Menu
Tradycja i rodzina - – Wartości, które budują rozwój kancelarii WHAT.NOW

Tradycja i rodzina – Wartości, które budują rozwój kancelarii WHAT.NOW

Czy faktycznie restrukturyzacja może uratować tysiące polskich firm? Na to oraz inne pytania odpowie Rafał Machaliński – Prezes Zarządu oraz za­łożyciel Kancelarii Prawnej WHAT.NOW Sp. z o.o.

Rozmawiała BARBARA JOŃCZYK

Czy pandemia wywoła w Polsce i na ca­łym świecie kryzys gospodarczy?

Wystąpienie kryzysu gospodarcze­go prognozowano już od dłuższego czasu w związku z napięciami ekono­micznymi na całym świecie. Zagad­nienie kryzysu jest bardzo trudne ze względu na złożoność procesów eko­nomicznych i ich powiązań ze wszyst­kimi strategicznymi sektorami gospo­darczymi, jednak zawsze niesie ono ze sobą weryfikację i zmianę dotychcza­sowego rozkładu sił gospodarczych. Trwająca już przeszło rok pandemia przyspieszyła i zalegalizowała pewne mechanizmy, które doprowadziły do aktualnej sytuacji ekonomicznej na świecie. Niewątpliwie przedłużający się czas pandemii przyczynia siędo szybszej weryfikacji realnego poten­cjału w różnych sektorach, dzięki cze­mu podmioty, które utrzymywały się dotychczas tylko dzięki zewnętrznym dźwigniom finansowym, są podda­ne weryfikacji, a kontynuują działanie tylko te, które odnalazły się w nowej rzeczywistości.

Jak przedsiębiorcy mogą ochronić się przed skutkami kryzysu gospodarczego i utratą płynności finansowej?

Kryzys gospodarczy bardzo dotkli­wie weryfikuje odporność na zmiany całej organizacji. Przetrwają tylko te podmioty, które skutecznie dywer­syfikują swoje założenia biznesowe i szybko reagują na zmieniające się warunki obrotu gospodarczego. Naj­większym problemem polskich przed­siębiorców jest bardzo duże zaan­gażowanie środków pochodzących z kredytów bankowych, które w związ­ku z niekorzystną zmianą parametrów ekonomicznych w firmie mogą zostać postawione w stan natychmiasto­wej wymagalności. Może to dopro­wadzić w bardzo krótkim okresie do niewypłacalności danego podmiotu, pomimo że jego działalność jest per­spektywiczna, a problemy często są spowodowane zatorami płatniczymi. Nie zmienia to jednak faktu, iż w sy­tuacji kryzysu gospodarczego dużo większą szans ęna przetrwanie mają podmioty, które nie korzystają z kre­dytów bankowych bądź ich zaanga­żowanie jest tylko pomocnicze, a nie stanowi podstawy funkcjonowania. Niemniej każde przedsiębiorstwo, które ma perspektywy dalszej działal­ności, może uzyskać pomoc i ochronę w toku postępowania restrukturyza­cyjnego, które jest procesem priory­tetowym dla podmiotów zagrożonych niewypłacalnością.

Na czym polega restrukturyzacja?

Restrukturyzacja sądowa ma na celu kompleksowo zabezpieczyć i zoptymalizować podmiot w takim za­kresie, by mógł on dalej prawidłowo funkcjonować. W przypadku wypo­wiedzianych kredytów bankowych w toku restrukturyzacji przedsiębior­ca może czuć się bezpiecznie, po­nieważ będzie miał sądową ochronę przeciwegzekucyjną w postaci zaka­zu wypowiadania umów kredytowych, zabezpieczenia kont przed egzekucją komorniczą czy zabezpieczenia ma­ działalności przed licytacją. Zakres pomocy publicznej w restrukturyza­cji jest bardzo szeroki i zawsze jest dostosowywany do potrzeb danego przedsiębiorcy w perspektywie utrzy­mania ciągłości działalności dłużni­ka, jak i ochrony interesów wierzycie­li. Restrukturyzacja sądowa to jedyna kompleksowa pomoc, która faktycznie może doprowadzić do ochrony przed­siębiorcy w dobie kryzysu. Jest to jed­nak bardzo sformalizowany proces sądowy. Należy zawsze dobrze przy­gotować się do danego postępowa­nia i nie czekać z wprowadzeniem re­strukturyzacji, kiedy grozi nam już po­stępowanie egzekucyjne. Im wcześniej przedsiębiorca zgłosi się do kancela­rii, tym większy zakres pomocy może uzyskać.

Jaki wpływ na sytuację przedsiębiorców ma zmiana polityki kredytowej i reorga­nizacja banków?

Sektor bankowy niewątpliwie prze­chodzi aktualnie reorganizację spowo­dowaną między innymi pandemią, ale również koniecznością automatyzacji procesów operacyjnych, które dopro­wadzą do optymalizacji nie tylko kosz­tów działalności, ale i dostępności do wszystkich usług bankowych w trybie online. Aktualne zmiany niosąze so­bąbardzo znaczące konsekwencje dla całej gospodarki, której dźwignią nie­wątpliwie jest sektor bankowy. Od je­go stabilności i elastyczności zależy stabilny wzrost gospodarczy. Zmiana polityki kredytowej, automatyzacja procesów decyzyjnych oraz obniża­nie ryzyka szkodowości portfela kre­dytowego doprowadzą do znaczące­go ograniczenia i eliminacji rozwoju usług brokerskich, struktur pośredni­czących przy sprzedaży usług finanso­wych. Dzięki takiej strategii bank chce ograniczyć koszty i ryzyko oferując klientom łatwiej dostępny i tańszy produkt. Czy jednak naprawdę tak bę­dzie? Zobaczymy na przestrzeni 2–3 lat, kiedy będzie można już zaobser­wować kształtowanie się pierwszych trendów gospodarczych.

Czy proces restrukturyzacyjny można nazwać panaceum na problemy, z który­mi przedsiębiorcy majądo czynienia na co dzień?

Restrukturyzacja to nie panaceum, to bardziej wprowadzenie zarządza­nia kryzysowego w przedsiębiorstwie, które potrzebuje pomocy, a jej otrzy­manie wpłynie pozytywnie na całągospodarkę. Oczywiście, restruktu­ryzacja to bardzo skuteczna i rozle­gła pomoc dla przedsiębiorcy, który da rękojmiędalszego prawidłowego działania na rynku. Zawsze jednak priorytetem ochrony jest nie tylko dłużnik, ale przede wszystkim wie­rzyciele, otoczenie bliższe i dalsze, z którym kooperuje dłużnik, pracow­nicy oraz sam skarb państwa, który nie bez powodu udziela pomocy publicznej przedsiębiorcom z per­spektywami. Restrukturyzacja jest społecznie i ekonomicznie zasadna, a jej wdrażanie powoduje stabilizację, która może się stać podstawą rozwo­ju gospodarki nawet w okresie kryzy­su gospodarczego.

Jak zatem zdefiniować kluczowe korzy­ści płynące z restrukturyzacji? W jakim zakresie postępowanie restrukturyza­cyjne może pomóc przetrwać przed­siębiorcy trwający kryzys oraz codzien­ne problemy finansowe?

Restrukturyzacja, jak wcześniej wspomniałem, to proces naprawczy. Aby osiągnąć założony plan restruk­turyzacyjny, dłużnik może otrzymać pomoc publiczną m.in. w postaci:

  • możliwości zawarcia układu z wierzycielami;
  • zabezpieczenia umów kredytowych i leasingowych przed wypowiedzeniem;
  • zabezpieczenia konta przed zaję­ciem komorniczym;
  • zabezpieczenia majątku przed egzekucją;
  • zabezpieczenia umów operacyj­nych (umowy najmu/dzierżawy);
  • rozwiązania niekorzystnych umów/kontraktów bez konsekwencji;
  • obniżenia zobowiązań finan-sowych;
  • umorzenia odsetek i kar umo-wnych;
  • redukcji zadłużenia;
  • optymalizacji dostosowywanej do faktycznych możliwości firmy;
  • ochrony przed przerzuceniem od­powiedzialności finansowej na za­rząd spółki kapitałowej;
  • ochrony przed upadłością;
  • ochrony przed zakazem prowadze­nia działalności.

Należy jednak wziąć pod uwagę, iż zakres pomocy i ochrony musi być za­wsze adekwatny do skali problemów w danej organizacji, a sama pomoc nie może doprowadzić do pokrzyw­dzenia wierzycieli, których ochrona jest również priorytetem całego postę­powania restrukturyzacyjnego.

Zdjęcie, Sylwester Ciszek

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.