Menu

Stres jest groźny. Bardziej niż sądzisz!

Stres jest groźny. Bardziej niż sądzisz! Niezależnie od tego, czy pracownicy są zestresowani z powodu pracy, czy też ich stres przenosi się na pracę, jedno jest pewne: pracownicy na całym świecie są jeszcze bardziej zestresowani niż w 2020 roku (poprzedni rekord wszech czasów). Do takiego wniosku doszli analitycy Gallupa w  State of the Global Workplace: 2022. Zauważa się również, że stres w miejscu pracy kosztuje światową gospodarkę 8,1 biliona dolarów.

44% pracowników doświadczyło w poprzednim dniu silnego stresu dziennego. Podczas gdy prawie połowa pracowników na świecie odczuwała ciężar stresu. Siedmiu na dziesięciu pracowników doświadcza trudności lub cierpi w miejscu pracy, a 80% nie uczestniczy aktywnie w procesie pracy. Z tego powodu spada wydajność pracy, gospodarka światowa traci rocznie prawie 10% PKB.

W czasie pandemii zaangażowanie pracowników spadło o dwa punkty procentowe (około 20%). Około 45% odczuło skutki pandemii: co drugi z nich odnotował spadek dochodów, 53% musiało zawiesić pracę, 32% straciło pracę lub firmę. Tylko 43% odczuwa w pracy stres prawie codziennie, 41% – niepokój, 24% i 25% – odpowiednio złość i smutek. 45% osób twierdzi, że sytuacja z koronawirusem „bardzo” wpłynęła na ich życie.

Po stałym wzroście w ciągu ostatniej dekady, zaangażowanie pracowników na całym świecie spadło. Liderzy będą musieli zająć się tym spadkiem i jego wpływem na kulturę miejsca pracy, utrzymanie pracowników i wydajność. Liderzy muszą skupić się na zaangażowaniu i dobrym samopoczuciu pracowników już teraz, aby zwiększyć trwałość organizacji w przyszłości.

W ostatnich dekadach w zachodniej kulturze korporacyjnej wykształciło się wiele fałszywych wartości. Jednym z nich jest to, że tolerancja na stres (a w zasadzie cierpliwa, długotrwała rezygnacja z ciągłego stresu) to dobra rzecz. Nie jest, odporność na stres to powolne samobójstwo. Przedłużająca się niemożność rozwiązania sytuacji stresowej, wpłynięcia w jakiś sposób na nią lub wyjścia z niej niszczy każdy organizm.

Po przejściu przez trzy etapy rozwoju stresu chronicznego: lęk, opór i wyczerpanie, na trzecim etapie pracownik przestanie chcieć pracować, stanie się obojętny na wynik, nie będzie widział przyszłości.

Jak rozpoznać, że pracownik cierpi na przewlekły stres?

 – Jeśli szybko się męczy i stale odczuwa zmęczenie, pogarsza się pamięć, wzrasta nieuwaga, coraz trudniej mu się skupić, często popełnia błędy – najprawdopodobniej to jest to.

– Osoba będąca w ciągłym stresie często jest łatwo pobudliwa i skłonna do nieumotywowanej agresji. Źle śpi, źle je, pogarsza się jego zdrowie, pogarszają się relacje z kolegami i bliskimi. W efekcie drastycznie spada efektywność, wydajność, zaangażowanie i satysfakcja z pracy.

Przyczyny chronicznego stresu w pracy mogą być następujące.

– Przepracowanie, przeciążenie lub źle rozłożone obciążenie pracą (w tym niewystarczające obciążenie pracą, w wyniku którego pracownik całą swoją energię poświęca na odliczanie godzin do końca dnia pracy).

    – Złe warunki pracy (zbyt gorąco, zimno, ciasno, ciemno, duszno itp.).

    – Konflikty interpersonalne ze współpracownikami i przełożonymi.

    – Nadmierna kontrola ze strony kierownictwa i mikrozarządzanie.

    – Nieadekwatne oczekiwania i niemożliwe terminy.

    – Napięta sytuacja psychologiczna w pracy.

    – I wiele innych.

Dobre samopoczucie pracowników jest imperatywem nowego miejsca pracy.

Dobre samopoczucie i zaangażowanie oddziałują na siebie w potężny sposób. Kiedy pracownicy są zaangażowani i dobrze się rozwijają, doświadczają znacznie mniej stresu, złości i problemów zdrowotnych. Niestety, większość pracowników pozostaje w pracy niezaangażowana. W rzeczywistości samo niskie zaangażowanie kosztuje światową gospodarkę 7,8 biliona dolarów. Związek pomiędzy dobrym samopoczuciem a zaangażowaniem jest istotny, ponieważ to, jak ludzie doświadczają pracy, wpływa na ich życie poza nią, a ogólne samopoczucie wpływa na życie w pracy.

Organizacje muszą myśleć o całej osobie, a nie tylko o pracowniku. Liderzy powinni dodać wymiary dobrostanu do swoich pulpitów menedżerskich i nadać priorytet dobrostanowi pracowników jako części marki pracodawcy.

autor

dr Tamara Matiukh jest doktorem filozofii, certyfikowanym ekspertem w zakresie HR i HRM. Pomaga polskim firmom efektywnie zatrudniać specjalistów z Ukrainy.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.