

Gala Branży IT to zaproszenie, by razem odbyć podróż w przeszłość, do początków tej branży w Polsce 20-30 lat temu. Pewnie nie wszyscy rozpoznają już ten kształt, dla tych z pokolenia Z może być to nie lada wyzwanie. To dyskietka 5,25 cala, tym, którzy rozpoznają może się łza w oku zakręcić. Te późniejsze, 3,5 cala pamiętają jeszcze chyba wszyscy, może nawet jeszcze przetrwały gdzieś w zakątku szuflady (przy okazji niedawnych porządków w domu odkryłem cały ich stos), zwykle nie ma jednak już ich do czego włożyć. Płyta CD broni się już tylko w świecie hi-fi tocząc tam znów boje z płytą winylową, ale tam czas biegnie jakoś inaczej. Przeżytkiem, tak, jak dyskietka, stała się już także w praktyce płyta DVD. To zauważyć może nawet każdy laik. Inny znak czasów to dogorywająca na tyłach Stodoły warszawska giełda komputerowa, a tam, gdzie mieściła się pierwotnie i przeżywała swój rozkwit, przy Grzybowskiej, wypada chyba już powiesić jakąś tablicę pamiątkową. Podczas gali o burzliwych losach branży, dzięki której komputery trafiły na nasze biurka w pracy i w domu opowiedzą ci, którzy ją tworzyli, zaczynając jeszcze w czasach PRL. Ten horyzont czasowy, który nakreślili organizatorzy gali wypadałoby chyba nawet wydłużyć. Giełda przy Grzybowskiej powstała w 1986 roku, czyli… 43 lata temu!

Jak piszą organizatorzy gali, zdobywcy Dzikiego Zachodu rozpoznawali pionierów po tym, że mieli strzały w plecach. A po czym można rozpoznać pioniera branży IT w Polsce, która z Dzikiego Wschodu przekształcała się jakieś 30 lat temu w kraj biznesowo cywilizowany? Aby się tego dowiedzieć, przyjdźcie na galę, bo oni tam będą i opowiedzą, jak zaczynali swoją przygodę jeszcze w poprzednim ustroju. O swoich sukcesach i porażkach opowiadać ci, którzy rozpoczynali import komponentów komputerowych w słynnych „plecach z Singapuru” (dowiecie się, co to znaczy). Będą też pionierzy wprowadzający polskie firmy w struktury korporacji zachodnich. O tym, dlaczego podejmowali takie decyzje opowiedzą też szefowie firm, które porzuciły tzw. biznes broadlinowy na rzecz dystrybucji z wartością dodaną.

A dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w Gali Branży IT by spotkać jej liderów sprzed 20 i 30 lat osobiście, zorganizowana będzie jej transmisja na żywo w Internecie. W programie Gali Branży IT będzie też oczywiście wręczenie statuetek dla osobowości branży IT, czyli wciąż żwawych jej dinozaurów!

A na koniec zabawa z didżejem przy muzyce z tamtej epoki, przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, epoki pionierów i dużo czasu na rozmowy w kuluarach! Będzie też wystawa sprzętu z epoki: Atari, Commodore i pierwsze pecety…

Do zobaczenia zatem 8 czerwca, bo wtedy odbędzie się 1. Gala Branży IT z którą odbędziemy podróż w przeszłość. Zostało jeszcze trochę czasu, ale warto zapisać sobie już tę datę w kalendarzu, by o niej nie zapomnieć! Magazyn przedsiębiorcy@eu podjął się roli patrona medialnego tej szczególnej gali.

Więcej na stronie organizatora, www.itclub.pl.

Rozpoczęła się już sprzedaż biletów, która prowadzona jest na portalu evenea (kliknij tutaj). Jeszcze do 5 maja będą one dostępne w promocyjnej cenie 300 złotych. 

Rafał Korzeniewski

 

 

 

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.