Menu
Tanie serwery dla stron WWW: 5 parametrów do sprawdzenia przed wyborem

Tanie serwery dla stron WWW: 5 parametrów do sprawdzenia przed wyborem

Zdecydowałeś się właśnie założyć swojego pierwszego bloga albo sklep internetowy. Masz pomysł, masz nazwę i teraz zastanawiasz się, co dalej. W jaki sposób masz udostępnić swój pomysł w sieci? Przede wszystkim potrzebujesz domenę (czyli adres internetowy) oraz serwer, na którym umieścisz pliki swojej strony. Dzięki temu każda osoba na świecie po wpisaniu w przeglądarce nazwy Twojej strony będzie mogła wyświetlić jej zawartość. Na co zwrócić uwagę, by wybrać tani, ale równocześnie dobry serwer?

Zacznijmy więc od podstaw — co to jest serwer?

Z pewnością kojarzysz słowo „serwerownia”. Pojawiło się ono na ustach prawie całego świata w marcu 2021, kiedy przez pożar w centrum serwerowym OVH przestało działać wiele serwisów. Serwerownia to nic innego jak pomieszczenie, w którym znajdują się serwery. Są to komputery na stałe podłączone do sieci internetowej, na których przechowywane są pliki stron internetowych.

Jak tłumaczy artykuł „Co to jest serwer?” – działają w trybie pracy ciągłej, dlatego muszą mieć zapewnione bardzo wydajne chłodzenie. Posiadają wielordzeniowe i wielowątkowe procesory oraz mocną pamięć operacyjną. Muszą mieć zapewnione także awaryjne zasilanie na wypadek awarii sieci elektrycznej. Mianem serwera określa się też czasem całą opisaną przed chwilą infrastrukturę, łącznie ze specjalistycznym oprogramowaniem zainstalowanym na pojedynczej maszynie.

Już wiesz, że bez serwera Twój blog czy sklep internetowy nie będzie dostępny dla użytkowników. Co w takim razie powinieneś wiedzieć o serwerze, zanim zdecydujesz się na jego zakup? Sprawdź, jak wybrać dobry serwer, by za niego nie przepłacić.

Rodzaje usług serwerowych

Wśród usług serwerowych możesz spotkać się z następującymi propozycjami:

  • hosting, czyli serwer współdzielony, korzysta z niego równocześnie kilku użytkowników;
  • hosting WordPress, czyli hosting dostosowany do stron zbudowanych na najpopularniejszym w ostatnich latach systemie CMS (systemie do zarządzania treścią strony www);
  • serwer VPN (Virtual Private Server), który jest rozwiązaniem wirtualnym, 
  • serwer dedykowany, czyli cały serwer przeznaczony zostaje dla jednego użytkownika i dostosowany do jego potrzeb.

Którą z opcji powinieneś wybrać? Zależy to przede wszystkim od przeznaczenia Twojej strony www. Jeżeli jest to blog, strona wizytówka czy mały sklep internetowy, to wystarczy Ci hosting współdzielony oferowany przez wiele firm hostingowych. Jeżeli jednak planujesz zbudowanie strony firmowej z firmowym forum i bazą wiedzy dla pracowników, wówczas serwer dedykowany będzie zdecydowanie lepszym wyborem.

Czy usługi serwerowe mogą być tanie?

Utrzymanie serwerowni i zapewnienie jej prawidłowego funkcjonowania wymaga dużych nakładów finansowych. A Ty z pewnością chciałbyś zapłacić jak najmniej, by nie generować kosztów. Czy jest możliwe znalezienie taniego i dobrego serwera dla stron www? Oczywiście. Oferta dostępna na rynku jest bardzo zróżnicowana. Można znaleźć propozycje zarówno bardzo drogie jak i stosunkowo tanie. Pokazuje to np. ranking tanich serwerów na NajtanszyHosting.pl.

Najważniejsze jednak jest dopasowanie serwera do potrzeb planowanej strony. Jeżeli strona będzie mała, a wykupione miejsce na serwerze duże, albo nie zostanie właściwie oszacowany potrzebny transfer, to możesz sporo przepłacić. 

Jakie parametry serwera należy sprawdzić, zanim zdecydujesz się na zakup?

Czas zapoznać się z dostępną na rynku ofertą. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę porównując dostępne serwery.

Procesor 

Tutaj ważna jest:

  • ilość zastosowanych rdzeni;
  • taktowanie CPU;
  • pamięć cache.

Najprościej mówiąc, im więcej rdzeni, tym lepiej. Odpowiadają one za równoczesne obsługiwanie wielu procesów. Ich ilość decyduje o wydajności serwera. Taktowanie CPU informuje nas o tym, ile procesów może być obsługiwanych jednocześnie. Pamięć cache, czyli pamięć podręczna wspierająca pamięć operacyjną, przechowuje dane, które mogą być potrzebne w najbliższym czasie. Dzięki niej szybszy jest dostęp do odpowiednich informacji. Im większe wartości poszczególnych parametrów, tym szybsza praca procesora i większa wydajność serwera.

Parametry zastosowanych dysków

Przy tym parametrze warto zwrócić uwagę na:

  • ilość dysków;
  • pojemność dysków;
  • rodzaj dysków.

Dostępne są serwery z dyskami HDD, SSD i NVMe. Dyski HDD wykorzystują do przechowywania danych nośnik magnetyczny. Są to typowe dyski twarde i mogą być nawet do 100 razy wolniejsze od nowoczesnych dysków SSD i NVMe. Dyski SSD i NVMe cechują się dużą szybkością zarówno jeżeli chodzi o zapis, jak i o odczyt dostępnych na nich danych. Dyski HDD sprawdzą się wtedy, gdy zależy Ci na przechowywaniu dużej ilości danych, a szybkość dostępu do nich nie jest kluczowa. Dyski SSD i NVMe warto wybierać, gdy zależy Ci na szybkości obsługi strony.

Dostępna pamięć RAM

Pamięć RAM to pamięć operacyjna. Bierze udział w każdej operacji, którą użytkownik wykonuje na stronie www. Jeżeli decydujesz się na hosting współdzielony, wybierz pakiet oferujący min. 1 GB RAMu. Wybierając serwer dedykowany możesz spodziewać się od 8 GB nawet do 128 GB RAMu. Im wyższa wartość, tym lepiej dla Ciebie i Twojej strony.

Liczba procesów i limity operacji PHP

Ograniczenie ilości równocześnie wykonywanych operacji poinformuje Cię o tym, ile osób będzie mogło w jednej chwili sprawnie korzystać z Twojej strony. Wszystkie pozostałe trafią do kolejki i ich zapytania będą wykonywane wolniej. Za minimum przyjmij 10 procesów, ale oczywiście im więcej, tym znowu lepiej.

Wersje PHP

Dobry serwer zawsze powinien oferować najnowszą wersję PHP. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim najnowsza wersja to gwarancja bezpieczeństwa Twojej strony. Dodatkowo wpływa na szybkość i wydajność obsługi witryny. Wszystkie te elementy decydują o komforcie korzystania ze strony przez użytkownika.

Podsumowanie

Szukając odpowiedniego serwera, zwróć uwagę na tych pięć czynników. Dzięki ich analizie na pewno podejmiesz dobrą decyzję. Nie zawsze firmy hostingowe prezentują te dane na głównej stronie. Czasem będziesz musiał sięgnąć do dokumentacji serwera. Ale ten wysiłek na pewno Ci się opłaci.

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.