Menu
Sektor MŚP coraz chętniej inwestuje w Specjalnych Strefach Ekonomicznych

Sektor MŚP coraz chętniej inwestuje w Specjalnych Strefach Ekonomicznych

Już ponad 50 firm z sektora MŚP skontaktowało się w tym roku ze specjalistami z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, by sprawdzić możliwość ich rozwoju w województwie śląskim i opolskim. Niektóre z nich na przestrzeni jedynie kilku tygodni otrzymały pozytywne decyzje o wsparciu i zwolnieniu z podatku CIT i PIT na nawet kilkanaście lat.

Jak wskazują przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ustanowione przed kilkoma miesiącami łatwiejsze kryteria inwestycji w polskich strefach ekonomicznych zaczynają przynosić efekty w postaci coraz większej liczby inwestorów z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Poprzez specjalną kampanię informacyjną oraz informacje na portalu www.ksse.com.pl/dlaMSP wskazują też, jak łatwa i szybka jest ścieżka wstąpienia do KSSE.

Według zbiorczych analiz KSSE z lat 2015 – 2021, aż 194 na 364 pozytywnych decyzji o przyjęciu inwestorów do strefy dotyczyło firm z sektora MŚP. Rekordowy pod tym względem był rok 2021, gdzie po raz pierwszy ponad połowa decyzji (52 na 102) dotyczył mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnący trend potwierdza także I kwartał tego roku, w którym wśród strefowych inwestorów reprezentujących MŚP stanowiło rekordowe 61,5% firm.

Jak wskazują analitycy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na przestrzeni ostatnich siedmiu lat wyraźnie podwyższyły się także deklarowane przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa nakłady na inwestycje. O ile w 2015 roku wynosiły one nieco ponad 177 milionów złotych, to już w 2021 rekordowe 711 mln zł, a więc blisko 600 % więcej. Wyraźny wzrost KSSE zanotowała w roku 2018 (529 mln zł wobec 340 mln w 2017), gdy powstała Polska Strefa Inwestycji, która zniosła terytorialność inwestycji i sprawiła, że możliwość wsparcia nie zależy już od konkretnej lokalizacji, a zwolnienie z podatku można uzyskać w całej Polsce.

– Kluczowe w kontekście dołączania przedsiębiorstw z sektora MŚP do Specjalnych Stref Ekonomicznych było powstanie w 2018 roku Polskiej Strefy Inwestycji. Obecnie nie trzeba już bowiem posiadać siedziby w konkretnej lokalizacji, gdyż tak naprawdę cała Polska stała się strefą ekonomiczną. Ten fakt, nasze działania proinwestorskie, a także znowelizowanie w 2021 r. przepisów o wysokości wsparcia sprawiły, że z roku na rok wydajemy coraz większą liczbę decyzji o wsparciu dla mikro, małych i średnich firm. Wyniki z ostatniego kwartału pozwalają nam przewidywać, że będzie to kolejny rekordowy rok pod tym względem. Miejsca dla kolejnych inwestorów z pewnością nie zabraknie – mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Specjalny serwis informacyjny dla MŚP

Choć liczba firm z sektora MŚP decydujących się na rozwój w strefie rośnie z roku na rok, wg przedstawicieli KSSE

Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

wielu przedsiębiorców wciąż uważa, że Specjalne Strefy Ekonomiczne to miejsce jedynie dla dużych firm lub globalnych koncernów. By zmienić ten stan postrzegania Stref, KSSE przygotowało dla przedsiębiorstw z sektora MŚP specjalny serwis informacyjny, dostępny na stronie https://www.ksse.com.pl/dlaMSP. Potencjalni inwestorzy znajdą w nim m.in.:

  • specjalny kalkulator, dzięki któremu będą mogli w kilka minut sprawdzić, czy kwalifikują się do wsparcia w ramach KSSE,
  • poradnik przygotowany specjalnie dla inwestora MŚP,
  • przykłady firm, które z sukcesem zainwestowały w KSSE,
  • dane liczbowe dotyczące inwestycji mikro, małych i średnich firm w KSSE w ostatnich latach.

– Liczba przedsiębiorców z sektora MŚP rośnie w naszej Strefie z roku na rok, co jest oczywiście bardzo budujące. Tym niemniej podczas wielu spotkań czy kontaktów z mikro, małymi i średnimi firmami wciąż obserwujemy, że wielu z nich postrzega KSSE oraz inne Strefy jako miejsce jedynie dla „dużych graczy”. Zarówno nasze analizy, jak i obecne, znowelizowane przepisy potwierdzają, że to mit i ten właśnie mit chcemy obalić poprzez kampanię, którą rozpoczynamy. Liczymy, że między innymi dzięki niej sektor MŚP zdecyduje się inwestować w KSSE, co wpłynie nie tylko na rozwój gospodarczy poszczególnych przedsiębiorstw, ale także regionu Śląska i Opolszczyzny, w których funkcjonuje nasza Strefa – dodaje Monika Bryl, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Ubieganie się o wsparcie – to prostsze niż się wydaje

Firma, która planuje inwestycję w konkretnej lokalizacji zgłasza się do firmy zarządzającej daną strefą. W przypadku Górnego Śląska bądź Opolszczyzny jest to Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE). Po złożeniu wniosku, inwestycja jest weryfikowana na podstawie kryteriów jakościowych i ilościowych. Jeśli firma je spełni, otrzymuje decyzję o wsparciu. Istotne jest przy tym to, że decyzja może zostać wydana bardzo szybko, nawet na przestrzeni kilku tygodni, co jest bardzo dużą zmianą, porównując na przykład do próby ubiegania się np. o granty lub wsparcie unijne, mogące trwać nawet do kilku miesięcy. Oczywiście wsparcie w ramach PSI nie blokuje możliwości ubiegania się o dofinansowanie w ramach pomocy unijnej czy rządowych grantów.

Dodatkowo Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wspiera inwestorów nie tylko przed inwestycją, ale także w jej trakcie i po jej przeprowadzeniu. W ramach obecności w KSSE firmy mogą też liczyć na udział w wielu dodatkowych projektach KSSE, związanych m.in. ze działaniami HR, szkolnictwem zawodowym czy wymianą doświadczeń związanych z prowadzeniem firmy, zakładu produkcyjnego i innych. Przykładem jest klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, który jest jedną z najdynamiczniejszych tego typu organizacji w Europie, skupiających kilkuset producentów z branży automotive. O skuteczności KSSE świadczy także uznanie jej wielokrotnie (w tym w roku 2021) jako najlepszej specjalnej strefy ekonomicznej w Europie wg. rankingu FDI Business Financial Times 2021.

Udostępnij

Możliwość komentowania jest wyłączona.