Menu
Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie

Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie

Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie to kolejny festiwal filmowy podczas którego możemy oglądać filmy za friko. Do tego bardzo dobry. Zobaczyć będzie można filmy, które często inaczej zobaczyć jest trudno, telewizja filmy dokumentalne niespecjalnie lubi, trudno powiedzieć, dlaczego. W tym wypadku powód może jednak być. Drugą część nazwy festiwalu, ta o prawach człowieka, należy traktować bardzo poważnie. To kino zaangażowane, nawet bardzo i często komuś się nie podoba. Zasady dystrybucji bezpłatnych wejściówek się co jakiś czas się zmieniają. Kiedyś można je było otrzymać jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu. Teraz najwcześniej dzień przed i to w kasie kina, w którym film będzie wyświetlany. Czyli w obu salach kina Muranów, dwóch salach Kinoteki w Pałacu Kultury oraz w  trzech salach na Zamku Ujazdowskim. Dokładniej dwóch w samym zamku i trzeciej w budynku tzw. Laboratorium, stojącym tuż obok. Festiwal WatchDocs właśnie się rozpoczął i przed nami cały tydzień festiwalowych projekcji.

Wybierając film można skorzystać z zamieszczonej na stronie festiwalu Watch Docs ich listy w porządku alfabetycznym (filmy od A do Z), są one zazwyczaj porządnie opisane, podano tam też datę, godzinę i miejsce, gdzie będą one wyświetlane. Zawężając wybór, możemy skorzystać z podziału na sekcje, tu spis rozpoczynają filmy konkursowe (bo i ten charakter ma festiwal), a zaraz potem trafimy na podpowiedź organizatorów, czyli sekcję „filmy, które chcę zobaczyć”. Łącznie tych sekcji jest na Watch Docs aż dziesięć. A jeśli mamy problem z czasem, można postąpić odwrotnie, rozpocząć od kalendarza projekcji. Często projekcje połączone są ze spotkaniami odbywającymi się po seansie z ich twórcami lub bohaterami i w takim wypadku naprawdę warto na nich zostać. W programie festiwalu jest też jeden spektakl teatralny, Teatr.doc.o zaprezentuje „Obrońców praw człowieka” , co po rosyjsku brzmi znaczne lepiej, „Правозащитники”. Nie musicie znać rosyjskiego, będzie to teatr z napisami. Także i w tym przypadku wejściówki są bezpłatne. To samo dotyczy wszystkich rozmów i debat, które znalazły się w programie festiwalu. Jeśli tylko mamy chwilę czasu, koniecznie, nie będzie to bowiem czas stracony!

więcej: www.watchdocs.pl

A jeśli tego czasu nie macie lub nie mieszkacie w Warszawie, to kilka spośród festiwalowych tytułów tej edycji Watch Docs będzie też dostępne w Internecie na portalu VoD.pl i to nawet dłużej, bo do 20 grudnia. Będą to (linki prowadzą do pełnych opisów filmów):

Wyzwolenie
Weterani amerykańskich wojen leczą psychiczne rany za pomocą ayahuaski

Władca smartfonów
Grupa młodych patostreamerów – od alkoholowych ekscesów do neofaszystowskich haseł

Ewangelia Eureki
Eureka w Arkansas – dwa tysiące mieszkańców, wielkie widowiska pasyjne i chrześcijańskie drag shows

Tęczowa rodzina
Dzieci wychowujące się w tęczowych rodzinach – Julia Ivanowa odwiedza po latach z kamerą bohaterów swojego filmu „Zostać ojcem”

Patriota
Jak błyskawicznie zrobić karierę w rosyjskiej polityce

Dobre wiadomości
Za kulisami internetowej telewizji rozpowszechniającej fake newsy i teorie spiskowe

6… 5… 4… 3… Na ulicy
Bohaterowie ulicznych protestów przeciwko łamaniu Konstytucji

 Rafał Korzeniewski

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.