Menu
https://www.italdesign.it/geneva2018/

Spełnią się marzenia kierowców – będą latać ponad korkami!

Audi w kooperacji z Italdesign i Airbus stworzyło automatyczny pojazd, będący jednocześnie pasażerskim dronem. Pop.UP Next ma być w przyszłości rozwianiem na coraz bardziej korkujące się miasta. Ciekawe propozycje dla mieszkańców miast ma też Volkswagen – dwu lub trzykołowe pojazdy elektryczne do szybkiego poruszania się. Nowości te można zobaczyć podczas trwającego własnie salonu motoryzacyjnego w Genewie.

Audi, Italdesign i Airbus zaprezentowały w Genewie „Pop.Up Next” – w pełni elektryczny, automatyczny pojazd koncepcyjny, umożliwiający poruszanie się zarówno w poziomie, jak i w pionie. W przyszłości, takie właśnie pojazdy szybko i sprawnie transportować będą ludzi w miastach – po drogach i w powietrzu, rozwiązując w ten sposób problem korków drogowych. Dominującym elementem jego wnętrza jest 49-calowy ekran, a interakcja pomiędzy człowiekiem a maszyną odbywa się za pomocą rozpoznawania mowy, rysów twarzy, śledzenia ruchu gałek ocznych (tzw. eye-tracking) oraz funkcji dotykowych. Ultralekka, dwuosobowa kabina pasażerska może zostać połączona albo z modułem samochodowym, albo z modułem latającym. Jak powiedział dr Bernd Martens, członek zarządu AUDI AG ds. zakupów, a jednocześnie prezes spółki Italdesign. – „(…) Pop.Up Next to ambitna wizja trwałej zmiany życia w metropoliach przyszłości”. Jörg Astalosch, dyrektor zarządzający Italdesign postrzega Pop.Up Next jako koncepcję uniwersalnego pojazdu dostępnego na życzenie, mogącego otworzyć przed mieszkańcami miast możliwość poruszania się w kilku płaszczyznach. Wizualizację Pop.Up Next można zobaczyć tu: https://www.italdesign.it/geneva2018.

Czas pokaże jak ta wizja będzie wyglądała w przyszłości. A tymczasem…

 

Dwu i trzykołowce elektryczne Volkswagena

Natomiast Volkswagen w Genewie pokazał swoją wizję na szybkie poruszanie się po mieście. Zaprezentował dwa innowacyjne koncepcyjne mikropojazdy przeznaczone do poruszania się na krótkich dystansach: kompaktowego i bliskiego seryjnej wersji Cityskatera oraz, jako światową premierę, przypominający skuter, studyjny pojazd o nazwie Streetmate. Elektryczny skuter ma zasięg do 35 km, a więc bez problemu pokona też np. codzienne dystanse między domem a pracą.

 

 

 

 

Cityskater – poręczny i na krótkie dystanse

Jeszcze w 2018 roku na rynku pojawi się Cityskater uzyskujący zasięg około 15 km; pojazd ten można zabrać ze sobą także do metra, a złożony zmieści się w samochodowym bagażniku. W tej chwili trwa procedura jego homologacji, której celem jest uzyskanie pozwolenia na poruszanie się nim także po ścieżkach rowerowych. Pojazd waży tylko 11,9 kg, ma długość 850 mm, wysokość 1.170 mm, może udźwignąć ciężar 120 kg i wjeżdżać na wzniesienia o nachyleniu 10 procent.

 

 

 

 

 

Streetmate – elektryczny skuter na średnie dystanse

Streetmate jest przemyślnym miejskim pojazdem stanowiącym alternatywę dla samochodu, ponieważ na niedużych dystansach – na przykład między dzielnicami miast – może się poruszać w sposób w jaki nie są w stanie poruszać się samochody. Skuter rozwija prędkość do 45 km/h i można wygodnie poruszać się nim siedząc. Studyjny model jest lekki (waży tylko 65 kg) i ma wyjątkowo nisko położony środek ciężkości, ponieważ jego litowo-jonowy akumulator został umieszczony w podłodze. Akumulator można całkowicie naładować w ciągu dwóch godzin i 15 minut. Baterię  można też ze skutera wyjąć i naładować ją w domu lub w biurze. Po pełnym naładowaniu baterii skuter może przejechać do 35 km.

Łączenie środków transportu

Możliwość korzystania z różnorodnych pojazdów, w tym także tych najmniejszych jak Streetmate czy Cityskater, otwiera nowe perspektywy w ruchu miejskim. To dlatego, że Streetmate i Cityskater pozwalają oszczędzić czas. Już wkrótce osoby przyjeżdżające do miast oraz mieszkańcy największych metropolii będą zostawiali swoje samochody przed domem, hotelem, na piętrowych parkingach czy gdziekolwiek indziej i będą korzystać z małych bezemisyjnych wehikułów, jak Streetmate czy Cityskater. Te i im podobne innowacyjne pojazdy mają więc wszelkie predyspozycje, by na trwałe zmienić przyzwyczajenia ludzi w zakresie korzystania ze środków transportu.

AS/Audi/VW

 

 

 

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.