wydarzenie towarzyszące targom China Homelife Show
Związek między oboma objętymi naszym patronatem wydarzeniami może wydawać się niezbyt oczywisty, ale wystarczy zobaczyć na własne oczy zapełniony autokarami targowy parking, by zrozumieć o co chodzi. Przyjeżdżają nimi zorganizowane przez izby gospodarcze grupy przedsiębiorców nie tylko z Polski, ale i z kilku krajów sąsiednich, najwięcej z Ukrainy i Białorusi. Targi jeszcze przed nami, ale to obrazek znany mi już z poprzednich edycji i teraz nie będzie inaczej. Organizatorzy targów płacą za transport, noclegi, a nawet zwracają koszty wiz. To wielki wysiłek organizacyjny i warto, by wykorzystać go w pełni.
Bo dzięki tym targom Polska umacnia się w roli regionalnego centrum handlu i szerzej współpracy gospodarczej z Chinami. Ale nie chodzi tylko o ambicje przewodzenia w regionie. Chodzi o skuteczność. Wszystkie kraje naszego regionu są w porównaniu do Chin małe i dopiero razem tworzą dla nich naprawdę atrakcyjny rynek. To działa niestety i w drugą stronę, bardzo trudno jest każdemu z tych krajów myśleć na poważnie o ekspansji gospodarczej w Chinach, dopiero razem te wysiłki mogą być naprawdę skuteczne. Zorganizowanie tego wydarzenia podczas targów świadczy zarazem o tym, że i po chińskiej stronie patrzą na taką inicjatywę z życzliwością. Nie jesteśmy w żaden sposób rywalami dla Chin, a nasza współpraca ułatwi też współpracę Chin z nami. Podczas kongresu będzie mowa o tym, jak usprawnić współdziałanie samorządu gospodarczego, terytorialnego i organów państwowych w celu osiągnięcia tu sukcesu. I tak brzmi temat pierwszej i chyba najważniejszej debaty: współpraca administracji centralnej, regionalnej i lokalnej z samorządem gospodarczym podstawą rozwoju przedsiębiorczości. Kolejna debata poświęcona będzie konkretnym inicjatywom i planom chińskim w odniesieniu do naszego regionu, a ostatnia, przyczynom najczęstszych nieporozumień kulturowych pomiędzy nami i partnerami z Chin. Często bowiem zapominamy, że Chiny to zupełnie odrębna kultura, rozwijająca się niezależnie od naszej przez tysiące lat. Chiny są znacznie mniej zeuropeizowane niż Japonia, która wiele wzorców europejskich po prostu skopiowała, a i tak niemało odrębności pozostało. Chiny do tak prostego kopiowania wzorców z Europy (czy szerzej z Zachodu) nie mają powodów i musimy się po prostu nauczyć żyć z tymi różnicami. Na pocieszenie i vice versa. Współorganizatorem tych dwóch ostatnich paneli, co warto dodać, jest Centrum Studiów Polska-Azja.
Kongres zakończy podpisanie deklaracji współpracy pomiędzy samorządami gospodarczymi państwa Europy Centralnej i Wschodniej wraz z samorządami gospodarczymi z USA i Ameryki Łacińskiej. Ambicje organizatorów kongresu sięgają naprawdę daleko. Na praktyczne efekty współpracy przyjdzie oczywiście poczekać.
środa 7 czerwca, godzina 13.00 – 17.00
Warsaw Ptak Expo w Nadarzynie
Wstęp za imiennymi zaproszeniami.
Rafał Korzeniewski