Menu

Unipal Marek Cacko

Odnaleźć   „WORK-LIFE BALANCE”

Co to jest branża paleciarska? Jak wpływa na środowisko naturalne? Czy może być dochodowa? I jak rozwija się w naszym kraju? O paletach i o recepcie na sukces w rozmowie z Markiem Cacko, właścicielem firmy Unipal, obecnej na rynku od 2001 roku.

 Rozmawia ANETA SIENICKA

Chyba niewiele osób wie, że handel używanymi paletami to w zasadzie biznes społecznie odpowiedzialny. Czy wybierając je, zamiast palet nowych, faktycznie chronimy środowisko?

– Z jednego metra sześciennego drewna można wyprodukować 10 palet. To stosunkowo mało. Niestety, współczesna gospodarka niesie ze sobą zapotrzebowanie na ogromne ilości tego surowca. Oznacza to masowe wycinanie lasów, a przecież wzrost drzew to proces długotrwały. Stąd też warto zastanowić się nad handlem paletami używanymi. Jest to nasz wkład w dbanie o środowisko naturalne, o czym, jak Pani wspomniała, ludzie nie zawsze wiedzą. W krajach skandynawskich firma, która używa palet pochodzących z obiegu wtórnego, może liczyć na ulgi finansowe. U nas palety używane są wolne od opłaty produktowej, co przedsiębiorstwu używającemu właśnie takich palet przyniesie również poważne oszczędności. Długi cykl życia europalet, wynikający m.in. z możliwości ich wielokrotnego wykorzystania, przyczynia się do zmniejszenia efektu cieplarnianego. Jesteśmy dumni, że jako Unipal możemy dołożyć naszą cegiełkę do ochrony ekosystemu.

Firmę Unipal założył Pan w 2001 roku. Jakie były jej początki i w jaki sposób udało się odnieść sukces?

– Założyłem biznes mając 22 lata. Od początku wiedziałem, że nie wchodzę na rynek niezagospodarowany. Miałem świadomość konkurencji oraz ryzyka, jakie podejmuję. W 2001 roku ciągle jeszcze panował trend pozbywania się zużytych palet. Nawet te wykorzystane tylko raz były najczęściej palone. Stopniowo udało nam się przekonać naszych partnerów biznesowych, że takie palety są nie tylko zdatne do użytku, ale również ekologiczne.

Unipal

Unipal

Największy wpływ na rozwój tego rynku w naszym kraju miały zmiany ekonomiczne wynikające z wejścia Polski do Unii Europejskiej. Natomiast pierwszym, naprawdę poważnym sprawdzianem, był kryzys gospodarczy w 2008 roku. Branża paleciarska mocno go odczuła. Udało nam

się jednak przetrzymać najgorsze i w tej chwili znajdujemy się w fazie dynamicznego rozwoju. Mamy pięć punktów logistycznych w Warszawie i okolicach, dysponujemy własnym transportem. Obsługujemy klientów nie tylko w Polsce, ale również zagranicą, m.in. w Niemczech.

Czemu akurat palety? Pomysłów na własną firmę są przecież tysiące.

– Jak wspomniałem, udało nam się dostrzec niszę. Postanowiliśmy udowodnić naszą działalnością, że można stworzyć nowy model biznesowy, opierający się na produkcie, który znajduje się już na rynku. Jeśli przy tym udaje nam się jeszcze dbać o środowisko – to super. Do pomysłu należy jednak zawsze dodać najwyższą jakość usług i profesjonalizm. Owszem, jak chyba każdy, miałem różne koncepcje na założenie firmy. Były one mniej lub bardziej ciekawe. Nie liczy się jednak to, co planujemy, a to, co uda nam się zrealizować.

Żeby firma odniosła sukces, potrzebne są nie tylko środki finansowe. Jakie cechy charakteru powinien posiadać właściciel przedsiębiorstwa? Czy na powodzenie własnego biznesu wpływa również filozofia zarządzania firmą?

„Staram się wpajać tę zasadę moim pracownikom, by oprócz pracy mieli czas na rozwijanie swoich zainteresowań. Po prostu – mieli czas na swoje życie.”

– Żadna firma nie odniesie sukcesu bez uporu jej właściciela. To bardzo ważne w momencie, gdy firma dopiero raczkuje, a sukces jest gdzieś daleko, na horyzoncie. Silny charakter przyda się z kolei podczas kryzysów, przez które firma przechodzi. Osobiście uważam, że kluczem do sukcesu Unipalu była wnikliwa analiza rynku i obserwacja trendów. Firmy zaczęły odchodzić od jednorazowego używania palet. Zaproponowaliśmy im kompletne i profesjonalne usługi logistyczne, a także terminowość, jakość i konkurencyjność. To nasza naczelna zasada. Jeśli chodzi o zarządzanie firmą, to nie da się odnieść sukcesu bez ciężkiej pracy od rana do nocy. Jednak w pewnym momencie należy odnaleźć ten słynny „work-life balance”. Staram się wpajać tę zasadę moim pracownikom, by oprócz pracy mieli czas na rozwijanie swoich zainteresowań.Po prostu – mieli czas na swoje życie.

No właśnie, a czy Pan ma ten czas? A jeśli tak, to jak Pan go wykorzystuje?

– Staram się zachować zdrowy rozsądek, chociaż każdy, kto ma własną firmę wie, jak wiele czasu zabiera jej prowadzenie i rozwijanie. Wolne chwile wykorzystuję na podróże po świecie. Grecja, Chorwacja – to moje ulubione miejsca  wypoczynku. Uważam, że każdy powinien znaleźć czas, żeby gdzieś wyjechać, uporządkować myśli i z nowym zapałem wrócić do pracy. Bez chwili oddechu praca staje się ciężarem, trudniej o kreatywne pomysły. Co ciekawe, moja żona również prowadzi firmę zajmującą się handlem używanymi paletami. Ma to swoje dobre strony – możemy dzielić się swoimi doświadczeniami biznesowymi, podpowiadać, co zmienić, a co ulepszyć. Z drugiej strony, czasem dochodzi do humorystycznych sytuacji, gdy spotykamy się wieczorem w domu i nagle zaczynamy dyskutować o… paletach(śmiech).

Czy po tylu latach praca nadal przynosi Panu satysfakcję? Czy uważa Pan, że można jeszcze zrobić coś więcej?

– Zawsze można zrobić coś więcej. Zawsze znajdzie się obszar zarządzania, który można ulepszyć, poprawić, udoskonalić. I właśnie to przynosi codzienną satysfakcję. Częste zmiany na rynku oraz oczekiwania konsumentów, które stale rosną, stawiają przed nami wciąż nowe wyzwania. Jednak naczelną zasadą zawsze pozostanie ta, by zapewnić klientom usługi i produkty na najwyższym poziomie. Chcemy oferować im stałą i stabilną współpracę na jasnych warunkach. I chyba nam się to udaje – w ciągu całej działalności Unipalu zaufało nam wiele osób oraz przedsiębiorstw.

Niedługo Święta Bożego Narodzenia. Czy ma Pan jakieś konkretne życzenia co do prezentu pod choinkę?

– Trochę więcej wolnego czasu, który będzie można poświęcić rodzinie. I żeby nasi klienci oraz partnerzy biznesowi byli z nas nadal zadowoleni w takim samym stopniu jak dotychczas. Tego życzyłbym wszystkim właścicielom firm.


Unipal Marek Cacko – od 13 lat zajmuje się skupem i sprzedażą palet drewnianych używanych. Oferuje przy konkurencyjnych cenach usługi o najwyższej jakości. Magazyny usytuowane są w Warszawie, Pruszkowie, Nowym Dworze Mazowieckim. Własne samochody usprawniają obsługę zamówień. Strategia firmy ukierunkowana jest na kompleksową obsługę dużych firm oraz indywidualnych klientów.
Kontakt: tel. 604500050 e-mail: marek.cacko@unipal.pl

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.